Avatar uživatele
nyjono

Máte doma na WC systém dvojitého splachování?

Myslíte si, že se tolik lidí plete a splachuje tlačítkem pro víc vody, než původně chtěli?
Doma máme jedno velké tlačítko. Splachování lze kdykoli zastavit.

https://www.novinky.cz/…

Zajímavá 0 před 20 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Divná zpráva. Ještě bych chápal větší poruchovost, ale předpokládám, že protékající záchod si každý při nejbližší záležitopsti opraví bez ohledu na systém tlačítek. Také nechápu, jak může změna splachování z 8 l na systém 8/3,5 litru zvýšit spotřebu vody i kdyby se někdo pletl každou chvíli. To je ta nejdivnější část: na cizím záchodě se možná člověk splete (už jsem vidět nejednoznačná tlačítka), ale na svém vlastním?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Nedávno jsem měnil 40 let starý WC a tato otázka mně velmi zajímala. Jde totiž o velmi podstatnou úsporu vody. Jediný kdo pochopil problém byl Dochy!
https://www.odpovedi.cz/…

Že lidé a bohužel ani instalatéři většinou neví vo co go je typicky ukázáno v článku, na který zřejmě reaguje nyono. V tomto článku si autor plete podtékání splachovače se splachováním, nebo tyto pojmy směšuje. Jsou to dva naprosto rozdílné pojmy.

Konkrétně mně šlo o to abych v případě potřeby mohl obsah mísy pouze naředit a nemusel jsem používat celé dané množství vody. U starého WC jsem to dělal tak, že jsem pouze na krátkou dobu zatáhl za táhlo splachovače a pustil. Pokud jsem táhlo podržel déle vytekl celý obsah nádržky. Samozřejmě množství vody v nádržce se dalo nastavit na nátokovém plovákovém ventilu a není třeba do nádržky dávat žádný falešný (lahev a pod.) objem. Nový komplet WC jsem koupil i s nádržkou a s tzv. dvojím splachování. Po nákupu jsem začal zkoumat algoritmus vypouštění. Nádržka byla prodávána se splachovačem 6/3. Nádržku jsem umístil na provizorní stojan a pod ní jsem dal nádobu na odchyt vypuštěné vody. Do nádržky jsem naléval odměřené množství vody a při splachování jsem odměřoval. A světe div se:
1. Splachování s dvojitým tlačítkem se chová jako to staré. Zmáčkneš jakékoliv tlačítko na krátkou dobu a pustíš. Vyteče jenom málo vody a puštěním tlačítka výtok přestane. Činnost na kterou jsem hledal odpověď!!
Pokud tlačítko ( jakékoliv) podržím déle vyteče daný (nastavený) objem vody s tím, že na úsporném tlačítku vyteče cca polovina vody která vyteče na "velkém" tlačítku. Kolik je to vody se dá nastavit na boku splachovače. Zde je regulační element, který v několika ( u mně v osmi) stupních reguluje množství vody vyteklé na velké splachování. Na malé je to vždy cca polovina.
Množství vody nateklé do nádržky se tak jako již mnoho let před tím reguluje na nátokovém plovákovém ventilu. Se splachováním nemá nic společného!!

Takže závěr zní, že tolik proklamované úsporné splachování se v podstatě chová jako 40 let staré. Stejného účinku jako u starého je dosaženo podstatně složitějším zařízením, kterému málokdo rozumí!! Je ale také podstatně dražší což je hlavní cíl! U starého splachování funkci složitého splachovače zastal jeden knoflík, ocelový drátek a gumový balonek. Maximální vyteklé množství vody se nastavilo jako maximální množství vody, které do nádržky nateklo. Jak jednoduché a srozumitelné. Na co dvě množství vody, které stejně nikdo nepoužívá. Na co tlačítko start stop když vytékání vody lze přerušit puštěním tlačítka. Což je mimochodem rychlejší než dvojí zmáčknutí u tzv. tlačítka start stop!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

My máme ještě starý systém, kde je možné regulovat množství vody nazdvihnutím "čudlíku" na táhlu. Kromě toho máme v nádržce plastovou lahev plnou vody, která množství vody zmenšuje. No někdy je nutné spláchnout 2x, to tehdy, když "to plave". Prý je to způsobeno tím, že jíme málo masa.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Ano. Někdy se lejno drží jak helvétská víra, takže musím spláchnout 2x.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Máme start-stop kolíbku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano, mám

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Mosoj: K tomu splachovači s "balonkem" - měli jsme ho. Pokud byl správně seřízen, tak při plném vytažení táhle se ten balonek zvedl a ve vodě "plaval" dokud nevytekla téměř všechna voda. Trvalým držením táhla mohlo vytéct možná o 1-2 litry víc. Pokud byla tyčinka k tomu balonku správně dlouhá, bylo možné ten balónek knoflíkem "silou" zarazit zpět a tím vlastně využít "stop" funkci.

Ale popravdě ještě jsem neviděl splachování, které by bylo opravdu spolehlivé a bezúdržbové. Vždy po pár letech to začlo protékat nebo zadrhávat v otevřené poloze...

K tomu článku: Ten článek je podle mně úplně zmateně sepsaný. Mluví o sifonu jako pachové uzávěře (což je vlastně to spodní koleno v záchodu) a pak sifon v tom článku montují do splachovače - něco jako "obrácený sifon" bylo například v těch splachovačích kde nádržka byla u stropu a splachovalo se šňůrkou. Byl tvořen tlustou, zavzdušněnou hadicí stočenou do obráceného U a když se zatáhlo za šňůrku, volný konec hadice se ponořil hlouběji, hadice se zavodnila, voda protekla dolů do potrubí a to vlastně "vycuclo" vodu z nádržky

Avatar uživatele
mosoj

Ano, článek je paskvil jako mnoho jiných "odborných" článků. Nedej bože když se takovýto článek začne řešit na Odpovědích.

Avatar uživatele
mosoj

Horní splachování s nádržkou na stěně jsem nikdy neměl ani nezkoumal. Spláchnutí podobné protržení vodní přehrady se mně setsakramentsky nelíbilo.
V takovéto nádržce ale žádná pachová uzávěra být nemusela, tam se žádný odér nedostal. Jinak sifon je součástí WC mísy co jsem na světě a to jsem chodil jako kluk i na suchý záchod, kde jsem s velké výšky bombardoval to dole a likvidoval Rudé Právo.

Nový příspěvek