Kelt

Má pan Novák z tohoto příběhu čistý trestní rejstřík?

Pan Novák je slušný člověk, který nikomu neublížil. Zaměstnavatel po něm vyžaduje trestní rejstřík a pan Novák si nechává trestní rejstřík poslat. Nechává ho na stole a jeho syn nechtíc poleje trestní rejstřík kakaem. Má pan Novák ještě čistý rejstřík nebo ne?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o rozdíl mezi významem slov čistý. Je to slovo mnohovýznamové.
Můžete významy porovnat.

"1. jsoucí bez špíny (× špinavý 1): čistá voda; čisté nádobí, prádlo; čistý byt uklizený; mít čisté ruce, přen. být poctivý

2. jsoucí bez příměsí: čistý vzduch, líh; chemicky čistý; čistá vlna; čisté hedvábí; čisté zlato ryzí; čistá rána bez hnisu; čistá stránka nepopsaná; čistý tón správné absolutní výšky; čistá hmotnost (zboží) bez obalu, netto (× hrubá); čistá mzda, čistý zisk po odpočítání srážek; čistý čas bez přestávek

3. mravně bezúhonný, čestný 1, poctivý 3: čistý život; čisté jméno; čistá láska; čistá dívka nevinná, cudná; mít čisté svědomí

4. naprostý, úplný 2, čirý 2: čistá pravda, náhoda, závist
načisto); čistá práce bezvadná "
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C4%8Dist%C3%BD

Poklud jde o bezúhonnost p. Nováka, tak má stále čistý trestní rejstřík.
Ale výpis mu syn polil kakaem, takže výpis z rejstříku na vnější straně „poškodil“, zašpinil,je špinavý.

Ale šlo jen o papír, obsah zůstal nezměněný. Vnější vzhlede x vnitřní obsah, význam. .

Další odpovědi
autacek

Přeliješ-li čtverky na vlastním vysvědčení hutnou rajskou omáčkou, myslíš že zmizí?

marci1

Pokud má na zaslaném dokumentu „Výpisu z evidence rejstříku trestů fyzických osob“ z „Rejstříku trestů“ potvrzené, že má „čistý“ rejstřík, tak jej má čistý. Pokud ho má politý kakaem, tak je jen dokument špinavý od politého kakaa. 🙂

ivzez

Ano, pan Novák má stále čistý trestní rejstřík, ani po polití
výpisu z trestního rejstříku (nikoliv trestního rejstříku!!) se
v rejstříku neobjevil žádný záznam o výkonu trestu.

Spojení „mít čistý trestní rejstřík“ znamená,
že v rejstříku není zanesen žádný záznam.

Poznámka: Také mám ráda slovní hříčky,
ale tato mi přijde poněkud „krkolomná“.