Zlatý

Máte obavy z fatální srážky Země s větším asteroidem? Někdy v budoucnosti?

Narazil jsem na zprávu, že se už konečně začalo něco dělat https://www.novinky.cz/… Možná by stačilo celosvětově přeorientovat 1 % výdajů ze zbrojních nákladů na kosmickou obranu a stačilo by to. Mělo by se myslet na to, že i malý asteroid o velikosti hory by napáchal více škody než vodíková puma. O těch větších se neodvažuju ani vše domyslet. Byli byste pro intenzivní mezinárodní spolupráci?

Nejlepší odpověď

Zlatý

Předpokládám, že mne se to týkat nebude a i kdyby mělo, tzak peoti tomu stejně nemůžu nic dělat. Tak o tom ani nepřemýšlím

Další odpovědi:

Zlatý

16:27
Zemi minul obří asteroid.
A teď si můžem oddychnout, zase až za šedesáttisíc let, nebo tak nějak :-)
Jo a jsem pro spolupráci...
:-)

Bronzový

Ne a proč bych měl? Stejně by lidstvo proti tomu nic nemohlo udělat,tak proč se skrzevá toto zbytečně stresovat?Denně je daleko víc stresů než toto!!!

Zlatý

Ak jestvuje niečo, čomu nemôžem zabrániť, strach a obavy to neodstránia.
Zabrániť kolízii Zeme s kozmickým telesom vyžaduje veľké náklady, nadnárodnú spoluprácu a technologické prostriedky.
V súčasnej medzinárodnej a technickej situácii k tomu nie je vôľa.
V prvom rade sa musí zmeniť myslenie ľudí.

Bronzový

Toho se nebojím. Zákonitosti, které jsou ve vesmíru nastaveny, fungují naprosto spolehlivě a ve prospěch života na zemi. Pokud by mělo někdy dojít k zániku lidské civilizace, tak jedině lidskou hloupostí v kombinaci s touhou všechno ovládat.

Zlatý

No, já bych na tom zbrojení příliš neubíral, neb nás tady někdo vyhladí dřív, než po zaměření nějakýho nebezpečnýho šutru z kosmu sem ten vůbec doletí!

Zlatý

Určitě by vědci měli na tomto problému spolupracovat na mezinárodní úrovni. Třeba ten včerejší byl daleko a byl menší (i když také by byl pohromou), ale jiný může být blíže naší planetě Zemi a dokázal by ji zničit. Údajně se tak stalo již 6x. Viděla jsem dokumentární film, ve kterém se snažili odborníci vysvětlit laické veřejnosti různé možné metody odklonu asteroidu, které by mohly přijít v úvahu a proč by to nefungovalo. :-(
Pro info video: https://www.youtube.com/…

Bronzový

Z celkového počtu dnešních nebezpečných hrozeb pro lidstvo, jsou asteroidy jen okrajová záležitost i když určitě ne zanedbatelná.

Otázkou je, zda i přes potenciálně neomezený rozpočet máme k dispozici účinnou technologii na zabránění srážky velkého asteroidu se Zemí. Jinak jeden "stahovač" zbloudilých šutrů v naší soustavě máme, jmenuje se Jupiter.
Hodně zajímavé video zde: https://www.youtube.com/…

Zlatý

Obavy nemám. Pokud to do nás má narazit, tak to narazí a kulový s tím za současného stavu techniky naděláme. Momentálně mě víc trápí to, že nevím co budu vařit o víkendu.

Diskuze k otázce

Zlatý

Kepler

Poznámka k malověrným a odevzdaným osudu: dělat se dá a hodně. Principy a technologie jsou už známy. Schází jen prachy a dobrá vůle!

Zlatý

Kepler

Romane, nezlob se, ale to co tvrdíš je nesmysl. I kdybychom brali jen krajní možnost vyhynutí, tak v historii Země k tomu došlo už mnohokrát a to člověk ještě neexistoval. Naštěstí toto vyhynutí nebylo nikdy stoprocentní. Ve vesmíru není vůbec nic a nikdy předem nalajnováno, tím méně ve prospěch života.

