Aja1988

Máme smůlu, nebo se to dá ještě nějak zachránit?

Dobrý den. Babička měla 5 dětí, teta a má matka jsou již po smrti, druhá teta je nesvéprávná, první strýc dostal do vlastnictví dům po prarodičích a druhý strýc bydlí se svou slovenskou ženou(mají spolu mentálně postižené dítě a ona z prvního manželství ještě jedno zletilé dítě) ve dvojdomku vedle babičky. Babička je sama, skoro nemohoucí, často ji se sestrou navštěvuji a sestřenice (od zemřelé tety) za ní chodí téměř každý den(uklízí, nosí babičce jídlo, chodí na nákup). Strýc, který bydlí vedle babičky se o ní skoro nestará, netopí v kotli, nevaří. Babička za sebe i za část domu, kde strýc bydlí, platí všechny poplatky aniž by jí strýc přispíval. Nechal babičku podepsat darovací smlouvu aniž by věděla co všechno podepisuje. Myslíme si, že babička nemá tušení o tom, že strýci darovala všechny pozemky(cca 40 pozemků). Máte někdo nějakou odpověď, jestli by se dalo všechno zvrátit?

Nejlepší odpověď
autacek

Poraď se s právnikem. Ovšem i při darovaní musí dojít k úřednímu ověření podpisů a je-li babička svéprávná, těžko rozporovat její vůli.
V určitých případech se lze domoci i navrácení daru.

Pochopitelně lze podat i trestní oznámení, pokud víte, že došlo k podvodu. Jaký bude další osud rodinných vztahů si pak ale není těžké domyslet.

Ovšem je pravděpodobné, že strýc, který se ve vašich představách „skoro“ nestará, se stará víc než si myslíte a je pro babičku nepostradatelný, už jen proto, že s ní žije.

Další odpovědi
Pepa25

Popis je podivný – 40 metrů nemohou být „skoro všechny pozemky“, maximálně část společného pozemku (nebo je to odděleno a každý dům má svoje?). Evidentně se svým strýcem velmi špatně vycházíte, ale jako první krok byste si měla od něj nechat vysvětlit, co a proč mu babička darovala …

Drap

Samozřejmě že dalo. Za pomoci právníka zpochybnit a následně rušit darovací smlouvu.

paul1

Zkuste některou právní poradnu, jsou na internetu a některé i zdarma.

Zdroj: https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz

Dochy

Je babička při smyslech? Pokud ano, tak se jí na to zeptejte. Pak budete vědět na čem jste a můžete zvážit další kroky.

A na katastru můžete zjistit kdo je majitelem jakých pozemků a jak k nim přišel. Základní informaci o vlastnictví zjistíte i zdarma na internetu – „náhled do KN“.

anonym

To je snad jasné – soud. Pokud zde nelžete, pak je to starý prostý podvod. Samozřejmě, že stát se snaží chránit důchodce – takže soud má určitě naději. Především tedy, pokud si jen nemyslíte, že je babička nesvéprávná, ale především pokud už nyní znáte její přesnou diagnózu. Pokud soud shledá, že nemohla vědět, co podepisuje a ještě lépe, že její vůle byla rozhodně předat dědictví jinému, pak má opravdu tento případ velkou šanci. Nicméně bude to stát peníze i čas. Navíc darovací smlouva ještě nic neznamená – jde o podání na katastr. Takže když fyzicky zabráníte podání …

plebs

Záleží jaká je darovací smlouva má tam strýc nějaké závazky, případně je tam závazek že babička bude platit poplatky. Pokud strýc nejedná protiprávně / na př. porušuje dobré mravy / musí to být několikrát a je tam promlčecí lhůta tak je to problém, jinak musí se darování plnit. Rovněž v jakém zdravotním stavu babička darovací smlouvu podepsala a.t.d.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Aja1988

Strýc nebydlí s ní, ale v domě přes průjezd. Jeho dům má nová okna, novou střechu a vlastní kotel. Dům babičky je ve špatném stavu, stará střecha, věčná zima, v kotli se netopilo přes dva roky, teplá voda teče jen u umyvadla v koupelně čůrkem. Pochopila bych, kdyby chtěl strýc darem domy a pozemky, které k nim patří. Nechápu to, že chce obrat zbytek rodiny. Babičce dal podepsat darovací smlouvu, ale myslím, že úplně neviděla co podepisuje. Celá rodina víme, co je strýc zač a že by byl schopen všeho možného. Proto se zajímám o to, jestli by byl možný způsob jak vše vyvrátit.