Rokio

Má pravdu učitel češtiny a dějepisu z OA, nebo já?

Na začátku prvního ročníku na OA jsem se ho zeptal, jak by charakterizoval člověka, který se stále na sebe snaží upoutat pozornost. Pedagog řekl, že by ho nazval magorem. Podle mě je ale takový člověk pouze předvádivý.

Myslíte si, že kantor má pravdu?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, myslím, že kantor má pravdu. Neni vhodné upozorňovat na sebe při každé příležitosti. Někdy se to opravdu nehodí.

Další odpovědi
annas

Není to jednoznačné. Je třeba si ujasnit význam slova magor . Magor je slovo , tedy nespisovné.

Uvedu původ slova. magor – odvozené od výrazu fantazmagorie ‘vidina, přelud’. Z fr. fantasmagorie , utvořeného počátkem
19. st. z ř. fántasma ‘zjevení’ od fantaszómai (viz :fantazie) a agoreúo ‘mluvím (veřejně)’ od agorá ‘. toho plyne, řže mnagor rád mluvoí i veřejně, aby na sebe
droj ilřío

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Slovo ego v psychologii proslavil Sigmund Freud a čeští psychologové je nazývají jáství,

A častější užívání zájmena „já“ může skutečně o mluvčím něco vypovídat. „Jak jen dotyčný může být takový egoista , často reagujoí jinoí. .Jde o zdůrazňování sebepojetí = souhrn představ a hodnotících soudů, které člověk o sobě chová“. Blatný a Plháková (2003, s. 92)

„sebepojetí se skládá ze všech myšlenek, vjemů a hodnot, které charakterizují „já“; zahrnuje vědomí „co jsem“ a „co dokážu“. To pak ovlivňuje, jak člověk vnímá svět i své chování“. Freudovo ego, superego a id – otázky v archivu Stejně o jáství.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sebepojet%C3%AD

Kelt

Pravdu má on, protože je starší a má víc zkušeností a znalostí. A navíc tady vytahuješ nějakou starou věc, ale díváš se na to ze svého pohledu, a přinášíš do toho své názory, představy a přesvědčení. To, co se stalo před 10 a více lety je vzpomínka a když se nám vybaví, tak bychom se z toho měli poučit.
Rokio, ty jsi člověk zahleděný do sebe a posuzuješ vše podle sebe. Máš vnitřní vztažný systém a nedáš na reakce okolí. Ty žiješ v nějaké bublině a máš svůj vlastní svět.

elkon

Samozřejmě má pravdu (a tvůj příklad je toho důkazem). Problém je v tom, že vidíš nepřítele v každém, kdo nedá za pravdu tobě, v tvém nenormálním chování.

Rokio

elkon: To není pravda. Mnohokrát jsem přiznal svoji chybu. Byly doby, kdy jsem byl tak sebekritický, že mi můj psychiatr chtěl diagnostikovat depresivní psychózu.