Avatar uživatele
Rokio

Mám právo opatřit si plynovku a v případě nouze ji i použít?

Pokud bych si myslel, že mě někdo ohrožuje, mohl bych ji použít proti dané osobě?

Četl jsem zákon a tam se nepíše, že lidé, kteří mají vážnou psychickou indispozici, nemohou si obstarat plynovku. Stačí pouze věk 18 let+, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost (u plynovky jsou ty pravidla mírnější pro bezúhonnost) a spolehlivost.

Spolehlivý jsem. Mám stoprocentní přítomnost v práci, dodržuji termíny a většinu svých slibů jsem splnil.

Zajímavá 0 před 288 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, podle českého zákona máte právo opatřit si plynovou pistoli či obušek a v případě nutné obrany ji i použít. Konkrétní podmínky pro nabytí a držení takových zbraní stanovuje zákon o zbraních a střelivu. Jak jste správně uváděl, je třeba být starší 18 let, způsobilý k právním úkonům, bezúhonný a spolehlivý – což znamená, že není důvod obávat se, že byste zbraň zneužil nebo že byste ji použil předčasně, neopodstatněně nebo v nevhodné míře.

Pokud jde o psychickou indispozici, tak zákon tuto otázku řeší obecně – pokud byste byl prohlášen za neschopného k právním úkonům, nebo kdybyste byl hospitalizován pro psychické onemocnění proti své vůli, tak by vám bylo zbraň zakázáno držet.

Pokud byste se cítil v situaci ohrožený, mohl byste plynovku použít, ale je potřeba se řídit zásadou proporcionality – síla obrany musí odpovídat míře ohrožení. Pamatujte, že jste povinen okamžitě informovat policii o jakémkoliv použití plynové pistole.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Magorům do ruky zbraně nepatří. Stále tu dokazuješ jaké nebezpečí od tebe hrozí. Třebaže AI plácá něco jiného.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek