Avatar uživatele
Registrovaný

Má vnučka nárok na převzetí nájmu v obecním bytě?

Je plnoletá. V Praze chodí do školy,za rok bude maturovat a chtěla by pokračovat na vysokou školu.Bydlí třetím rokem u dědy,kterému je 79 let a může se stát cokoli,než dokončí studia.Nemá tam nahlášené trvalé ani přechodné bydliště. DěkujiDěkuji za informaci

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Doporučuji, aby se rychle k dědovi přihlásila, i tak to možná nebude jednoduché. Takto rozhodně nárok nemá a Praha se nepožene, aby jí byt přidělila na základě ničeho, má mnoho pražských čekatelů.


Avatar uživatele
Zlatý

Na tuto záležitost pamatuje ustanovení § 706/2 občanského zákoníku (viz níže), ze kterého je kromě jiného zřejmé, že pro uplatnění práva vnučky stát se nájemcem po zemřelém prarodiči není nutné oficiální přihlášení trvalého pobytu, ale je nutné jakýmkoli hodnověrným způsobem prokázat, že zde vnučka bydlela a bydlí (postačující jsou např. čestná prohlášení sousedů)

Pro eventuální ´přihlášení´ se k trvalému pobytu je totiž nezbytný souhlas pronajimatele (obce) a ta jej z různých důvodů nemusí vydat.

Proto bych nedráždil hada (rozuměj obec) bosou nohou a v tichosti si zajitil ta prohlášení sousedů. Až prarodič zemře, bude postačující, aby sousedé tato prohlášení doplnili o informaci, že vnučka se zemřelým bydlela až do jeho smrti...

----------------------

§ 706/2 občanského zákoníku
Nájemci(...)se stávají také VNUCI nájemce(...) jestliže prokáží, že s ním žili ve společné domácnosti nepřetržitě alespoň po dobu tří let před jeho smrtí a nemají vlastní byt.

(...)Soud může(...)rozhodnout, že se vnuci stávají nájemci, i když soužití ve společné domácnosti s nájemcem netrvalo tři léta.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h7.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2239
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 1004
Zlatý mosoj 686
Zlatý led 547
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 422

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.