Bronzový

Roman71

Keplere, nezlob se na mne, ale vycházím ze současných poznatků o vesmíru, ne z nějakých domněnek někoho, kdo dělá ukvapené závěry.

Kdyby ve vesmíru nebylo nic "nalajnováno" jak tvrdíš, podle čeho by se potom počítaly dráhy letu kosmických lodí, aby nedošlo ke srážce s nějakým vesmírným tělesem? Ani NASA by se neměla takzvaně o co opřít při svém letovém programu, protože by se takřka na nic ve vesmíru nemohli spolehnout.

A co se týká země, atmosféra je natolik dobře funkční, že v ní naštěstí většina vesmírných těles shoří, než dopadne na zem. Tohle v NASA také dobře vědí. Takže přistávací manévry kosmických lodí musí počítat s jistým úhlem sestupu atmosférou a tepelnými štíty, aby se kosmonauti vrátili na zem živí a ne v podobě grilovaných kuřat :) ..jenže s tím se u meteoritů nepočítá stejně tak, jako s gravitačním polem.

A jen tak naokraj..
Země byla stvořena proto, aby byla obývána, nikoliv (z)ničena, takže výsledek je předem jasný, i když s tím vědecká obec jaksi nepočítá.

Zlatý

Kepler

Ne nejde o ukvapené závěry ani žádné domněnky. Je celkem spolehlivě známo, že Země ve své historii prošla mnoha katastrofami, včetně srážek s jinými tělesy. Třeba 180 km velký kráter Chicxulub, který měl na svědomí vyhynutí dinosaurů a dalších živočichů. https://cs.wikipedia.org/…
U těles větších než pár stovek, možná i desítek metrů, není atmosféra žádnou překážkou. Sondy NASA běžně létají přes pás asteroidů a přesto žádná srážka nikdy nebyla. Proč? Tělesa jsou tak daleko od sebe, že pravděpodobnost je minimální. I na oběžné dráze ale hrozí impakty mikrometeoritů a ISS, družice i jiné zemské satelity se musí alespoň částečně chránit štíty. Zásahy nejsou nic neobvyklého. A co se týká větších těles, kdykoliv může přiletět cokoliv z Kuiperova pásu, protože oběžné dráhy jeho těles se občas destabilizují. Jinak bychom neznali komety a těch pozorují astronomové i několik ročně. Ne, Země opravdu není předurčena k životu, spíš je zázrak že vůbec ještě přežil. Mars možná taky nesl život a možná ještě zůstal do dneska skrytý pod povrchem. Důkazy ale ještě nejsou, jen indicie.

Zlatý

Kepler

Drap: po tobě potopa? Klidně se tě to týkat může a když ne tebe, tak tvých dětí a dětí jejich dětí...To je ti fakt jedno?

Zlatý

Kepler

redy: ne, ne, žádných 60 000 let, ale pár stovek let. A to se týká jen asteroidů o kterých víme. Neznámý může přifrčet klidně už napřesrok a neuděláme zhola nic. Ne, že bych chtěl malovat Trepifajksla na zeď.

Zlatý

redy

Kepler: Četla jsem, že se stím zabejvaj jak se bránit, snad na něco přídou, když na to maj - jak píšeš, několik set let :-)

Zlatý

zjentek

Kepler, mě nějaký vyhynutí taky nezajímá, pokud já mám přežít!

Zlatý

Kepler

No ja, maš recht. Homo neanderthalensis si to taky myslel. Těm posledním nepřežily ani děcka.

Zlatý

led

Ale nie kvôli "vesmírnemu bozku", ale pretože ho prekonali vyspelejší cromagnovci. Prirodzene to nebolo zo dňa na deň.
Niečo podobné ako bieli kolonizátori Severnej Ameriky vytlačili Indiánov.

Zlatý

Kepler

Já jsem tím jenom naznačit, že se nedokázali sjednotit a bránit se, aby přežili.

Zlatý

led

"Homo neanderthalensis si to taky myslel. Těm posledním nepřežily ani děcka." Tu som to akosi nepostrehla. Ale možno zle čítam...

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.