zjentek

Jak si být jist platností data spotřeby na produktech, je-li pro každého dnes tak snadné získat"datumovací" prostředky?

Konzument „těch lepších“ kupovaných potravin a doplňků stravy bývá často sám sebou přesvědčen, že je zdráv a že jeho funkce těla a mozku pracují díky dobré výživě správně, ale…

Kódovací a datumovací razítka, fólie, etiketovací kleště… všechno volně dostupné, vše lze volně zakoupit. U mnoha produktů není nic snadnějšího, než odstranit původní údaje o jejich datu spotřeby z obalu a nahradit údaji novými. Na to stačí většinou nějaké rozpouštědlo na bázi uhlovodíků, takové zákl. domácí přípravky jako čistič skvrn, odlakovač, občas je třeba taky něco s toluenem a vůbec nejlepší snad na všechno je čistič brzd, nebo jiné mazací přípravky, vyjma silikonových.
Podobná praxe je celkem běžnou a častou praxí převážně internetových obchodů, zabývajících se přeprodejem produktů s omezenou dobou trvanlivosti, či prodejem produktů vlastních. Vím to, protože sám znám konkrétní obchod s vlastní výrobou na zakázku, který by bez této léta zaběhlé praxe již dávno zbankrotoval. Zaměstnanci jsou nuceni toto vykonávat a jsou vázáni mlčenlivostí, jmenovat nemohu, ale jde o obchod, zabývající se prodejem krmiv a doplňků pro naše mazlíky. „Předatována“ bývají v prvé řadě samotná krmiva a mimo mnoho jiných doplňků stravy také kolageny různých původů a především rostlinné a rybí oleje, jejichž data trvanlivosti bývají už tak krátká právě pro vysokou nebezpečnost při vnitřním užívání olejů po jejich oxidaci. Ale to jen příkladem. Otázka je taková, jak mít jistotu (pokud už hodlám nakupovat), že produkt nebude expirovaný.
Jasně, padělat kupříkladu kolky na alkohol a cigarety bude nejspíš stejně snadné, jako přepsat datum expirace na doplňku výživy, čili konzument má stejného smolíka, ať už jde nakupovat do krámu s lihovinami či do zdravé výživy, to jsem si asi odpověděl sám, ale…
Napadá vás teď nějaký způsob (který mě ne), jak se této „asi běžné české“ praxi nejlépe bránit, či jak podobná rizika maximálně eliminovat?

Jak správně nakupovat zboží s JISTOTOU ZÁRUKY URČITÉ KVALITY, následně určující výši prostředků, které hodláme vynaložit? Většinou získáme záruku, ale jak získáme její jistotu?(Tak jistě- JISTOTOU bude NEKOUPIT a vrátit se do lesa, což plánuji, ale stejně mě vaše odpovědi zajímají.) Zjentek.

Nejlepší odpověď
Hlada

Jsem ochotný věřit tomu, že se to tak u některých produktů děje. Obrana je jednoduchá. Nekupovat žádné „zdravé“, bio, doplňky a jiné předražené voloviny s malým obratem. Mám ověřené, že normální, rychloobrátkové potraviny mají v datu spotřeby obrovskou rezervu. Naprosto bez obav kupuju zlevněné potraviny těsně před datem spotřeby.

Další odpovědi
Drap

Musíš jen věřit. Jistoty dnes nejsou téměř v ničem. Zůstává nám pouze jedna jistota, že dřív nebo později zemřeme. Ostatní je pomíjivé a v kontextu života i málo důležité.

Ametyst

Dnes si nemůžeme byt jisti ničím. Jde o to, ze aby se zboží točilo, výrobci spíše zkrátí datum lhůty trvanlivosti, ačkoliv zboží se nekazi a bude jedlé třeba ještě další rok. Tohle se děje s léky: ačkoliv se nekazí, nezvlhnou, neoxidují, musí se dle data spotřeby proste vyhodit a nakoupit nové. Co se muže např. v autolekarnicce zkazit? Obinadlo? Přesto se kontroluje to krátké datum spotřeby a obsah lékárničky se obnovuje podle mě nesmyslně často.

Arne1

Ty údaje mají v každém případě pouze informativní hodnotu. Objevim-li v ledničce zelený smrdící salám, nebudu ho jíst bez ohledu na nějaké datum. Naproti tomu takove tvarůžky jsou tím lepší čím jsou smradlavejsi, opět bez ohledu na cedulky

Bobek 2

Hlavně by mě v životě nenapadlo si myslet, že nápisy na obalu mají být nějakým nezfalšovatelným důkazem čehokoliv. Jsou to jen údaje, nic víc. Samozřejmě že kdokoli může na pytlík s moukou napsat, že uvnitř je cukr nebo sůl.

Na tom je fungování společnosti založeno, že si v základních věcech můžeme věřit (a ten, kdo tuto důvěru výrazněji narušuje, je někam odstraněn). Jakmile je tato rovnováha narušena a člověk by se například musel bát, že do něj kdokoliv může najet autem nebo že ho kdokoliv z okolostojících může shodit pod vlak, tak se začne nastavení společnosti brutálně měnit – začíná to betonovými bariérami na každém tržišti nebo zrušením autobusové zastávky u podloubí parlamentu.

zjentek

Arne takové tvarůžky se po expiraci bohužel zkazí, i když překrásně smrdí. A jíst zkažené tvarůžky je hodno čuněte, které by nemělo mít problém s konzumací zkaženého salámu, takže je dobrý si vybrat. Nalevo, nebo napravo? (;

zjentek

Vepište odpověď…https://­www.bprinting­.eu/kategorie/tisk-kodu-a-data-spotreby

zjentek

Drape, v „kontextu života“ málo důležité? Vždyť tady píši o příčinách, zkracujících nám dobu ke smrti. No dobrá, budu tedy VĚŘIT.