Kelt

Mohu se já nebo někdo jiný zapsat na libovolnou přednášku na VŠ?

Bez ohledu na to, zda jsem daný obor studoval nebo ne, by mne zajímalo, zda je možné navštěvovat přednášky z něčeho odlišného a případě se domluvil a dělal z toho zkoušku abych měl doklad o absolvování. Nemyslím pouze sebe, ale všeobecně. Rozhodující je asi věk, mladší 18 let by asi nemohl. Je podmínkou středoškolské vzdělání? Teoreticky by neměl být problém po předchozí domluvě, případném finančním vyrovnání a pod, na soukromé nebo státní škole. Například fyzik by navštěvoval přednášky indiánské jazyky a pod. Děkuji.

Odpovědi
da ny

Vaše otázka se mi líbí 🙂

Přednášky na VŠ bývaly veřejné.
Pravda, dnes jsou vstupy na karty, čipy apod. Když nahlásíte důvod návštěvy, s OP Vás vrátný může pustit.
Jde také o bezpečí studentů a zaměstnanců VŠ.
Některé školy pořádají pro veřejnost tématické přednášky:
https://www.svses­.cz/studium/kur­zy/bezplatne-seminare/
Jako vetřelec se na přednášku/ky možná dostanete (starší informace):
http://www.ab­clinuxu.cz/blog/jen­da/2012/2/leze­me-na-vs-how-to-a-o-otevrenosti-verejneho-skolstvi
Za peníze lze získat mnoho věcí… Dost možná i pravidelné návštěvování přednášek zvoleného předmětu.
Soukromá škola by mohla být vstřícnější :).
Jestli Vám VŠ umožní zaplatit si z daného předmětu zkoušku netuším
Doklad o absolvování 1 zkoušky Vám bude spíše k ničemu, není to zkouška státní. (Z indiánského jazyka získáte snadněji na jazykové škole 😁, jindy na rekvalifikačním kurzu)… Tu, když nejste řádný student školy, nezískáte.
Jako student VŠ můžete na konci semestru složit zkoušku (zápočet) jen po zapsání, v předmětech otevřených v daném semestru, pro konkrétní obor/y. (jste studentem PřF , nemůžete složit 1 zkoušku na ČVUT strojní).
Známý docházel (po čtyřicítce) 2 roky na přednášky z anatomie (ne praktika) na LF, jen nevím, jestli dělal/měl zájem o zkoušku. Bylo to před 10 lety.

Dochy

Souhlas s da ny. Přednášky bývaly veřejné,nejsem si jist jak je to s veřejností teď. Zkoušky a doklady jen po řádném zápisu. Nejsem si jist, zda by bylo možné oficiálně domluvit nějaký „silně individuální“ studijní plán. Řádný student v rámci studia si může zapsat libovolný (až na vyjímky – některé předměty mohou mít podmínku pro zápis) nepovinný či volitelný předmět který škola/fakulta nabízí. Takže pokud na fakultě nabízí indiánské jazyky, neměl by být problém si je během řádného studia přidat do plánu…