picusek

Mohla v minulosti překližka obsahovat azbest?

Zdravim, prosim pekne mistni stavebniky, odborniky a pametniky at mrknou na prilozenou fotku. Rekonstruuju podlahy v byte z 50./60. let a na puvodni podlaze je nabouchana hrebikama tlusta preklizka (kterou aktualne sundavam)
Desku se mi podarilo zlomit a v miste kde je nejakym pravekym lepidlem nalepena vrstva s dyhou se objevila desiva vlaknita struktura pripominajici azbest jak z ucebnice. Je mozne ze pred 60ti lety pridavali do lepene preklizky azbest, nebo je to jen shoda nahod, ze azbest pripomina? Dekuji za odpovedi

https://imgwa­y.cz/hd8V/C1B­40FA2-6857-4096-9779-D4A1BFFD5190.jpeg

Nejlepší odpověď
Dochy

Taky vtom azbest nevidím. Samozřejmě pohled na fotku na monitoru může mást, ale mám za to, že vidím dřevěná vlákna. Zkus to spálit třeba jen kousek nad zapalovačem a uvidíš.

Další odpovědi
Kepler

V těch letech se azbest používal jako izolace, jako žáruvzdorný materiál, na výrobu brzdového obložení apod., později i skelná vata. Do překližky určitě ne. To vypadá spíše na lisovanou dřevní hmotu, i podle barvy. Azbest a minerální vaty byly šedé.

elkon

Ne a tohle je to normální dřevovláknitá deska.

Emefej

To není překližka, nýbrž laťovka a žádný azbest tam nevidím.

Drap

Azbest se nedával. Podle mne je to běžná dřevotříska, Dělávaly se kdysi ale azbestocementové desky. Ty vypadaly jinak a používali se na dřevěné konstrukce, vlastně nahrazovaly dnešní sádrokarton.

podger

komoušská minulost byla jednoduchá. Stavebniny byly nedostupné všechny a byly levné bo drahé. Dřevotříska levná, OsinkoCement (azbest) drahý. Kombinace se nedělaly. Ale přikláním se k nicku Dochy – ověř si to experimentem

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hjghj hvjf

Vážený pane, potřebujete půjčku ke konsolidaci svého dluhu? Potřebujete půjčku na financování svého podnikání? Fyzickým osobám a společnostem nabízíme zajištěné půjčky nebo prostředky za nižší úrokovou sazbu 2%. Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím; e -mail (Theodorejamesonfinance@gmail.com). Čeká na vaši odpověď co nejdříve. Pane Jamesone

picusek

Emefej: díky, přesně tak, je to laťovka.. moc znalý v tomto oboru nejsem, tak jsem doteď „překližované“ materiály házel do jednoho pytle…

takto vypadá ta laťovka: http://imgway­.cz/s/8OR7

Když se mi podařilo ulomit svrchní dýhu, objevila se jemná vláknitá (až vlasová vrstva), která se podezřele lehce odděluje podélně od sebe: http://imgway­.cz/s/8OR8

a připomnělo mi to chryzotil (bílý azbest): http://imgway­.cz/s/8OR9

Chryzotil je bílý, nikoliv šedý (to je jen cement kterým je v různých výrobcích vázaný).. A vzhledem k tomu jak byl azbest v komunistické éře oblíbený, revoluční a snadno dostupný, tak ho právě soudruzi cpali vrchem spodem všude možně, i tam kde nemuseli. Zušlechtovala se tím soudržnost materiálu, dále protipožární vylepšováky, ale např i lepidla.
No a z toho důvodu mě trklo, jestli náhodou někoho nenapadlo mezivrstvu laťovky potřít lepidlem s azbestovými vlasy, aby snížil případnou hořlavost… nevím. Proto se ptám, jestli by to teoreticky bylo možné.
Děkuji

picusek

To je napad! Kdyz to shori, je to drevo.. kdyz to neshori, je to azbest?

Dochy

tak tak…