zjentek

Má smysl zalévat vzrostlý, deset metrů vysoký strom?

Ořechy suchem opadaly. Ale něco na stromě ještě zbylo. Vydatně prší, ale stále padají. A tak by bylo možno dešťovku, která teď utíká ze střech do kanálu, rozlévat okolo stromu. Žádné plýtvání, znovu by přeci do nádoby dopršela. Člověk by z nádoby konví ubíral a zaléval okolí stromu a celý proces by přizpůsobil dešti, aby nádoba byla stále plná. Ale… MÁ TO SMYSL?

Já si ten kořenový systém představuju jako korunu. Takže deset metrů hluboko. Jenže strom je taky 10m šíroký, nejen vysoký. No a ta „extra“ voda může vydat tak na sto konví. Tak mám rozlít kubík vody deset metrů po okolí kmenu? Nebo se na to dělá úplně jinak? Pomůže to? Nepomůže? Poraďte ;)

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, v takové situaci jako panuje letos, i to má smysl. Padání listí však může být způsobeno i něčím jiným.Dodávat vodu neni nikdy pozdě, obzvláště takto velký strom nepřemokříš. Je možné dodávat vodu po celý rok. Velmi důležité to je obzvláště v pozdním podzimu, nebo začátkem zimy aby strom dobře přezimoval a na jaře aby mohl nasadit v plné síle. Každá kapka by se měla zúročit.

Další odpovědi
Klaproth

Smysl to má, ale abys napojit takový strom, budeš muset těch konví dát hodně.

aliendrone

Péče o stromy je naprosto normální – jsou to rostliny, i když větší než třeba brambory. Musíš je prořezávat, v případě potřeby aplikovat prostředky proti škůdcům atd. – no a zalévání (včetně HNOJENÍ) k péči o rostliny jaksi tak nějak PATŘÍ.
Nechápu, proč si někteří lidé, kteří bez problému okopávají brambory myslí, že strom péči nepotřebuje a (dobře) poroste sám od sebe. Ale to nic, já nechápu MNOHO věcí! ;) :D :D

Kepler

Podle mně to je sporné. Potíž je v tom, že voda se dostane ke kořenům se zpožděním a s ještě větším zpožděním až k listům.. Když už se sucho na stromu projeví, zpravidla bývá pozdě, i když to strom může zachránit.

anonym

Obávám se, že už je pozdě. Snad příští rok…

Kryšpín

Pokud je na slunném vlchkém propustném místě, tak pravděpodobně nikoliv

dudu

Podle „rosničkářů“ je v průměru letošní sucho mírnější než loni, srážky jsou však často příliš prudké a nerovnoměrně rozložené. Zalévání plodících stromů je efektivní, ovšem po desítkách litrů. Na chalupě máme zahradní studni z níž jsem vloni díky čerpadlu opakovaně zaléval všechny plodící jabloně. Na rozdíl od sousedů jsme sklidili sice jen průměrnou úrodu, avšak vysoce kvalitních plodů – poslední jablka manželka zpracovala do štrůdlu teprve minulý týden. Moje babička říkávala, že bídu nedělá sucho, ale mnoho vody. Faktem je, že zadržování vody a zavlažování je sice pracné, ale snáze proveditelné.

mosoj

Strom běžným způsobem nezaleješ, tedy ani úrodě nepomůžeš. Může to ale pomoci stromu přežít, pokud je to již na hraně. Ovocné stromy není doporučováno zalévat.

zjentek

Kupodivu listy nepadají, padají dozrávající ořechy. Začalo to okolo Jana, jako by říkaly- zjentku, co takhle svatojánský likér?

Alien ;) ;d ;d…
Kobzol nejni vořech, to se pleteš. Ale gdyž seš tak chytrej, tak napiš, proč si ořešák odhazuje ořechy… schválně ;)