Avatar uživatele
Mr. Marek

Máte nějakého oblíbeného francouzského spisovatele? Pokud ano, kterého?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Speed77 před 1099 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Antoine de Saint-Exupéry a Jules Verne.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Speed77

Dumas st. (nejoblíbenější), Corneille, Hugo, Moliere (za mě lepší jak Shakespeare), La Fontaine, Verne, Diderot, Voltaire, Bastiat, Le Bon a další. Váhám nad Dumasem ml., protože jsem četl jen jedno dílo, ale vážně povedené. I od některých dalších sice jen jedno nebo pár děl (ale oni kolikrát víc nenapsali a taky u nás toho zase všechno nevyšlo). Taky spoustu živtopisů/pamětí od šlechticů a dalších osobností a francouzská díla od neznámých autorů, která jsou taky velmi dobrá.
Třeba mě štve, že takový Racine není skoro vůbec přeložený a od Corneilla asi jen tři díla. A přitom jsou to dva z největších a nejpopulárnějších fr. dramatiků. A vůbec sposuta populárních a klasických autorů není do češtiny přeložena (ani odborných).
Když nepočítám řeckou literaturu (+možná římskou), tak jsem četl asi nejvíc francouzských děl. I podle počtu autorů (vypsal jsem jen oblíbené, né všechny, co jsem četl). I mnohem víc, jak českých.

A taky kyž nepočítám odbornou literaturu, ale pouze beletrii (především různé druhy románů), tak mám francouzskou literaturu nejraději. Ale historickou (do počátku dvacátého století) – z dobové ti toho moc neřeknu, protože ji nečtu (pouze odborné).

Upravil/a: Speed77

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Victor Hugo není špatný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Jako náctiletou mě hodně zaujal Rimbaud, klasika.
Načetla jsem skoro všechno od Houellebecqa, není to vůbec snadný čtení, je to strašně divnej spisovatel, jednou si ho musím přečíst znova, když jsem od něj četla třeba Elementární částice nebo Možnost ostrova v mých necelých 20 letech, vůbec jsem z toho nebyla moudrá :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Jules Verne je vynikající. Četla jsem kdysi Émila Zolu, Stendhala, tak, jak šly školní osnovy. Vždycky mě všechno začalo bavit a líbit se.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Verne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Verne – od něho to byly knihy mého mládí. Dnes mi docela vadí, že v rádiu prakticky není slyšet žádná francouzská píseň a mají jich hodně a krásných. Je to škoda a je to moc krásný jazyk. Marně jsem se snažil v mládí naučit francouzsky. Teď ke stáru to znovu zkouším, ale bez valného výsledku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Speed77

Vlastně, co kecám… Na Roberta Merla jsem zapomněl a ten je moderní. Ale žádného jiného beletristickeho ze současnosti jsem myslím nečetl (jako francouzského).

před 1098 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek