jirka F

Má se tedy říkat Cikáni, nebo Romové?

Co je tedy společensky přijatelné?

Nejlepší odpověď
Drap

Všichni jsou Cikáni a někteří z nich Romové. Toto udělali novináři kvůli své nevědomosti a snaze do všeho nezasvěceně kecat.

Další odpovědi
aliendrone

To přeci záleží na tobě. Jsi havloid? Jsi liberální oportunistický hajzlík (jinak též zakuklený bolševický pohrobek)? V takovém případě říkej Romové.

Pokud jsi normální Čech, tak odjakživa toto etnikum se nazývalo hezky česky Cikáni, žádná věda. Venkoncem Rusákům také neříkáš Rasíjci a Němcům Deutsche, či snad ano? 😉

Tyhle blbosti a jejich užívání (jako Romové, 74. gender „bojová helikoptéra“, či „humanitární bombardování“) doslova markantním způsobem poukazují na to, co je dotyčná osoba jež je užívá zač. 🙂

Mravenec

Cikáni. Hanlivé je pak označení „cigoši.“

marci1

V roce 1971 se uskutečnil první Světový kongres Romů v Chelsfieldu. Kongresu se zúčastnili delegáti ze 14 zemí (také z tehdejší ČSSR). Na tomto sjezdu se Romové usnesli, že označením příslušníků romského národa je etnonymum Rom a od té doby se datuje romský požadavek, aby tento fakt byl majoritou respektován.
V Česku je běžně používáno označení „cikán“, přestože je toto označení většinou Romů vnímáno jako hanlivé. Jak řekl v roce 1990 v Českos­lovenské televizi tehdejší předseda Romské občanské iniciativy (ROI) JUDr.Emil Ščuka: „Cikáni je označení deklasované sociální skupiny, Romové je označení národa“. 🙂

Zdroj: https://web.ar­chive.org/web/201107­18173329/http://www­.internetoveklu­by.cz/LinkClic­k.aspx?link=pri­rucka_jak_pra­covat_s_romsky­mi_zaky_text_web­.pdf&tabid=418

elkon

Oni sami to většinou neřeší, je jim to jedno. Ale někteří sami říkají, že Cikán je od pradávna to správné. Třeba Zdeněk Godla říká, že je Cikán, ne Rom.

Filip84

A vy tam nemáte, v těch Svitavách a okolí, Cikány? Se jich zeptej, ne: „more maš robotu?“ „nemam.“ „proč nemaš?“ „mi nedali, že sem Cygan!

Když si sami říkají Cikán / Cikáni, tak, ausgerechnet Ty, jim budeš říkat Buldozer / Buldozeři, abys byl „společensky přijatelný“? To je nějak podstatné, být „společensky přijatelný“?

Rocker

Pro mě jsou to cikáni,i kdyby se jím to nelíbilo.Oni nám taky říkají gadžové,což se zase nelíbí mě.

Věštibull

Příspěvek smazán administrátorem.

Filip84

Herr Švec, za Marie Terezie byl Cikán Cikán, když psala ty proticikánské patenty. Za první republiky byl Cikán taky Cikán, když se psaly ty proticikánské zákony. A za Protektorátu, když šli do těch Lagerů, tak tam šli, protože byli Cikány, ne proto, protože byli letadlo. A v padesátkách, když se budovaly světlé zítřky a všichni se museli, povinně, zapojit a všichni museli být šťastní, ať se jim to líbí nebo nelíbí, tak se Cikánům zabavovaly maringotky a lochneska a ubytovávali se různě v bytech, ať chtěli nebo nechtěli.

A aby byl JyrkaF🤪 společensky přijatelný, tak jim bude říkat jinak. Pět set let bylo společensky přijatelné říkat Cikánovi Cikán, nebo kašně kašna, ale přijde JyrkaF🤪 a kašně se bude říkat cikán a Cikánovi Kašna! 👌🙃🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️