BurTon

Mohu se bránit proti “upozornění na konec pracovního poměru sjednaného na dobu určitou”?

Dobrý den.
Dne 1.2.2019 jsem nastoupil do zaměstnání se smlouvou na dobu určitou (1rok), po zapracování na dobu neurčitou – nestalo se tak a po prvním roce mi smlouvu prodloužili opět pouze na 1 rok, tedy do 31.1.2021.
V průběhu letoška jsem žádal o hypotéku a jelikož jsem neměl smlouvu na dobu neurčitou, tak jsem potřeboval příslib na pokračování prac. poměru, který mi zaměstnavatel bez problému poskytl.
Na blížící se konec smlouvy jsem myslel samozřejmě, ale nepředpokládal jsem jeho ukončení (firmě se nedaří a snižují se stavy).
Dnes 5.1.2021 mi zaměstnavatel předal výše zmíněné upozornění, které jsem měl obratem podepsat.
Samozřejmě, že s tím nesouhlasím, jelikož si za 3 týdny najdu s těží nové zaměstnání.
Chci se zeptat, zda se dá proti tomuto nějak bránit. Nepodepsat, jít na PN a zda zaměstnavatel dodržel termíny (nevím zda není nějaká lhůta, do které mi je povinen toto oznámení předat – protože se mi 3 týdny zdají málo)

Děkuji mockrát za rady.
A hodně zdraví do roku 2021

Nejlepší odpověď
elkon

Nemáte trvalý pracovní poměr, tak zaměstnavatel vás upozornil, že se blíží konec sjednaného termínu. To je normální. Také vám nemusel dát na vědomí nic. Bránit se není proti čemu. Pracovní poměr vám končí.

Další odpovědi
Drap

Jediná obrana je ta, že si začneš co nejdříve a intenzivně hledat nové zaměstnání. Zaměstnavatel tě vůbec nemusí upozorňovat. Smlouvu máte oba dva.

da ny

Zcela logicky nemůžete dělat nic. Smlouva končí.
Zaměstnavatel Vás na to slušně upozornil.
Pracovní poměr končí i bez upozornění a Vašeho podpisu o jeho převzetí.
Věděl jste to rok dopředu a s ohledem na to, že mnoho firem
bojuje o přežití, nedalo se nic jiného očekávat.
Píšete, že se firmě nedaří a snižuje stavy.
Vezměte na dlani chlup, když tam nic není…..

Mc Merkurion

… a proti čemu se chceš bránit ??? zaměstnavateli se nedaří, propouští a tak je jasné, že ti neprodlouží smlouvu …

… zaměstnavatel neporušil nic, ani ti nic nemusel posílat, protože to, kdy ti končí pracovní poměr víš rok, a to je dost dlouhá doba, nemyslíš ???

„Na blížící se konec smlouvy jsem myslel samozřejmě, ale nepředpokládal jsem jeho ukončení (firmě se nedaří a snižují se stavy).“ >>> to je dost blbá úvaha, jestliže se firmě nedaří, budu koukat si hledat jinou práci, než začnu chodit domu bez vejplaty …

Dochy

To „upozornění“ je víceméně dobrá vůle zaměstnavatele. Klidně Tě mohl jen 1.2. nepustit dovnitř. Ač chápu co a proč se Ti nelíbí zaměstnavatel je v tom poměrně nevinně. Mohli jste si o situaci promluvit dřív, ale to je asi tak všechno ☹

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

To je hrozně „prima“, když se uzamče možnost odpovědí, nicméně od místních „moudrých“ bych pravděpodobně palec stejně nedostal, tak jen navedu, že záleží na příslibu co jsi dostal, unesení důkazního břemene, prokázání důvodného očekávání, příslibu, že k dalšímu prodloužení smlouvy dojde, stejně jako vymáhání ušlého příjmu, případně náhrady škody jež ti byla tímto jednáním způsobena. Je ale dost pravděpodobné, že by ses svých práv musel domoci až soudní cestou, nicméně není vyloučeno, že se zaměstnavatel zalekne a domluvíte se na nějakém kompromisu rovnou.
https://www.prav­niprostor.cz/clan­ky/pracovni-pravo/k-prislib-zamestnani-a-jeho-zavaznost

marci1

Nemůžeš se „bránit“. Jestliže máš uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, pak tato smlouva končí uplynutím sjednané doby. To, že je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, nemá vliv na skončení pracovního poměru. Pracovní poměr skončí i v tom případě, že bude zaměstnanec pobírat dávky nemocenského pojištění, tzv. nemocenské.

BurTon

Děkuji Vám za odpovědi, zní to opravdu logicky.
Pokud se nedejbože nic nenajde do měsíce, tak jak to funguje s PN? Když nastoupím 30.1. na PN a budu na ní třeba 2 měsíce, tak jsem stále veden jako “zaměstnanec” do dne, než se PN ukončí?
Z principu se mi nechce na PÚ a radši budu pobírat peníze za PN než příspěvek v nezaměstnanosti, ikdyž by byl možná vyšší nebo stejný.

Dochy

Mně by se tedy z principu nechtělo být na neschopence. Navíc jde o podvod, takže by to mohlo mít i nějaké další neblahé důsledky oproti čestnému stavu být oficiálně žadatelem o zprostředkování zaměstnání. Dokud nebudeš „žadatelem o zprostředkování zaměstnání“ co nemůže nastoupit protože se lekl lopaty, jeto OK.

Mc Merkurion

… především se mi nelíbí jít účelově na PN, ono totiž potom na to doplácej všichni, jako tehdá, když se donedávna neproplácely první tři dny … a zaměstnavateli se to taky moc líbit nebude, takže bych se nedivil, kdyby dal avízo tvýmu budoucímu zaměstnavateli, a věř mi, že někteří to rádi dělají …
… za druhý, těžko asi vydržíš na neschopence půl roku jako na ÚP …
… v době kovidové se prej nemusíš na pracáku hlásit denně, takže bych volil tuto možnost …