kemo

Mohu mít v v družstevním bytě v podnájmu trvalé bydliště,když s tím pronajímatel souhlasí nebo to družstvo zamítne?

Doplňuji:
johana 56 : Opravdu? Ale toto je podnájemní smlouva. Majitelem je družstvo

Nejlepší odpověď
pusinka50

Já nevím, ale tady píší něco jiného:
U družstevních bytů souhlas potřebujete Jiná situace je, pokud nemáte nájemní, ale podnájemní smlouvu. V tomto případě musí dát majitel domu či bytu výslovný souhlas, že se do jeho bydliště může další osoba přihlásit k trvalému pobytu.

Na tento problém určitě narazíte, pokud je nabízený byt v družstevním vlastnictví. V tom případě budete k přihlášení potřebovat souhlas majitele bytu – tedy družstva.

Člověk, který vám družstevní byt „pronajímá“, totiž není majitelem bytu, ale nájemcem s členským podílem v družstvu a vám může v bytě nabídnout pouze podnájem, a to ještě opět se souhlasem družstva.

Zdroj: http://bydleni­.idnes.cz/mate-li-najemni-smlouvu-mate-i-pravo-na-trvaly-pobyt-fyb-/reality_bdp.as­px?c=A080130_235230_cbcl­anky_web

Další odpovědi
johana 56

Ano.Pokud majitel bytu souhlasí,stačí s nájemní smlouvou zajít na příslušný OÚ nebo MÚ,kde majitel svúj souhlas potvrdí.
Doplňuji:
Před třemi měsíci jsem se osobně přesvědčila.že je to možné.

MrBoban

Trvalé bydliště se řídí předpisem č. 133/2000 Sb., zákon o evidenci obyvatel
§10, ods.6
Při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen:
Doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu.
Tzn. nájemní smlouva, resp. podnájemní smlouva. Smlouva nemusí obsahovat souhlas se zřízením trvaleho bydliště.
Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-133

johana 56

K povolení tr.pobytu bylo nezbytné předložit mnou uzavřenou smlouvu a nájemní smlouvu vlastníka členských práv s bytovým družstvem.

johana 56

S vlastníkem členských práv jsem na bytovém družstvu uzavřela smlouvu o podnájmu a možnost povolení trvalého pobytu nechalo družstvo na vlastníkovi.