Anikitos

Má se pochybovat úplně o všem?

Kdo o ničem nepochybuje, o ničem nepřemýšlí… Ale je moudré pochybovat o všem??

Nejlepší odpověď
Kepler

O všem? Určitě ne. O některých věcech nelze pochybovat. Ale:
„Pochybování je počátek moudrosti.“
(René Descartes¨)

Další odpovědi
michalds

Je dobré se na věci dívat kriticky.

annas

Několik otázek o pochybování zde již bylo.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pochybov%C3%A1n%C­3%AD

Zmíním jen jednoho filozofa.
René Descartes odmítá skeptický přístup, tedy „pochybování pro pochybování“ a pochybuje jen kvůli tomu, aby se dobral pravdy.

Jeho „Myslím , ted jsem“, znamená, že i při pochybování se člověk snaží dovědět pravdu. Přece je tolik věci, které nezná, tedy neví, zda existují..

Abych se neopakovala, uvedu ještě slova Jana Sobotky:

„Největší předností rozumu je to, že nám dovoluje pochybovat.
Nevýhodou, že nás nutí pochybovat.“

anonym

V zásadě ano. Jakékoliv subjektivní stanovisko si zasluhuje přezkoumání kritickým pohledem, jedině tak se můžete dostat k nějaké pravděpodobnosti s jakou jej lze považovat za objektivně správné.

Pak je samozřejmě otázkou JAK vlastně u vás takový kritický pohled funguje. Zda se jen spokojíte s tím že všichni lžou, vše je podraz a fakta vás v podstatě ani nezajímají (s takovýmto kritickým pohledem se velmi často setkáváme v politice a má svůj nemalý vliv má na konspiračních serverech a fake-news). Nebo je váš kritický pohled skutečně konstruktivní, logický a věcný, což je bohužel méně časté.

Čili ano, klidně to pravidlo vztáhněte na vše. Pokud totiž začnete vkládat výjimky často vám právě těmi výjimkami projde faleš, kterou všichni považují za samozřejmou a která si kritickou revizi zasloužila nejvíc.

marci1

O všem asi ne, ale chytrý člověk pochybuje, přemýšlí, dumá a z pochybností se rodí pokrok. 🙂

da ny

K této větě: „Ale je moudré pochybovat o všem??“, za sebe uvádím, NE
😁
Předčasnými pochybnostmi (obavami) odkázuji vše k neúspěchu a ke zkáze…
Domněnky vedou ke (zbytečným) komplikacím a vytvářejí stres.
Pochybovat „mohu“ tehdy pokud vím, že jsem sám nedudělal dost pro to, aby se věc/cíl zdařila/zdařil.
Člověk žijící v realitě (ne ve snu) má představu o tom, co je či není možné, případně, jaký čas je potřebný k realizaci výsledku/práce/ús­pěchu.
Myslet je třeba předem a na základě případných pochybností (nedůvěry)
se rozhodovat.
Domnívám se, že chytrý člověk (po zvážení, prozkoumání situace) se s pochybami do ničeho nepouští. Pokud ano, platí heslo: „Risk je zisk nebo…“
😁.
Výjimkou je např. věda, historie (důvěryhodnost pramenů, mnohdy zkreslených, ovlivněných názorem autora atp.)