Avatar uživatele
Zlatý

Máte obavy z ekonomických dopadů probíhající pandemie?

Jak jsem se dozvěděl ze zpráv ČT, už teď jsou dopady horší, než v letech finanční krize v letech 2008 a 2009. Naše vláda nově počítá se schodkem rozpočtu 200 mld. namísto původně zamýšlených 40 mld. Myslíte, že budou ohroženy i takové sociální vymoženosti jako další zvyšování důchodů nebo 75% slevy v dopravě?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Bude to mít pravděpodobně výrazně větší následky než krize v roce 2007-2008. Pro některé to bude mít devastující účinky. Pro některé je to šance se soustředit na nové věci a krize využít ve svůj prospěch... ať už finančně nebo nabídkami, které se objeví při začátku posilování ekonomiky.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to PEKLO, Keplere. Krize z roku 2008 byla spíš jako domino (hroutilo se to postupně shora do bank a finančníhch institucí, pak to přešlo na výrobu atd.), tohle ale je jako když máš domečky z karet na stole a pak do něj kopneš. Na nové sociální vymoženosti zapomeň a vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby se ty stávající OMEZILY.


Avatar uživatele
Bronzový

Nemyslím si, že to bude horší než fin. krize 2008. Nemá to takové důsledky, příčiny, faktory ani vlivy.

Nemám. Krize prostě jsou a budou, opakují se, jsou součástí hospodářského cyklu a je to prostě konkrétní ekonomické období - jako každé jiné.
Člověk se musí přizpůsobit (i v ekonomice) a v tom by měl člověk vynikat - viz Darwin. Změny a vývoj jsou neustálé.

„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.” To "přežije" neberte doslova. I když... :D

40 mld., 200 mld. to je jedno. Nakonec to může být i 500 mld., ale nebude to tak hrozné... (Navíc schodek je schodek, není to celkový ukazatel).


Avatar uživatele
Bronzový

Vláda bude hlavně z našich peněz zachraňovat banky a Velký byznys. Ten bude vládu vydírat tím, ze bude propouštět zaměstnance, pokud nedostane miliardy z rozpočtu. O zisk se nedělí, vždycky jenom o ztráty.


Avatar uživatele
Zlatý

Nakonec to zabije víc lidí než samotný virus, až se budou ti chudáci sebevraždit, protože nebudou mít z čeho žít a nebudou vidět jiné východisko. Tito lidé ale v těch statistikách nebudou. Už teď to na některé doléhá, viz článek. A to jsou ta omezení sotva pár dní. A následně to samozřejmě dopadne i na důchodce a obecně ty nejslabší, stejně jako vždy v podobných situacích.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/do maci/koronavirus-penize-zamest nani-lide-financni-problemy.A2 00322_212115_domaci_mama?zdroj =top


Avatar uživatele
Bronzový

Každá krize má trochu jinou příčinu a také trochu jiný vývoj. O té co přichází platí, že začne v odvětvích spojenýc s turistickým ruchem a ve službách. Pak tu budou makroekonomické faktory: asi každý si už všiml, za kolik jsou € a $ - samozřejmě, exportéry to v delším horizontu podpoří, ale krétkodobě to jsou obrovské výkyvy. Do toho ostav státních financí: po delší době hrozí, že MF neprodá všechny dluhopisy. Očekávám BRUTÁLNÍ úsporná opatření na straně státu (politicky to bude vládě/MF jedno, svede to na koronavir a ekonomicky je to nezbytné, protože stát nemá žádné rezervy). Takže státní zaměstnanci fakt už teď nemůžou počítat s nějakými 13.platy nebo dokonce navyšováním.
Takže ANO: na sociální výhody se sáhne určitě, pokud vím, tak třeba sleva pro důchodce už je v podstatě ve fázi rušení ...


