dextrus58

Měla bych přestoupit z 8letého gymnázia na střední zdravotnickou školu, pokud psychicky nezvládám gymnázium?

Chodím na osmileté gymnázium a momentálně jsem v kvartě (9. třída ZŠ), což znamená, že pokud bych stále byla na ZŠ, musela bych tento rok dělat přijímačky na SŠ. Přemýšlím o přestupu, protože je pro mě gymnázium psychicky vyčerpávající a myslím si, že mě to prostě dostatečně nebaví, bojím se ale, že přestup na zrovna zdravotní školu mi v tom nepomůže i přes to, že je to obor, který mě vždy nejvíce zajímal. Také mám strach z toho, jak se připravovat na příjimačky, když to naše škola nedělá, protože očekávají, že zůstáváme až do maturity, co když se tam nedostanu a jen se ztrapním? A co když až budu v půlce studia zjistím, že to vlastně není to, co chci dělat a měla jsem raději vyčkat na gymnáziu a až později ve vyšším věku budu vědět, co dál? Je to hloupé dobrovolně odcházet z gymnázia, kam se všichni snaží dostat?

Odpovědi
Alesh

Začnu od konce… ano, je to hloupé odcházet z gymnázia a jít na (proboha) zdrávku. Neuvěřitelně si tím zredukuješ možnosti dalšího uplatnění, neboť nepochybně rozsah i kvalita tvého vzdělávání tím půjde dolů.
Hele, psychika je mocná čarodějka, blbý je, když se sám člověk přesvědčuje o něčem, pak třeba udělá i nějakou blbost. Možná máš teď nějaké problémy, ale věř tomu, že ten přestup to vůbec nemusí vyřešit, ba naopak! A až si budeš říkat, „proč já kráva jsem přestoupila“, tak už bude pozdě, není cesty zpět. Jestli nemáš opravdu fatální problémy zůstat na tom gymplu, tak to dle mého názoru, určitě neměň. A jestli ty problémy jsou takové normální, což tak odhaduji, tak věz, že problémy jsou všude. Nejde před nimi utéct, je potřeba je řešit. A ony se vyřeší a třeba dřív, než si dokážeš představit. Jen to nesmíš „stahovat ocas mezi nohy“, ale postavit se tomu čelem a neřešit to útěkem.