Mr. Marek

Máte nějakého oblíbeného francouzského spisovatele? Pokud ano, kterého?

Nejlepší odpověď
Kepler

Antoine de Saint-Exupéry a Jules Verne.

Další odpovědi
Speed77

Dumas st. (nejoblíbenější), Corneille, Hugo, Moliere (za mě lepší jak Shakespeare), La Fontaine, Verne, Diderot, Voltaire, Bastiat, Le Bon a další. Váhám nad Dumasem ml., protože jsem četl jen jedno dílo, ale vážně povedené. I od některých dalších sice jen jedno nebo pár děl (ale oni kolikrát víc nenapsali a taky u nás toho zase všechno nevyšlo). Taky spoustu živtopisů/pamětí od šlechticů a dalších osobností a francouzská díla od neznámých autorů, která jsou taky velmi dobrá.
Třeba mě štve, že takový Racine není skoro vůbec přeložený a od Corneilla asi jen tři díla. A přitom jsou to dva z největších a nejpopulárnějších fr. dramatiků. A vůbec sposuta populárních a klasických autorů není do češtiny přeložena (ani odborných).
Když nepočítám řeckou literaturu (+možná římskou), tak jsem četl asi nejvíc francouzských děl. I podle počtu autorů (vypsal jsem jen oblíbené, né všechny, co jsem četl). I mnohem víc, jak českých.

A taky kyž nepočítám odbornou literaturu, ale pouze beletrii (především různé druhy románů), tak mám francouzskou literaturu nejraději. Ale historickou (do počátku dvacátého století) – z dobové ti toho moc neřeknu, protože ji nečtu (pouze odborné).

Rokio

Victor Hugo není špatný.

RyuzakiKate

Jako náctiletou mě hodně zaujal Rimbaud, klasika.
Načetla jsem skoro všechno od Houellebecqa, není to vůbec snadný čtení, je to strašně divnej spisovatel, jednou si ho musím přečíst znova, když jsem od něj četla třeba Elementární částice nebo Možnost ostrova v mých necelých 20 letech, vůbec jsem z toho nebyla moudrá :)

Ametyst

Jules Verne je vynikající. Četla jsem kdysi Émila Zolu, Stendhala, tak, jak šly školní osnovy. Vždycky mě všechno začalo bavit a líbit se.

Emefej

Verne.

paul1

Verne – od něho to byly knihy mého mládí. Dnes mi docela vadí, že v rádiu prakticky není slyšet žádná francouzská píseň a mají jich hodně a krásných. Je to škoda a je to moc krásný jazyk. Marně jsem se snažil v mládí naučit francouzsky. Teď ke stáru to znovu zkouším, ale bez valného výsledku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Vlastně, co kecám… Na Roberta Merla jsem zapomněl a ten je moderní. Ale žádného jiného beletristickeho ze současnosti jsem myslím nečetl (jako francouzského).