Kepler

Máte nějaký nápad, jak si levně udělat filtrační kolonu?

Žádné zvláštní nároky na materiál, dole výpustný kohout. Teplotní odolnost do 100 st. Kdyby to bylo průhledné, tím líp. Rozměr: průměr okolo 7 cm, výška 50 cm, přibližně. Kde by se takový matroš dal koupit?

Odpovědi
aliendrone

  1. možnost laciná
  1. Vhledej dům neoblíbeného souseda opatřený plastovým okapem. Přiměřeně dlouhou část svodu (trubky) ukopni/urhni etc.
  2. Zkoukni barák dokola, jistě tam bude kohoutek pro zahradní hadici. Pomocí sikovek ho vytoč.

Obojí si přines domů, cestou se stav v železářství pro 2 matice na závit kohoutku a silikon. Lze použít i lepidlo na odpadní trubky, v případě veliké lakoty i „medvědí hovno“ (nedoporučuji) apod. náhražky.

Našroubuj jednu matici co nejvíc na kohoutek. Trubku dole zaslep (např. zatavením nad sporákem) a příslušně nízko vydlabej rybičkou či jiným zabijákem patřičně velikou díru pro kohout, který prostrčíš závitem skrz a z druhé strany přichytíš zakoupenou maticí. Obě matice k sobě přitáhni. Případné netěsnosti zaplácneš silikonem. (24hodin nech schnout) Pokud budeš dostatečně šikovný, měla by ti místo těsnícího silikonu postačit i 2 GUMOVÁ (ne abys koupil fíbr!) těsnění příslušného průměru (taktéž koupíš v železářství, alespoň se moc nenachodíš), je to MNOHEM lacinější.

  1. možnost ZCELA ZDARMA

Odchyť Rokia při mlácení živých či mrtvých holčiček a pohroz mu, že ho práskneš za to znaSLINĚNÍ sousedky s tím, že bys na to MOHL ZAPOMENOUT, kdyby ti to výše zmínění v bodě 1 obstaral a sestrojil SÁM! :D :D ;)

Jo a v OBOU případech do té trubny nakopnec nasyp písek, aktivní uhlí či jiný filtrační materiál, dle svých požadavků. ;) :D :D

aliendrone

Edison>>> Moc nerozumím proč Keplerovi dáváš odkaz na chladiče či rektifikátory. Já v otázce čtu FILTRAČNÍ kolona, ale co už, nejsem alchymista, třeba si to Los Erotochlívos Kepleros nějak přebere. ;) :D :D

Edison

Jééé.. já jak vidím kolonu, tak dostanu žížeň na něco moc dobrýho… Moje chyba…

Edison

Hledej termín „laboratorní chladič“ nebo „laboratorní kolona“. Uvidíš, co toho na trhu je.

Kepler

Psal jsem LEVNĚ! Asi nemáš ponětí, jak jsou ty laboratorní potřeby drahé. Za pitomý odměrný váleček 100 ml jsem zacáloval 125 Kč, kolony mohou jít do tisíců.

Edison

Chladič za pjéťo ti přijde drahej? Já nevim.. nikdy jsem to nekupoval. Ale kupuju občas nějaký chemo flašky a válce a takymi to přišlo drahý. Ale když potřebuju, tak se nedá nic dělat, no…

Kepler

Já bych potřeboval něco s objemem asi 2 l, ty chladiče by asi využitelné nebyly.

aliendrone

Kepler>>> Si myslím, že na to jdeš špatně. Kdysi jsem řešil PODOBNÝ problém (voda z kohoutku rovnou do akvárka přes intoměniče) a každý mne ujišťoval, že MNOHEM důležitější než objem je délka sloupce. (prostě aby filtrát se potkal s co největší plochou při cestě filtrem) Což účinně zaručí DLOUHÝ a TENKÝ filtr.

V tvém případě by se jednalo o plastovou hadici (myslím, že tvůj požadavek na 100°C je přehaný a jistě by se dalo na takových 80°C VERY EASY předchladit.

Takže řešení je, že koupíš plastovou HADICI (3/4´´), lze ji pořídit jak průsvitnou, tak i PRŮHLEDNOU v délce asi 10m. (záleží na jemnosti fitračního materiálu, resp. KOLIK VZDUCHU/volného místa objemově, kdyby byl absolutně bez mezer, tak by ti stačilo o fous více, než 7m) V OBI, Bauhausu atd. ji BUDOU mít na metráž. Musíš také počítat s potřebou určitého prázdného porstoru v hadici na jejím konci nutného k manipulaci (napojení na chladič atd.), proto odhaduji těch 10m. No a když tak budeš mít trochu VĚTŠÍ objem, to bude JEN DOBŘE. ;) :D :D

Dále koupíš https://www.al­za.cz/hobby/pros­perplast-kohout-vypustny-k-sudu-200l-300l-500l-d4945797.htm?kam­pan=adwho_hob­by-a-zahrada_pla_a­ll_hobby-a-zahrada-css-PBexperiment_de­korace-a-doplnky_c_9062­874__MTG212a1&gclid=E­AIaIQobChMIiI3Wza2m6A­IVC1PTCh1ZqAM8­EAQYAiABEgKMBfD_BwE NEBO podobný 3/4´´ kohou a montpásku příslušného průměru. (prostě něco jako tohle, KOVOVOU https://nobur­.cz/nilfisk-stahovaci-paska-kovova-d-3346.html , dá se použít i tohle https://www.fo­xel.cz/stahova­ci-paska-cerna-kratkodobe-uv-odolna-8kg-pr-svazku-22mm-2-5x100mm-100ks-v-baleni-5854cz184/ , ale ty budeš muset použít minimálně 2, lépe 3. Na druhou stranu je to celé balení, pásky můžeš využít i JINAK, pžřemýšlej které by se ti tak nejvíc šikly. )

Do jednoho konce hadice silně NAPĚCHUJ trochu vaty, obvazové gázy nebo tak něco a poté zaraž ten kohout do hadice (tady jsou důležité ty 3/4´´, aby to pěkně pasovalo, můžeš ale klidně volit hadici i kohout na 1/2´´, potřebnou délku hadice na požadovaný objem si jistě dopočítáš atd.) Kouhout zasichruješ v hadici převlečením a stažením montpásky.

Poté už jen stačí nasypat filtrační médium druhým koncem do hadice, hadici omotat třeba kolem radiátoru či jiného vhodného předmětu (tak, aby závity měly spád a pak řešit „vstup“, tedy zavedení filtrovaného média do hadice, co by už NEMĚL být problém (trychtýř třeba aj. vymoženosti).

Ta vata je tam nutná (aby ti filtrovací médium nepadalo skrz), držet/těsnit to URČITĚ BUDE. Ať se propadnu do západního Německa, jestli za to dáš víc jak 500, spíš tak 350, možná i méně. Pokud si dáš tu práci a nebo slevíš z požadavků (průhlednost – obyč. hadice je klidně o 1/2 LEVNĚJŠÍ, vyplatí se koupit i v kamenném krámě (doprava za minimálně 50Kč [Uloženka] je v tomto případě zbytečný luxus, raději koupit věc v prodejně za 45 rovnou, než za 30 + 50–150 doprava, STEJNĚ ušetříš. ;) :)

Pokud osomruješ kámoše (tu pásku by ti někdo jistě mohl věnovat grátis, hlavně ti co se ryjí v autech [ty plastové mají i holky v šuplíku]) nebo pohledáš odkud bys ji mohl odmontovat , venkoncem i ta hadice by se dala pořídit zdarma. Myslím. To už je na tobě, tvé invenci, snaze a ochotě pracovat. :)

Získáš tak velmi dobrý a SKLADNÝ filtr (přičemž tu hadici můžeš využít i jinak), jen s tou teplotou bych nešel na více jak 80°C, přeci jen je to obvykle PVC. JAK ale píši, to by NEMĚL být problém.

Tož to je asi od aliendrona vše, co mě takhle z hlavy napadá. :)