Kepler

Máte obavy z fatální srážky Země s větším asteroidem? Někdy v budoucnosti?

Narazil jsem na zprávu, že se už konečně začalo něco dělat https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/403817-nasa-sprada-plany-jak-zachranit-zemi-pred-asteroidem.html Možná by stačilo celosvětově přeorientovat 1 % výdajů ze zbrojních nákladů na kosmickou obranu a stačilo by to. Mělo by se myslet na to, že i malý asteroid o velikosti hory by napáchal více škody než vodíková puma. O těch větších se neodvažuju ani vše domyslet. Byli byste pro intenzivní mezinárodní spolupráci?

Nejlepší odpověď
Drap

Předpokládám, že mne se to týkat nebude a i kdyby mělo, tzak peoti tomu stejně nemůžu nic dělat. Tak o tom ani nepřemýšlím

Další odpovědi
redy

16:27
Zemi minul obří asteroid.
A teď si můžem oddychnout, zase až za šedesáttisíc let, nebo tak nějak 🙂
Jo a jsem pro spolupráci…
🙂

led

Ak jestvuje niečo, čomu nemôžem zabrániť, strach a obavy to neodstránia.
Zabrániť kolízii Zeme s kozmickým telesom vyžaduje veľké náklady, nadnárodnú spoluprácu a technologické prostriedky.
V súčasnej medzinárodnej a technickej situácii k tomu nie je vôľa.
V prvom rade sa musí zmeniť myslenie ľudí.

Roman71

Toho se nebojím. Zákonitosti, které jsou ve vesmíru nastaveny, fungují naprosto spolehlivě a ve prospěch života na zemi. Pokud by mělo někdy dojít k zániku lidské civilizace, tak jedině lidskou hloupostí v kombinaci s touhou všechno ovládat.

zjentek

No, já bych na tom zbrojení příliš neubíral, neb nás tady někdo vyhladí dřív, než po zaměření nějakýho nebezpečnýho šutru z kosmu sem ten vůbec doletí!

marci1

Určitě by vědci měli na tomto problému spolupracovat na mezinárodní úrovni. Třeba ten včerejší byl daleko a byl menší (i když také by byl pohromou), ale jiný může být blíže naší planetě Zemi a dokázal by ji zničit. Údajně se tak stalo již 6×. Viděla jsem dokumentární film, ve kterém se snažili odborníci vysvětlit laické veřejnosti různé možné metody odklonu asteroidu, které by mohly přijít v úvahu a proč by to nefungovalo. ☹
Pro info video: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=bU1QPtOZ­QZU

hapiky

Z celkového počtu dnešních nebezpečných hrozeb pro lidstvo, jsou asteroidy jen okrajová záležitost i když určitě ne zanedbatelná.

Heydulak

Otázkou je, zda i přes potenciálně neomezený rozpočet máme k dispozici účinnou technologii na zabránění srážky velkého asteroidu se Zemí. Jinak jeden „stahovač“ zbloudilých šutrů v naší soustavě máme, jmenuje se Jupiter.
Hodně zajímavé video zde: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=dEIjKjIg­CA0

Lamalam

Obavy nemám. Pokud to do nás má narazit, tak to narazí a kulový s tím za současného stavu techniky naděláme. Momentálně mě víc trápí to, že nevím co budu vařit o víkendu.

briketka10

Jen poznámka:

http://www.exo­planety.cz/2017/04/­20/slavny-radioteleskop-ohmatal-asteroid-ktery-vcera-minul-zemi-vypada-jako-stara-znama/

Kepler

Poznámka k malověrným a odevzdaným osudu: dělat se dá a hodně. Principy a technologie jsou už známy. Schází jen prachy a dobrá vůle!

Kepler

Romane, nezlob se, ale to co tvrdíš je nesmysl. I kdybychom brali jen krajní možnost vyhynutí, tak v historii Země k tomu došlo už mnohokrát a to člověk ještě neexistoval. Naštěstí toto vyhynutí nebylo nikdy stoprocentní. Ve vesmíru není vůbec nic a nikdy předem nalajnováno, tím méně ve prospěch života.

