Cougar

Motorový olej M5AD můžu nahradit M7ADS?

Dobrý den, pořídil jsem terenní destu r.v.94 s motorem Zetor 7711, firma od které jsem stroj pořizoval tak neměla k dispozici servisní dokumentaci a nevěděli jaký typ oleje byl ve stroji používán. V příručce stroje je typ oleje M5AD, mohu ho případně nahradit olejem M7ADS? Jde mě o to, aby nový olej nerozpustil usazeniny v motoru a následně se motor nezadřel… Je možné nalít M7ADS? Předem velice děkuji za přínosnou odpověď

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokud tam byl M5AD, prostě AD, tak je jedno, zda tam dáš M7ADS. Hlavně jde o to AD.
Pokud tam však byl např. M6A, nesmíš tam dát AD, protože to usazený karbon nemusí rozpustit, ale mohou se uvolnit i větší kusy, které mohou ucpat mazání.

Takže AD, ADS ano, A a AD ne!

Tady si počti:
http://www.mjau­to.cz/newdocs/o­leje.htm

Další odpovědi
cochee

To, co popisuješ, hrozilo při přechodu z oleje „A“ na „AD“, bo to déčko znamená, že jsou přidány detergenty a ty fakt ty karbony fest rozpouštěly. Přechod z „AD“ na „ADS“ by takový „hrozný“ být neměl, jestli z toho máš ale strach, zkrať život první náplně ADS na polovinu, pak by se nemělo nic stát. Stopro jistotu ti dá ale jen rozborka a vyčištění motoru.

mosoj

M5AD je starý olej viskozní třídy dle SAE 20W-30 a staré specifikace pro motory vyráběné v letech 1964–67 !! a 1969 Výkonnostní specifikaci má dle API SC/CB.
Podle viskozní třídy je to olej pouze pro letní provoz. Je aditivovaný se zvýšeným rozpouštění usazenin. Viz klasifikace SC/CB.

M7ADS je novější olej viskozní třídy 15W-40 tedy širokorozsahový určený pro letní provoz a mírnou zimu.
Výkonnostní specifikace dle API je SG/CF-4. Olej je určen pro velmi zatěžované benzinové i naftové motory. Norma byla zavedena v roce 1990. Je novější a tedy zpětně zplňuje zmiňovanou normu z příručky.
S v ADS znamená že olej lze použít i u motorů s katalyzátorem. On lze totiž použít i v benzinových motorech viz. specifikace SG (proto to S). Což tě stejně u vznětového motoru nemusí vzrušovat.

Olej lze použít. Samozřejmě za předpokladu že byl používán ten M5AD nebo jiný aditivovaný olej.