Andy22

Mohu jít studovat dálkově po ZŠ v 15 letech?

Ahoj, nevím jak je to s dálkovým či distančním studiem hned po základce, většinou vím, že dálkovou školu dělají dospělí lidé, já bych chtěla jít studovat dálkově už teď po základce v 15 letech, jde to? Jsem v 9. třídě.

Nejlepší odpověď
Dochy

O dálkovém (distančním, kombinovaném) studiu vím v rámci VŠ. Nevím, že by něco takového umožňovali střední školy, gymnázia apod. Třeba nějakou školu najdeš.

Jo tak nabídka je, Prohlédni si web
https://www.stred­niskoly.cz/

Ale můj názor: pokud bych k tomu neměl zatraceně dobrej důvod šel bych na denní studium.

Další odpovědi
Filip84

Jednoduchá odpověď je: ano, můžeš.

Ano, můžeš, ale má to svá ALE:

I. jak už Ti napsala dany, do 16-ti let Tě prakticky nikdo nemůže legálně zaměstnat, a i v 16 – 17 letech budeš shánět práci na HPP (i třeba na částečný úvazek) horko těžko. Nesmíš (prakticky) dělat přesčasy, nesmíš přijít do styku s tabákem, alkoholem, Savem, nebo třeba zápalkami (ano, chápu: bisarní, ale to je častá vlastnost právního řádu), nesmíš prakticky nic zvedat, nesmíš makat v noci, umíš úplný prd, což by až tak nevadilo, ale také nemáš žádnou odpovědnost, pracovní návyky, takže pro zaměstnavatele jsi (většinou) jenom koule na noze. Proč by se, potom, s Tebou někdo „jebal“?

Pokud nebudeš legálně zaměstnána, a na HPP, tak pokud nejsi „žákem studia, který se soustavně připravuje na budoucí povolání v denním studiu na škole akreditované min.školství, mládeže a tělovýchovy České republiky“, stát za Tebe nebude platit zdravotní pojišťovně. A pokud máš trvalý pobyt na území České republiky, musíš zdravotní pojišťovně platit, jako tzv. samoplátce (a ono není úplně od věci být zdravotně pojištěn, jako!).

Takže bys se musela evidovat na Úřadu práce České republiky, no a ten na Tvý distanční studium moc brát zřetel jako nebude – není to denní forma studia.

Když už se Ti nějaký to místo podaří najít, tak není nikde řečeno, že na Tvý potřeby skrze distanční studium bude brát zaměstnavatel oh­led.

II. Od chvíle, kdy si najdeš první zaměstnání, ztratí Tví rodiče vyživovací povinnost k Tobě (do doby zletilosti a / nebo do doby, než se přestěhuješ od nich a / nebo do doby, než nastoupíš na denní formu studia). To to chceš, jako, všecko sama tahat? Dojíždění do tý školy na distanční studium, jídlo, ubytování (ne vždycky je to na jeden den, zpravidla to bývá dva dny po sobě)? A z čeho, prosím pěkně? Z tý cca minimální mzdy, co vyděláš?

III. I když bys si, za rok a nějakým zázrakem, nějakou práci našla, tak tím, že nestuduješ denní formou, ztratíš studentský bonus na daních.

IV. Ztratíš veškeré výhody, které plynou z tzv. „statusu studenta“: krom placení ZP od 18 let slevu na veřejnou dopravu, slevu na dani, slevu na ubytování ve škole, slevu na jídlo (v jídelně zaplatíš jako cizí návštěvník, většinou), etc. etc. etc.

Takže ono, víš co, že Tě „napadne nápad“ je sice hezké, ale ne s každou pakoninou, co Tě napadne, musíš na světlo. A, sorry, ale tohle je pakonina nevídaná! 😂😂😂

V praxi je to prakticky nerealisovatelné. 🤦🏽‍♀️

Drap

Pokud tě konkrétní škola přijme, tak snad. Tam je totiž problém, že takové studium je pro lidi kteří pracují, a své vzdělání si rozšiřují. Možnost studovat normálně máš možnost do 26 let. Potud to máš zdarma. Jinak se školám platí školné a to může být u některých oborů dost vysoké. Studovat při zaměstnání je poměrně obtížné.

da ny

Když pominu nějaké tvé důvody. Co si představuješ, že budeš doma dělat?
Flákat se nebo pracovat? Do 16 let tě nikdo NESMÍ zaměstnat.
Dotaz směřuj na školský, krajský úřad a na vybranou SŠ, zda vůbec něco takového umožňuje.
Některé SŠ, vycházejí vstříc pracujícím, aby si mohli doplnit/zvýšit vzdělání.
Flákat se nebo pracovat? Do 16 let tě nikdo NESMÍ zaměstnat.

U dálkového studia (nejen u něj), studující/žák SŠ NEMÁ STATUT STUDENTA.
To znamená, že musíš platit zákonem stanovená pojištění (zdravotní … povinnost platit minimální měsíční zálohu na pojistné 2 968 Kč).
Než se za tebe bude moci přihlásit, případný zaměstnavatel).
Rodiče nebudou mít odpočet z daní, za nezaopatřené dítě (do 26 let).
Co tomu říkají tví zákonní zástupci (do 18 let).?

„Střední škola (gymnázium, střední odborná škola, vyšší odborná škola, konzervatoř, střední odborné učiliště) však musí figurovat v rejstříku škol a školských zařízení – pokud by v něm zapsána nebyla, není její student považován za nezaopatřené dítě a stát pojistné neplatí. Ani u takto registrované střední školy však student není nezaopatřeným dítětem (a tedy není osobou, za kterou platí pojistné stát) v situaci, kdy jde o dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na SŠ a student je současně výdělečně činný nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.“
https://www.vzp­.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/kdy-neplati-za-studenta-pojistne-stat

Sleva na dítě 2024
Sleva v Kč Základní sleva na dítě Dítě ZTP/P
ročně měsíčně ročně měsíčně
na jedno dítě 15.204 1.267 30.408 2.534
na druhé dítě 22.320 1.860 44.640 3.720
na třetí a každé další dítě 27.840 2.320 55.680 4.640
https://www.kur­zy.cz/dane-danova-priznani/sleva-na-dite/