Natee

Máte nějaký trik, jak luštit přesmyčky?

Jak luštíte přesmyčky pomíchaných slov? Já si prostě sednu a dlouho na to pomotané slovo koukám, jinak to neumím.. Co vy?

Nejlepší odpověď
barnajka

Číst, číst, číst – a ještě jednou číst.
Čtením si rozšiřuješ slovní zásobu a slovní zásoba je základ – můžeš přesmyčku luštit klidně i týden, ale pokud to zašifrovaný slovo vůbec neznáš, nepřijdeš na něj. Nemůžeš prostě uhodnout něco, o čem vůbec nevíš, že to existuje :)
Čím víc budeš číst, tím víc slov budeš znát…a co je důležitý: budeš mít v hlavě uloženou i jejich vizuální podobu, tj. z jakých písmen se skládají.
Např. budeš vědět, že ‚gramofon‘ je tvořen písmeny G-R-A-M-O-F-O-N.
Až budeš slovo gramofon někde číst pomiliontý, budeš mít jeho ‚vzhled‘ v hlavě zafixovaný natolik, že tě příliš nerozhodí ani změna pořadí písmen.
Takže když ti pak někdo dá primitivní přesmyčku:

  • MAGOR FON-

…ty jenom mrkneš, přejedeš řádek očima…a v mozku ti hned naskočí správná odpověď ;)

Další odpovědi
MacChill

někdy si stačí přesmyčku nahlas přečíst a hlednaé slovo je v ní slyšet, jinak ale nepomáhá nic než zkoušet a zkoušet. Jinak nezapomeň na zákon samohlásky v každé slabice.