kita

Mam pravo na odvolani a kdy to nabýva pravni moci?

na prestupkovem rizeni-jizda bez rid.opravneni-.jsem dostal 1rok zakaz a pokutu.posepsani protokolu jsem to podepsal a prevzal vzorovou slozenku.teprv pak me zdelil ze to nabiva pravni moci ten den.mel jsem zato ze tam je nejaka lhuta 10,15 dni od doruceni.dekuji moc za odpoved

Odpovědi
standa

Pokud vám bylo sděleno, že rozhodnutí nabývá právní moci dnem, kdy bylo vyhlášeno, tak jste musel (nejspíš nevědomky) podepsat někde v protokolu větičku, že se vzdáváte práva na odvolání.

Pokud jste žádnou takovouto větu nepodepsal, tak si neumím vysvětlit důvod okamžitého nabytí právní moci.

Ale vezměte to pragmaticky, přestože byste se nejspíš docela složitě*) domohl stavu, že rozhodnutí bude napadeno a věc bude vrácena k novému projednání, tak si prakticky v ničem nepomůžete, protože skutkovou podstatu přestupku tím nezměníte a v novém správním řízení vám bude trest opakovaně potvrzen.

Takže zajděte zaplatit pokutu a po ´půlce´ požádejte o prominutí.

*) existuje mechanismus tzv. „Přezkoumání rozhodnutí o přestupku soudem“ (§ 83 zákona o přestupcích)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/prestupky/cas­t3.aspx