Syd

Mám právo požadovat vrácení poštovného při vrácení nevyžádaného zboží?

Přišla mi zásilka zboží, objednanýho přes internet, ale omylem mi poslali 2 ks zboží, zatímco já jsem si objednala a dobírkou zaplatila jenom jeden kus (faktura je taky jenom na 1 ks). Usoudila jsem, že to asi nebude pozornost podniku 😁, tedy že to poslali omylem. Abych se nedopustila bezdůvodnýho obohacení, mám pochopitelně v úmyslu jim ten druhej kus poslat zpátky. Jenže budu muset zaplatit další poštovný.
Na poštovný v případě reklamací pamatuje občanskej zákoník, konkrétně § 598, kterej říká: „Kupující má právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.“
Kdyby bylo zboží vadný, potom to je jasný. Jenže mně přišla jenom „vadná“ zásilka. Můžeme se přesto bavit o odpovědnosti za vady na straně prodávajícího, a tak uplatnit tenhle paragraf?

Nejlepší odpověď
Drap

Kontakltoval bych zasílající firmu, a dohodl se s nimi na úhradě poštovného, a nebo bych jim sdělil, ať kus, který zaslali omylem si vyzvednou na mé adrese.

Další odpovědi
anonym

Syd, něco takového se mi stalo asi před čtyřmi lety. Napsala jsem dodavateli mail (šlo tehdy o Avon). Zásilku jsem jim poslala a za dva dny jsem měla poštovné na účtě.
Toto je prokazatelně „vadná“ zásilka, protože neodpovídá počet kusů objednaného zboží.
Zkuste se nejdřív také domluvit mailem a uvidíte. Měli by být rádi, že jim scházející kus zboží jste ochotná poslat zpátky.

GM

Před časem mi přišla nevyžádaná kniha, jakási příručka pro SVJ, u ní byla faktura na 550,– Kč, samozřejmě jsem ji nezaplatila a začaly mi chodit upomínky a výhružky, milou knihu jsem vzala a poslala zpátky i s fakturou a požadavkem na uhrazení poštovného a nákladů na dopravu při cestě na poštu. Do dneška na ty peníze čekám.

Michal Kole

Cestu od prodejce k tobě máš nárok na vrárcení poštovného.

Cestu od tebe k prodejci prý ne co jsem četl.

Zapátral bych na stránkách www.dtest.ct či www.spotrebite­le.info nebo www.spotrebitel.net