Roman71

Keplere, nezlob se na mne, ale vycházím ze současných poznatků o vesmíru, ne z nějakých domněnek někoho, kdo dělá ukvapené závěry.

Kdyby ve vesmíru nebylo nic „nalajnováno“ jak tvrdíš, podle čeho by se potom počítaly dráhy letu kosmických lodí, aby nedošlo ke srážce s nějakým vesmírným tělesem? Ani NASA by se neměla takzvaně o co opřít při svém letovém programu, protože by se takřka na nic ve vesmíru nemohli spolehnout.

A co se týká země, atmosféra je natolik dobře funkční, že v ní naštěstí většina vesmírných těles shoří, než dopadne na zem. Tohle v NASA také dobře vědí. Takže přistávací manévry kosmických lodí musí počítat s jistým úhlem sestupu atmosférou a tepelnými štíty, aby se kosmonauti vrátili na zem živí a ne v podobě grilovaných kuřat :) ..jenže s tím se u meteoritů nepočítá stejně tak, jako s gravitačním po­lem.

A jen tak naokraj..
Země byla stvořena proto, aby byla obývána, nikoliv (z)ničena, takže výsledek je předem jasný, i když s tím vědecká obec jaksi nepočítá.

Kepler

Ne nejde o ukvapené závěry ani žádné domněnky. Je celkem spolehlivě známo, že Země ve své historii prošla mnoha katastrofami, včetně srážek s jinými tělesy. Třeba 180 km velký kráter Chicxulub, který měl na svědomí vyhynutí dinosaurů a dalších živočichů. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chicxulubsk%C3%BD_kr%­C3%A1ter
U těles větších než pár stovek, možná i desítek metrů, není atmosféra žádnou překážkou. Sondy NASA běžně létají přes pás asteroidů a přesto žádná srážka nikdy nebyla. Proč? Tělesa jsou tak daleko od sebe, že pravděpodobnost je minimální. I na oběžné dráze ale hrozí impakty mikrometeoritů a ISS, družice i jiné zemské satelity se musí alespoň částečně chránit štíty. Zásahy nejsou nic neobvyklého. A co se týká větších těles, kdykoliv může přiletět cokoliv z Kuiperova pásu, protože oběžné dráhy jeho těles se občas destabilizují. Jinak bychom neznali komety a těch pozorují astronomové i několik ročně. Ne, Země opravdu není předurčena k životu, spíš je zázrak že vůbec ještě přežil. Mars možná taky nesl život a možná ještě zůstal do dneska skrytý pod povrchem. Důkazy ale ještě nejsou, jen indicie.

Kepler

Drap: po tobě potopa? Klidně se tě to týkat může a když ne tebe, tak tvých dětí a dětí jejich dětí…To je ti fakt jedno?

Kepler

redy: ne, ne, žádných 60 000 let, ale pár stovek let. A to se týká jen asteroidů o kterých víme. Neznámý může přifrčet klidně už napřesrok a neuděláme zhola nic. Ne, že bych chtěl malovat Trepifajksla na zeď.

redy

Kepler: Četla jsem, že se stím zabejvaj jak se bránit, snad na něco přídou, když na to maj – jak píšeš, několik set let 🙂

zjentek

Kepler, mě nějaký vyhynutí taky nezajímá, pokud já mám přežít!

Kepler

No ja, maš recht. Homo neanderthalensis si to taky myslel. Těm posledním nepřežily ani děcka.

led

Ale nie kvôli „vesmírnemu bozku“, ale pretože ho prekonali vyspelejší cromagnovci. Prirodzene to nebolo zo dňa na deň.
Niečo podobné ako bieli kolonizátori Severnej Ameriky vytlačili Indiánov.

Kepler

Já jsem tím jenom naznačit, že se nedokázali sjednotit a bránit se, aby přežili.

led

„Homo neanderthalensis si to taky myslel. Těm posledním nepřežily ani děcka.“ Tu som to akosi nepostrehla. Ale možno zle čítam…