qwet1

Mohu si otevřít účet u českého brokera na akcie pokud mi není 18, ale mám soudně přiznanou svéprávnost?

Odpovědi
Dochy

Tak asi záleží na jeho podmínkách. Možná bude potřeba toto dohodnout individuálně.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

marci1

„Svéprávnost může podle § 37 občanského zákoníku přiznat jen soud, a to pouze na návrh, dosáhl-li nezletilý 16 let věku, se souhlasem jeho zákonného zástupce (nebo nezletilého, podá-li návrh zákonný zástupce), a pokud se prokáže jeho schopnost samostatně se živit a obstarávat si své záležitosti, případně je-li to z vážných důvodů v jeho zájmu. Druhou možností získání plné svéprávnosti je uzavření manželství, dosáhl-li nezletilý také 16 let věku. V takovém případě se pak takto nabytá svéprávnost neztrácí ani případným zánikem manželství, ani jeho prohlášením za neplatné.“ 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C3%A9pr%C3%A1vnost

Dochy

bylo by lepší odpovídat na konkrétní příspěvek, tady není jasné proč to sem dáváš, na co reaguješ.

xiperio

Nerozumím tomu, že Vám soud přiznal svéprávnost. Vy jste ji měl někdy odebranou z nějakých zdravotních důvodů? Nevím kolik je Vám let, ale pokud méně než 18, tak jste normálně svéprávný na občanskoprávní úkony ,které Vám umožňuje naše legislativa pro současný Váš věk. A to i v oblasti trestně právní.

qwet1

Ne, dítě pod 18 let nemá plnou svéprávnost. viz. §37 občanského zákoníku

xiperio

Ano máte pravdu. Nemá plnou jako plnoletý. Ale pokud ji soud mladistvému, tzv. přizná plnou svéprávnost, tak je to z nějakých konkrétních vážných důvodů.

Dochy

Mezi těmi vážnými důvody je třeba to, že chce mladistvý podnikat na vlastní triko a ne se stále schovávat matce za sukni. Pokud ji soud přizná pak už se nerozlišuje za jakým účelem nebo z jakého důvodu. Ten člověk je zkrátka plně svéprávný, plně odpovědný za svá rozhodnutí, s právem např. podepisovat samostatně obchodní dokumenty.