Savier

Mohu se nechat pokřtít v dospělosti?

Odpovědi
Pepa25

Ano.

Zdroj: https://www.vi­ra.cz/otazky/krest-dospelych.html

Filip84

Křesťanství je, z povahy věci, etalonem proselytického náboženství. Křesťanství je náboženstvím živého evangelium, není náboženstvím knihy, jako – ku příkladu – islám či judaismus. Křesťanství je internacionální, není kmenovou záležitostí, jako třeba judaismus. Ku spáse je potřeba věřit (otázkou pak je, jak ta spása proběhne, když by, theoreticky, nebyla žádná korrelace mezi vírou a skutky věřícího, ale proběhne nebo zemřel-li by věřící v hříchu do nebe volajícím / těžkém hříchu, aniž by páchal dokonalou lítost, či vykonal svatou tajinu pokání, ovšem to už, zase, jiný příběh je, je to jiná vesnice 🤷🏽‍♀️).

Jestliže člověk uvěřil, neměl by otálet a měl by se nechat pokřtít. Otázkou je, co to je křest, že jo.

No, tak jinak se ke křtu staví, např. jehovova organisace, a.s., jinak mormoni (Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů), jinak „apoštoláci“, evangelikálové. Ale u tradičních křesťanských denominací (včetně tradičních protestantských) platí, že křest je platný, jestliže:

  • osoba, která křtí, chce konat to, co chce konat Církev (jedna svatá, obecná, apoštolská Církev, s velkým C, neplést, prosím, s jednotlivými denominacemi),
  • křtí vodou,
  • buďto je křtěnec celý ponořen pod vodu nejméně 1× (orthodoxní požadují trojí ponoření celého těla křtěnce pod vodu, arciť jedno ponoření uznávají za platné, považují ho za nepovolené, leda v příčině nouze), nebo nejméně 3× je mu poleta hlava vodou tak, aby se voda dotkla pokožky (orthodoxní tento způsob považují za nedovolený, leda v příčině nezbytnosti či nouze, arciť také za platný),
  • v okamžiku křtu musí křtěnec věřit v nejsvětější trojici, zmrtvýchvstání, jednu svatou, apoštolskou, Církev Kristovu, prostě – jednoduše – v to, co je ve velkém Credu a
  • osoba, která křtí, musí říct tzv. křtící formuli, tj. „Křtí se služebník / služebnice boží /křestní jméno/ ve jménu boha otce (ponoří křtěnce pod vodu), boha syna (ponoří křtěnce pod vodu) a boha ducha svatého (ponoří křtěnce pod vodu). Amen.“, nebo „Křtím tě /křestní jméno/ ve jménu otce, i syna, i ducha svatého. Amen.“ Prostě: musí to být ve jménu nejsvětější trojice, musí tam být křestní jméno. Se proslýchá, že za první republiky byla Československá církev tak „revolucionářská“, že křtila „ve jménu otce, syna a republiky“. 😅 Proto, třeba, katholická církev konvertity od Československé církve dlouho křtila sub conditione.

To je celé.

Pokřtít Tě může kdykoli a kdokoli, ovšem z pohledu dogmatiky půjde o křest nepovolený, leda by bylo nebezpečí z prodlení. Nepovolený, ale platný.

Řádná forma je taková, že se dostavíš na farní ouřad, sdělíš svou potřebu knězi a začneš katechumenát. Zpravidla trvá rok, na jeho konci je křest, myropomazání a první svaté přijímání.

V příčině nebezpečí z prodlení může být katechumenát zkrácen.

Pokud je osoba v užívání rozumu, křtí se jako dospělý, prostě musí věřit a křest chtít. Pokud není (demence, atp.), Církev k ní přistupuje jako k dítěti.

Všecky tradiční denominace křtí děti, a to na základě požadavku a víry opečovatelů. Musí být „odůvodněná naděje“, že dítě bude vychováváno ku křesťanství, jinak by nemělo být pokřtěno, až na vlastní žádost.

Jinak si ověř na farním úřadu v místě, kde jsi bydlel v době narození, jestli náhodou nejsi pokřtěný. Často se to dělalo, „kvůli babičce“, nebo tak něco, protože křtít lze jenom jednou.

led

Nechať sa pokrstiť možno aj na smrteľnej posteli, bez ohľadu na vek. Podmienka je schopnosť myslenia a komunikácie.
Bližšie informácie vám dajú na farskom úrade, prípadne ktorýkoľvek farár, alebo v kláštore poverený mních.

Roman71

Ano, samozřejmě po zralé úvaze a vašem svobodném rozhodnutí.

Co křtu předchází? U každého osobně seznámení se s Bohem a jeho vůlí. Dále se učíte žít v souladu s Boží vůlí, děláte ve svém životě změny, učíte se sloužit Bohu.
Až budete rozhodnuti stát se křesťanem, zasvětíte se Bohu v modlitbě a poté se dáte pokřtít biblickým způsobem – úplným ponořením do vody. Co od vás Bůh očekává potom? Dál žijete podle toho, co se učíte z Bible a pomáháte aktivně dalším lidem poznat Boha – sloužíte Bohu v souladu s jeho vůlí. Protože se stáváte křesťanem, následujete ve službě Božího Syna Ježíše Krista.

Pokud nevíte, co se od vás očekává, přečtěte si křesťanská řecká písma – nový zákon a přemýšlejte o tom, co se z Bible dozvídáte 😉

elkon

Smysl toho konání mi uniká. Nic to neřeší.

Mesiáš

Lepší je si přečíst Bibli

Zdroj: http://biblenet­.cz/app/b?book=Gen&no=1&­search=Otev%C5%99%C3­%ADt

Roman71

Jen podotýkám, že křesťanský sbor, ať už je to jakákoliv náboženská organizace, není nějaká akciová společnost. Skutečnost, že jich má spousta registrované ochranné známky, je jen právní nutnost chránící před zneužitím názvu náboženské organizace.

Filip84

V U. S. je jw.org registrovány některé své „osoby“ jako akciové, některé jako neakciové (neziskové) organisace. Ex factis ius oritur, prostě to tak je, proč, to je dokonale nepodstatné.

Ale nechápej to nějak zle, to je prostě forma suchého, sarkastického, humoru, který si dělám prakticky ze všeho a ze všech. 😃🤷🏽‍♀️