Filip84

Měníte a perete oblečení podle „hygienickýho průvodce oblečením“? 😃

Nebo jste ho neznali – teď jste ho poznali, a od této chvíle, až na věky věků, budete? Už si bez něj nedokážete svý žití vůbec, ale vůbec představit? 😂

Tady je: https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/346757-hygienicky-pruvodce-oblecenim-jak-casto-se-ma-co-prat , a já ho tady také vypíšu – kdyby se někomu nechtělo v článku hledat:

Jak často prát:

  • podprsenky: 3–4× nošené,
  • punčochové kalhoty a punčochy: 1× nošené,
  • vesty: 2× za saisonu,
  • kabáty: 2 – 3× za saisonu,
  • kožené a koženkové bundy: 1× za saisonu,
  • klobouky, šály a rukavice: 3 – 5× za saisonu,
  • bundy a mikiny: 6 – 7× nošené,
  • saka: 5 – 7× nošené,
  • džíny: 4 – 5× nošené,
  • šortky: 2 – 3× nošené,
  • svetry: 2 – 5× nošené,
  • trička a tílka: 1× nošené,
  • šaty: 2 – 3× nošené,
  • legíny: 1 – 3× nošené,
  • tvarovací prádlo: 1 – 3× nošené,
  • pyjamas: 3 – 4× nošené,
  • plavky: 1× nošené,
  • bílé oblečení: 1× nošené,
  • hedvábné oblečení: 1× nošené.

Ne, samozřejmě je to nadsázka – sami tam píší, že to je opravdu jenom illustrační. Ale tak jenom pro zajímavost.

Otázka je jednoduchá: porovnejte si svou praxi s tabulkou a odpovězte podle většiny položek. Buďto většinu z nich perete jako „podle průvodce“ (ať už vědomě, nebo nevědomě), častěji, nebo naopak méně často.

Nejlepší odpověď
da ny

Častěji, než podle "průvodce".

Mým „hygienickým průvodcem“, byla maminka/rodina.
Návyky jsou obdobné. Samozřejmost, jen někdo hodil na papír 😉 😉

Váš PRŮVODCE se mi jeví, jako dostatečné, hygienické MINIMUM.
Kdo odkládá prádlo/oděv, MÉNĚ ČASTO na praní, je z mého pohledu šmUdla.
čuně a čpící prasátko to přebije parfémEm, kolínskou, deodorantem 😉
V MHD pak OSTATNÍ padají z těch živočišných a umělých pachů na ústa.
My v ordinacích i na zem 😉
Bílý svetřík nebo mikinu musím někdy vyprat po 1. – 2. nošení
To podle toho kam v oblečení jDu a co rukávama vymetu 😉
U kabátů je to o tom, jak často se nosí a kolik jich má člověk na střídání 😉
Ještě v minulém století, měl někdo jeden zimní bundu a jeden kabát,
Vím o lidech, kteří kabát dali do čistírny až na konci zimní sezony.
Někdo i bundu, které se též nosily do čistírny. Páč automatické
pračky tady vždycky nebyly a sušičky, na ty péřové, také ne 😉

Další odpovědi
cappuccino

Méně často, než podle "průvodce".

To je jen pro lidi, kteri nemaji co delat nebo nepouzivaji vlastni mozek k mysleni.
Za tyden si zase muzes najit clanek, jak neekologicke je caste prani obleceni, jak mame setrit vodou, pracimi prostredky atd.
V dobe, kdy lide nemeli automaticke pracky, se nosilo obleceni nekolik dnu i tydnu a lidi taky prezili!! Kdyby dnesni zeny mely prat v ruce nebo na valse, chodily machat do potoka, tak by nikoho nenapadlo, menit pradlo denne.
Takze nekdy je lepsi zapnout mozek nez pracku!!

Syd

Méně často, než podle "průvodce".

Dochy

Podle "průvodce".

Pro to co z toho seznamu používám (s dovolením vyřadím podprsenky, tbvarovací prádlo, kloubouky a pár dalších položek) mi ten seznam jako orientační doporučení vcelku vyhovuje… S tím že něco peru častěji, něco méně často – podle situace…

paul1

Méně často, než podle "průvodce".

Chybí mi tam „trenky“ 🙂. Četl jsem o tom, že v Rakousku majitel firmy na výrobu džín je nosí
už přes 16let a ještě nebyly prané !!!!

Filip84

paul: Nechybí. Ponožky a slipy / trenýrky / kalhotky / boxerky / krátké legíny = punčochy & punčochové kalhoty! 🙄😃

Pepa25

Tady někdo neumí ani zkopírovat článek, aniž by to jazykově nezprznil …

da ny

Jak šetřit pracími prostředky, věděli už naši prapředkové,
kteří vnímali, jak jim „pomáhá“ Luna 😉

Když se pere prádlo ve dnech vody (vodní znamení)
https://www.spek­trumzdravi.cz/lu­narni-kalendar/2024/duben
Stačí poloviční množství prášku 😉
Také jsem se setkala s názorem, že je třeba šetřit prádlo/oděv, aby se moc neopralo a déle vydrželo
(je to opět od „mamonářů“, „skrblíků“ a šetřílků, z Jižních Čech 😉.

cappuccino

Asi jsem svym prispevkem vzbudila dojem, ze jsem nejaka setriva smudla z jiznich Cech?! To me docela pobavilo! U nas bezi pracka temer denne! Ale to jeste neznamena, ze peru podle nejakych tabulek! Peru podle potreby!

Filip84

dany: To mi něco připomnělo … 😅

To už je X roků, byli jsme s bývalým spolužákem kdesi na kole. On ta kola chtěl naložit na auto, že si jako „pomůžeme“. 🙄 „Jo, kvůli tomu, že jsi zdechlý, jak cap, budu já muset jezdit tou popelnicí!? Ta nic, tak nepojedeme na kole, pojedeme vlakem a hotovo – já nechci jet tou popelnicí!“ 🙄👿 Tak nakonec, že to jako – snad – ujede. „Když to ujedu já, s rovným posezem, v kiltu, a na tom tanku, tak ty to ujedeš taky.“ 🤦‍♀️

No nic: přišel oblečený, jak na Tour de France: měl cyklistický dres, co má ty kapsy vzadu, lykrový bombarďák, co v tom chodil, jak naprcaný kačer. „Čepicu máš kde?“ – „Na co, je teplo?“ – „No, právě: budeš mít spálený samurajský čelo!“ – „Nebudu.“ – „Budeš!“ 🙄 – „Jezdím celé léto a spálenou hlavu nemám.“ – „Právě, že nejezdíš! Vozíš kolo na popelnici a vozíš si prdel v popelnici! Ale dělej si, jak chceš: ale pak si nestěžuj, že tě bolí ta hlava, nebo tak něco! Si vem, alespoň, kšiltovku s sebou, ne?“ – „Nepotřebuju, mám helmu. A já bez helmy nepojedu!“ – „Tak fajn!

Teďka si sedá na kolo, a já si všimnu, a říkám: „Poslouchej, můžeš mi vysvětlit, jak tříletýmu dítěti, proč máš dvoje gaťky? To je nějaká nová móda, to tě naučily baby v práci, že jako nosí kalhotky, a na nich kalhotky, nebo co to máš?“ – „Já mám pod těmi cyklo kalhoty trenýrky.“ – „Na co? Odřeš si rozkrok a zapařej se ti koule!“ – „Aby maminka nemusela ty cyklo kalhoty prát tak často!“ – „To mi, jako, chceš říct, že v těch lykrových cyklo legínách jdeš několikrát po sobě!?“ – „No, i čtyřikrát.“ – „To seš dobré prase, teda!“ – „A ty máš co?“ – „Tady, do města, cyklo bombarďák, mimo město to nepotřebuju.“ – „Proč?“ – „Protože pokud seskočím na křižovatce, není úplně žádoucí ukazovat ptáka a koule. Na cyklostezce křižovatky nejsou, a po silnici nepojedeme, s křižovatkami, protože ty se po silnici bojíš.“ No nic, vybavené.

Ujedeme asi 15 km, seskočí a předvádí „tanec svatýho Víta“! 🤦‍♀️ „Co máš?“ – „Nic.“ – „Jak nic!? A co ty prostonárodní cviky!?“ – „Ale, trenýrky se mi pohly, si je musím narovnat.“ – „To je ta tvoje matryoška: se svleč, trenýrky hoď do příkopy a dej si zpátky ten cyklobombarďák! Ať, jako, dojedeme, vole!“ 🙄 – „Ne, to bude dobré.“ – „Tak fajn, ale pak neskuhrej!“ 🙄

Ujedeme dalších 10 km, zastavíme a … „Mě bolí hlava!“ – „Sundej si to kabuto.“ – „Co?“ – „Helmu, vole!“ – „Aha…“ – „Tady máš zrcátko a podívej se na svý čelo!“ – 😨 – „Červený, viď? Máš alespoň to mazání proti slunci pro kancelářský krysy?“ – „Mám.“ – „No, tak si tím tu kebuli namaž, laskavě! A co zase chodíš, jak naprcaný kačer?“ – „Pálí mě rozkrok.“ – „Sundej si to a ukaž! Bez legrace, to bude zapařený a budeš tam mít mokvavý potničky – jak posraní fakani!“ – „Ale bokem, ať mě nikdo nevidí.“ – „Však tu nikdo není! … "Tady se podívej do zrcátka!“ – 😨😨 – „Tak, asi, dojedeme do první vesnice a jdeme na vlak, viď?“ – „Jo.“ – „*A ty trenýrky, laskavě, zahoď a obleč si přímo ty cyklo trenýrky.

Bylo po vejletě. Ale ušetřilo se na praní! 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️😅

Filip84

cappuccino: „Jak šetřit prací prášek“, nebo „jak šetřit vodou“ určitě už ekobioteroristi napsali a určitě ještě napíšou, ovšem ode mě to tady nebude, a už vůbec ne v kategorii „zábava“, protože mne to nezabavuje, zato jsem z toho agresivní. 🤷‍♀️😃