Mika333

Mam nebo nemam narok na podporu v nezamestnanosti dle noveho zakona platiciho od 01.05.2010?

Dobry den, mam probem, se kterym bych potrebovala poradit. Pred par mesici jsem se vratila z Anglie do CR a po par mesicich kdy mi skoncila materska – v breznu jsem se zaregistrovala na UP. Bylo mi receno, ze na podporu mam 100% narok, jen musim dolozit E301 dokument, ktery je takovy vypis mych poslednich zamestnani. To jsem ucinila, bohuzel neco takovehoto trosku trva a tak jsem odpoved z anglie dostala az na zacatku cervna. Kdyz jsem ho dolozila, tak mi bylo receno, ze jeste musim dolozit, ze jsem za poslednich 7 let pravidelne jezdila do cr… Hruza, kdo si schovava 7 let stare letenky apod? Jelikoz jsem nemela na vyber, sehnala jsem co se dalo a vydala se zpet na UP. Tady mi rekli, ze jsem asi ani nemusela nosit vse i 3 roky stacili pokryt… To cloveka nastve, ale co uz. Nakonec mi jeste rekli, ze vse je ok a ze kdyz tak se mi ozvou. Dnes mi po tydnu volali, pry asi nedostanu nic…!!! Po vsem tom papirovani a vycekavani, kdy jsem prakticky 4 mesice bez prijmu mi jen tak reknou, ze nic nebude a PRY SI TO NEMAM BRAT OSOBNE! Dle noveho zakona 01.05.2010 mam pry stred zajmu v anglii a i kdyz jsem tam porad pracovala a nebrala zadne davky, pry tady muj stred zajmu nebyl a tudiz nic nedostanu. Je to vubec mozne? Vzdyt jsem do cr jezdila za posledni 3 roky tak 3× rocne protoze jsem si tu zarizovala dum, dokonce mi uznali i materskou… Radili mi zadat si podporu tam, ale to je absurdni jak bych mohla, kdyz uz tu rok bydlim a dokonce byla i materske… a tam ani nemam uz trvaly pobyt…Bydlim tu sama jen s detmi (3 a 7 let), a nemam zadny prijem. Prispevek na bydleni nedostanu, protoze nemam zkolaudovane, pridavky nedostavame protoze manzel se kterym neziji bydli mimo CR, na socialni mi ze stejneho duvodu taky nic nechteji dat. S ceho tedy mame zit? Mam vubec nejake sanci dostat od nekoho nejakou pomoc v me situaci – muze mi nekdo poradit?
Doplňuji:
Omlouvam se, ze moje otazka je tak trochu spatne zkomponovana, ale kdyz jsem to psala, byla jsem hrozne rozcilena :(
Jeste bych doplnila pro nektere rozhorcene ctenare, ze nejsem clovek co zneuziva davky. V anglii mi trvalo roky nez jsem se vypracovala na slusnou pozici a pouze z rodinnych duvodu jsem prisla s detmi zpet. Doufala jsem naivne, ze to tu bude jednodussi. Ted vidim, ze jsem se spletla. Mam dve deti, a i presto, ze jsem vzdy platila pojisteni, zdravotni atd…nemame ani presto, ze jsme stale v ramci EU na nic narok. Na mistnim obecnim urade na odboru socialnich veci mi rekli, ze kdyz je manzel v anglii, tak muzu zapomenout na jakoukoliv pomoc a jak jsem jiz podokla, tak ani nemuzu mit prispevek na bydleni. Pro doplneni manzel nam nedava nic. Mam dve deti a tak nez si najdu praci, (coz tady v nasem svetem zapomenutem okrese potrva)budem muset zit na dluh.

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak teď jste mě překvapila:
1)Nejde mi do hlavy,proč by jste neměla nárok na dávky SSP,když nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky, a občané Evropské unie.....
2)Další věc,když jste teda pobírala předpokládám rodičovský příspěvek tady v Čr,proč Vám nebyly a nejsou vypláceny dávky na děti??
3)Jak je s úřadem práce netuším,na to bude muset odpovědět někdo jiný…
zdroj:http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/obecne

No a ještě jedna věc,nevím jaký zákon máte namysli?? Nejsem si vědoma toho,že by 1.5.2010 vstoupil v platnost nějaký nový zákon,který by upravoval příspěvky v nezaměstnanosti. Ale je pravda,že je toho víc co nevím…
Nějak jsem se v tom zamotala,to jsem Vaši otázku četla třikrát.
Ještě jedna věc a manžel co s ním nežijete Vám a dětem něco platí??
Proč na oddělení dávek o SSP nevyplníte čestné prohlášení,že s otcem dětí(manželem) nežijete???

Takže v první řadě si budete muset podat návrh na výživné pro děti. Manžel ať kouká platit. Tedy pokud je otec dětí(to tam není řečeno) Prostě každopádně otec dětí je povinen si plnit svoji vyživovací povinnost. Dále,zajděte znovu v klidu na úřad,tam řekněte,že Váš manžel s vámi nežije,nemáte společnou domácnost a ani jinak nepřispívá,ať Vám pomohou. Možná budete muset vyplnit nějaké čestné prohlášení… Jinak je mi divné,že když jste pobírala rodičovský příspěvek,že jste zároveň nepobírala přídavky a sociální dávky. Prostě jděte na úřad znova.

Další odpovědi
standa

Od 1. 5. 2010 jsou účinná Nařízení Evropského parlamentu *)

Příslušné úřady proto dostaly pokyn z MPSV, aby vybraným osobám dávky zastavily a vyzvaly žadatele, aby doložily skutečnosti, které se týkají bydliště (ne trvalého pobytu) a místa výkonu práce (místo výdělečné činnosti), a to obou rodičů.

To jsou rozhodující kritéria, od kterých se odvíjí další postup.

Ve vašem případě došlo k situaci, že Anglie nezná dávku „rodičovský příspěvek“, takže proto to striktní rozhodnutí…, ale neházel bych flintu do žita…, nepochybně budete mít nárok na jiné dávky 🙂

Akorát vám nejsem schopen z tohoto místa detailně poradit.

Doporučuji však, abyste navšívila Obecní úřad s rozšířenou působností v místě vašeho bydliště a zde si na ´sociálním´ odboru nechala detailně poradit, na jaké dávky ve vaší situaci budete mít nárok

*)
„Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 ze dne 29. dubna 2004
o koordinaci systémů sociálního zabezpečení

pondělí

takže děcka jsou angličani,a jak jste tam byla pojištěná socialně.
mně vždy totiš naštvě jak někdo ze sebe dělá užasňáka,že žije v anglii a pak chodí po žebrotě, a co rozum