zjentek

Měli by se občané seznamovat se zatajovanými výsledky některých analýz neprodleně, pakliže se jedná o jejich bezpečnost?

Které veřejně prospěšné správy a instituce si nechají vytvářet analýzy, jejichž výsledky je třeba tajit před samotnými občany, i když právě ti by z důvodu vlastní bezpečnosti měli výsledky analýz hovořící jednoznačně o možném ohrožení jejich zdraví, znát prakticky neprodleně?

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/cla­nek/za-vadne-potraviny-polaci-plati-miliardy-40311147

Podotázka: Myslíte si, že jste dostatečně opatrní či schopni uhlídat si, konzumací čeho svůj vlastní organizmus zatěžujete?

(Nedlouho před publikací článku výše jsem se shodou okolností na něco podobného ptal>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-si-byt-jist-platnosti-data-spotreby-na-produktech-kdyz-je-pro-kazdeho-dnes-tak-snadne-ziskat-datumovaci-prostredky .)

Nejlepší odpověď
elkon

Právě kvůli bezpečnosti občanů státu, nelze zveřejňovat výsledky různých analýz a šetření. Proto také existuje BIS. Každé provalení důležité zprávy v tomto oboru, může zapříčinit někomu nebezpečí.

Další odpovědi
Kepler

Uhlídat úplně všechno není v lidských silách – viz průser s chlastem vylepšeným o methanol. Existuje síť kontrolních laboratoří, která hlídá kvalitu potravin, vč. těch dovážených a falšovat třeba datum výroby asi není tak snadné – s potravinami cestuje i dokumentace, čísla šarží apod. Myslím, že ani rozumný obchodník se takových podvodů nedopouští, protože mu jde o živnost. Pokud se na něco přijde, hned se to proflákne – viz činnost ČOI, Zemědělská a potravinová inspekce a další.

Ametyst

Kvůli globalizaci a dogmatu neustálého ekonomického růstu se z nás stávají nezřízení konzumenti. Na druhé straně ale čím víc Velký Byznys tlačí na pilu, tím víc lidí už začíná při nákupech přemýšlet a číst informace. Bez ohledu na to, jak jdou vlády nadnárodnímu Byznysu na ruku a schválí někdy neuvěřitelné náhražky do potravin nebo „kurvítka“ do přístrojů.
Nevím, proč článek zmiňuje Polsko a ne ČR.
Pro informace doporučuji web potravinynapra­nyri.cz .