elektrikář

Moje matka dělávala šumivou limonádu z květů černého bezu, a sirup bohužel recepty si vzala do nebíčka.

Doplňuji:
Mockrát díky, je to pro mne vzpomínka na mládí.

Nejlepší odpověď
hanulka11

já mám jednoduchý recept je pak osvěžující

5–6 velkých bezových květů dám do pětilitrové láhve od okurek, přisypu 1/2 kg krystalového cukru, jeden rozkrájený citron a zaliji až po hrdlo vodou.

Láhev uzavřu papírem a nechám asi 8 dní na okně kam jde slunce . Obsah velké láhve pak scedím do sklenic a skladuji v lednici, ale dlouho tam nevydrží…vypijí se.
Doplňuji:
dělám i med z bezu asi 40květů roztrhám do 1l vody a přidám 2 nakrájené citrony vařím cca20min. Pak nechám 24 hodin a poté přes plátno přecedím, přisypu 1 kg cukru a vařím cca 1/2h. občas zamíchám, poté plním do malých skleniček a uzavřu víčky.Nesteriluji.

Další odpovědi
dědapetr

Bezinkové osvěžení ve skleničce
http://www.go­ogle.cz/search?sou­rce=ig&hl=cs&rlz=1G1GGLQ­_CSCZ291&q=be­zinkov%C3%A1+%C­5%A1umiv%C3%A1+li­mon%C3%A1da&aq=f&a­qi=&aql=&oq=

Zdroj: http://www.ty­den.cz/rubriky/a­petit/bezinko­ve-osvezeni-ve-sklenicce_121100­.html

Danča84

Já mám recept na sirup od babičky mé kamarádky, je výborný:

2O květů bezu
1 a 1/2 kg cukru
3 a 1/2 l vody
50g kyseliny citrónové

7 dní necháš vylouhovat, během té doby promícháváš. Pak scedíš přes plátýnko, naliješ do lahví, zavíčkuješ (lahve i korunky musí být vyvařené a hrdla a gumičky čisté!), naskládáš do zavařovacího hrnce, nebo do normálního kde je podložíš nějakou mřížkou nebo špejlema a zaliješ vodou aby byly celé potopené. Pomalu zahříváš a až bude voda jemňoulince bublat, teplotu udržuješ 20 minut. Pokud máš doma teploměr na zavařování, tak 85–90stC. Pak postupně ochlazuješ – vyliješ hrnek horké vody, naleješ hrnek studené, vyliješ další horké,… Vyndáš, po vychladnutí uložíš.