Avatar uživatele
Zlatý

Ako si len môžte myslieť také nehoráznosti:
"že budou ohroženy i takové sociální vymoženosti jako další zvyšování důchodů nebo 75% slevy v dopravě"
kdežeby, to len zvýšené náklady na návrat do života po pandémii budú znášať všetci, aj tí neaktívní (to znamená aj dôchodci), čo na to nemajú a žijú len z "milodarov spoločnosti". Tí poslední to budú cítiť najviac.
Ale pre upokojenie vašej strápenej mysle: Je to len dočasné, ako boli dočasné aj predchádzajúce katastrofy v dejinách ľudstva, Zeme a Vesmíru (aby aj hviezdny tulák aliendrone mal z toho niečo). "Život dokáže žiť aj po smrti" ako tvrdili mudrci v dávnych časoch


Avatar uživatele
Bronzový

Nemám, doufám že hlavně přežijí bez úhony fitka, kosmetické salony, poradci na výživu, ordinace na plastiku dekoltů, zahraniční cestovky, autobazary v kterých omládnou auta, aktivisté a jejich lézení na komíny rovněž přivazování ke stromům, odpůrci dálnic v podobě ochránců broučků a další velmi nezbytné věci pro denní život.


Avatar uživatele
Bronzový

V roce 2008 mě ta krize stála práci v solidní firmě (strojírenství). Nyní se dá očekávat propouštění na více vlnách. Přeji všem ať se jich to netýká.


Avatar uživatele
Zlatý

Nemám strach. Je to fakt. A jako k faktu je třeba se k tomu postavit. Tehdy ekonomika zasahovala spíše selektivně. Po krachlých firmách tu byl dycky někdo, kdo mohl nastoupit. Covid si oproti spekulantovi si nevybírá.


Avatar uživatele
Zlatý

Trochu obavy mám.
Když je tolik obchodů a služeb zavřených, výroba je omezená, musí to mít vliv na ekonomiku.
Všechno je provázané, takže to dopad mít bude. A to dlouhodobě.
Naštěstí ale něco fungovat bude a musí.
Např. lidi budou stále jíst, mýt se, uklízet, jezdit autem i telefonovat atd. A tam se také točí peníze. Je jen dobré být součástí toho kolotoče, ne pouhým přispěvatelem.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

alien: asi máš recht. No, pro mně to má zatím jen odkladný účinek. Asi se letos nedostanu za pár šupů do slovenských termálů, abych si tam prohřál klouby a kulky. A zřejmě budu muset odložit i více mých skromných přání.Ale chuj s tym, co mě nezabije, to mě posílí!

Avatar uživatele
Zlatý

led

Kepler, tento rok nepočítajte s lacným relaxom na Slovensku. Podľa nevysloveného ale vo vyhláseniach novej vlády cíteného, zvýšené náklady na návrat do života po pandémii budú znášať všetci, aj tí neaktívní, čo na to nemajú a žijú len z "milodarov spoločnosti". Tí poslední to budú cítiť najviac.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

dust. Mně se tehdejší krize taky dotkla a to velmi fatálně. Pracoval jsem tehdy v americké firmě (výroba průmyslových rozbušek), byl jsem na vrcholu pracovní kriéry s velmi nadprůměrným výdělkem. Důsledek: už jsem pak nebyl schopen najít nové zaměstnání, ztráta bydlení a tvrdý dopad na společenské dno. Vysvobodil mě až předčasný odchod do důchodu. Teď už mi takový propad nehrozí a zřejmě to nikoho nezajímá. Nikdo si nepřečte ani celou otázku a neodpoví.

Avatar uživatele
Bronzový

DoTazatel

Tehdejší krize se dotkla všech po celém světě a ve všech odvětvích... zasáhla všechno (i když něco málo i pozitivně, ale drtivou většinu negativně= jakože skoro všechno).

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

No, ale byla to jen ekonomická krize, se kterou se počítá. Přesto to nepostihlo všechny. Třeba takové Polsko mělo tehdy 7% růst ekonomiky, zatímco u nás byl propad. Teď to zasáhne opravdu všechny státy a nepočítalo se s tím: omezení výroby, obchodu, dopravy. Nepochybuju ale, že se z toho zase vylížeme. Po každé krizi přichází zase období prosperity. Otázka je, jak dlouho to bude trvat.

Avatar uživatele
Bronzový

DoTazatel

S tamtou krizí (skoro) vůbec nikdo nepočítal... :P A když říkám skoro, tak myslím asi tak cca 9 lidí, kterým došlo, že se něco blíží chvíli předtím než to přišlo (a vydělali na tom).

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5837
Zlatý led 3130
Zlatý hanulka11 2783
Zlatý annas 2705
Zlatý briketka10 2496
Zlatý Kepler 2264
Zlatý marci1 2015
Zlatý quentos 1746
Zlatý mosoj 1617
Zlatý iceT 1613

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.