Mám dotaz

Byl jsem odsouzen k 200 h Vpp a propadnutí zbraně,podle §197a ods 1 za použití §45ods1,2§45a ods1+§55 ods 1a a chtěl bych vědět jestli se na mě také vstahuje amnestie díky.

Odpovědi
hem

Je mi líto, trest si budete asi muset odpykat.

Nový trestní zákoník „osvobozuje“ pouze některé přečiny, mezi něž patří:

  • některé případy řízení bez řidičského oprávnění
  • domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou méně než 5000 korun
  • lidé souzení jako recidivisté za krádeže nepřesahující výši 5000 korun.

Zdroj: www.trestni-rizeni.com/do­kumenty/novy-trestni-zakonik-–-ruseni-a-kraceni-trestu

standa

Jak zde již bylo odpovězeno ´amnestie´ se na vás NEVZTAHUJE, protože trestný čin § 353 Nebezpečné vyhrožování (dříve § 197a) má nezměně trestní sazby. Jediná změna je v tom, že se ruší ´peněžitý´ trest a nahrazuje případným ´zákazem činnosti´. Sazba z odstavce 1 odnění svobody až 1 rok zůstává.

Trest VPP i propadnutí věci se nezmění.

Takže technicky vztato se na vás nový trestní zákoník může vztahovat, ale jen proto, že by překvalifikovával váš trestný čin podle nových usranovení zejména kvůli té změně peněžního trestu na trest ´zákazu řízení´. Je dost možné, že se soud vaším případem vůbec zabývat nebude protože k žádné ´změně´ nedojde.