Kepler

Mají všechny sklokeramické plotýnky vždy jen doupolohovou regulaci zap. – vyp.?

Mám tam sice plynulou regulaci výkonu otočným knoflíkem, ale plotýnka se častěji, nebo méně často zapíná a vypíná.

Nejlepší odpověď
Arne1

Co jsem viděl, tak se skutečně teplota řídí pouze frekvencí zapínání a vypínání.

Další odpovědi
Edison

Arne, nejde o frekvenci, ale střídu… Frekvence je dána tepelnou setrvačností.

Ale k věci: Jde o teplotu, což je dost pomalá veličina, takže sepnutí a rozepnutí nastaveným termostatem je nejefektivnější způsob regulace. Při spojité regulaci bys musel předřazovat nějaký rezistor, nebo tranzistor se spojitou regulací… a to teplo, které by nevydávala plotýnka by vydával tento regulační prvek. Takže spousta tepla neefektivně vyzářeného pánubohu do oken a taky by se Ti pěkně protočil elektroměr. Takže u odporových systémů tvorby tepla je termostatická regulace velmi optimální.

Něco jiného už je indukce. Tam teplo tvoří samotné kovové nádobí. Princip ohřevu výřivými proudy. Zde více energie přeneseš vyšší frekvencí. Ale jak je to realizováno v praxi u indukčních plotýnek nevím.

Alesh

Tak asi to je dělaný přes termostat, ne? Dojde na teplotu odpovídající hodnotě na otočném knoflíku a vypne se. Při poklesu pod nějakou mez se znovu sepne a takhle se to stále opakuje.

aliendrone

No, Edison to vystihl správně, jde o zbytečné ztráty v regulačním prvku. O „kontinuálnost ohřevu“ se u indukce stará sám materiál nádoby. Představ si to podobně, jako když chvilkami budeš plynový hořák zapínat na plný výkon a chvílemi bude vypnut. Dosáhneš tak ohřevu, nicméně mnohem pomalejšího (tedy nižší CELKOVÉ intenzity), než kdyby hořák běžel nepřetržitě a to v závislosti na délce prodlev. Čím delší prodleva mezi prací hořáku na plný výkon, tím pomalejší bude ohřev. Ekvivalentně tomu odpovídá i spínání indukční plotýnky.

S ohledem na výrobní a provozní náklady je tento způsob regulace nejvýhodnější (ovšem BOHUŽEL u mnoha provedení je spolehlivost na štíru, někdy i úmyslně, ale to je jiná problematika), proto se používá v mnoha zařízeních (od elektromotorů až po magnetrony mikrovlnek – tam se nenech mýlit kontinuálním hučením ventilátoru, u méně jakostních výrobků i hluchoun rozpozná, kdy magnetron pracuje a kdy jen hučí větrák)

Ametyst

Mám sklokeramický dvouvařič, kde menší plotýnka má 6 stupňů regulace teploty a větší má 12. Zn.Schott.

Kepler

Ametyst: počet stupňů ovládání výkonu je irelevantní, já mám třeba plynulou regulaci. Šlo mi o to, jestli se zadaný výkon uržuje jen systémem zap.- vyp., nebo nastavením trvalého příkonu.

Kepler

Já jen, že jsem si koupil dvouplotýnkový sklokeramický vařič za zázračně nízkou cenu a jestli ta cena třeba není výsledkem jednoduchého a výrobně méně nákladného termostatového řešení. Kdysi jsem měl možnost vyzkoušet indukci na tomto principu a byl to horror. Naštěstí u tohoto výrobku to není žádný problém. To jsem ale zjistil až při jeho používání doma.

Dochy

Edison: Jsou i jiné možnosti. Klasické plotýnky třeba měli přepínaní výkonu zajištěné přepínáním topných členů v plotýnce. Pokud by se to skombinovalo, že by se třeba podle teploty přepínaly dvě konfigurace, bylo by to pro komfort vaření lepší. Má zkušenost s dvoustavovým řízením plotýnek je tedy dost mizerná, hystereze termostatu bývá taková, že před sepnutím se mi na pánvičce nic nesmaží a před vypnutím už se to připaluje.

Aktuálně tedy používám na vaření plyn, kde se výkon nastavuje spojitě.

Edison

To ano, ale pořád jde o dvoustavové spínání, byť různých výkonů. Jasně, plyn je plyn. Tak jej mám a nedám na něj dopustit. Hřeje hned bez nutnosti nahřívání dalších neefektivních materiálů a přenosů. Ani přesný plochý kontakt, jako na elektrických i sklokeramických plotnách není potřeba.