Moniccc

Mohu v BP použít parafrázi z knihy, v níž je napsáno „Všechna práva vyhrazena“?

Dobrý den,
píšu si tak bakalářku a parafrázovala jsem text z knihy, kde jsem poté našla napsáno:

„Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy
Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována ani šířena v papírové, elektronické či jiné podobě bez předchozího písemného souhlasu nakladatele. Neoprávněné užití této knihy bude trestně stíháno.“

Mohu tedy tuto knihu použit a citovat nebo ne?

Předem díky :)

Doplňuji: Ptám se proto, že všichni mí spolužáci na tohle kašlou a normálně knihy použijí ve svých pracích a tvrdí mi, že jim lidi říkají, že se to do bakalářek používat může. Já, protože nechci mít problém, se tady raději slušně zeptám. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď je v odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/staci-citace-obrazku-nebo-potrebuji-mit-svoleni-autora

V otázce jde sice i o obrázky, ale je uvedená i informace o textu.
Takže bez souhlasu nemůžete citovat.

"V odkazu si přečtěte bod 39 a 40, kde se o citaci obrázků píše.

https://www.sli­deshare.net/

V další odkazu

Souhlas autora je nutný tehdy, jestliže je "na daném webu je umístěna tzv. autorská výhrada (např. typu „Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu XY zakázáno“.
atd.

http://www.sa­moregulace.cz/

Další odpovědi
gecco

Neřeknu, kdybys psala domácí úkol ve třetí třídě školy pro mentálně retardované…
Ale tvrdíš, že píšeš bakalářskou práci, což předpokládá nějaké vzdělání…
Tak mi, prosím tě, vysvětli, čemu na:
„Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována ani šířena v papírové, elektronické či jiné podobě bez předchozího písemného souhlasu nakladatele.!“
nerrozumíš…
😁
_____________­________________
K Doplnění:
No – přece nemůže být takový problém se nakladatele septat a souhlas získat, ne?
😉

Mc Merkurion

… no, vzhledem k tomu, že „nesmí“ znamená to, co znamená, tak určitě ne „… bez předchozího písemného souhlasu nakladatele“ … zkus najít, jestli by ten text nebyl v jiné knize …

Kepler

Upozornění v knize je naprosto jasné. Pokud se chceš vyhnout doslovné citaci a nechceš žádat o souhlas autora, použij jiná slova s výsledným stejným smyslem, s tím že uvedeš odkaz na zdroj.

ivzez

Vyžádejte si souhlas autora, potom můžete knihu
(samozřejmě s uvedením zdroje) použít.

Poznámka:
Vysoškolačka nerozumí přečtenému textu a neví, k čemu
má vedoucí(ho) bakalářské práce? Mohla by vědět i to, že
pokud někdo dělá něco nesprávného, nestane se to správným…

kubikulek231

Tak ještě jednou, abych danou myšlenku dokončil.
Kvůli chybě se mi nepovedlo příspěvek v pořádku odeslat, ani editovat…

Sice už je to řádka let, ale zajímalo by mě, z čeho dotyční rozumové čerpali.
A hlavně proč tazatelku takhle hrubě uráželi.

Parafráze je formou citace, je to citace nepřímá.
Viz zde: https://kisk.phil­.muni.cz/onli­fe/temata/pra­ce-s-literaturou-a-citovani/citace-a-parafraze

Pokud dotyčný pracuje např. na BP, pak se na něj podle české legislativy vztahuje výjimka (při splnění všech sounáležitostí), konkrétně je to uvedeno v § 31 (Citace) Autorského zákona. Taková citace tedy Autorský zákon neporušuje.
Celé znění: http://zakony­.centrum.cz/au­torsky-zakon/cast-1-hlava-1-dil-4-oddil-2-paragraf-31

Navíc tuhle náležitost řešili i zkušenější:
https://tatul­da.cz/mohu-citovat-dilo-v-diplomce-i-kdyz-je-jeho-uziti-zakazano/
https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/obcan­ske-pravo/autorske-pravo/5767-citace-z-knihy-do-webu-kdy-je-legalni-a-kdy-ne.html