Avatar uživatele
Zlatý

Má oslovení "mami" vůbec jiný, než ten 5. pád?

Inspirovala mě bolakova otázka > http://www.odpovedi.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Musím říct, že otázka se dá chápat různě. Oslovení v češtině je jen v 5. p., ale jde o tvar "mami".

"Mami" - 5. pád, ale užívá se i v pádu jiném, i když méně častěji - Doma není ani moje mami. Ale častější užití je u jmen vlastních . Stázi mně říkala, že ... .

Jde o hovorový tvar (jeho užití je vhodné jen v mluveném projevu) ke zdrobnělému maminka, oslovení v 5. p. = mami-nko! V psaném projevu (třeba i literatuře) mají charakter příznakový - citovost, důvěrnost..

Jde tedy o domáckou podobu vlastního nebo osobního jména, jimž vyjadřujeme určitý citový vztah k uživateli. Při tvoření se uplatňují hlavně různě citově zabarvené jazykové prostředky, např. zdrobněliny. Maminka - mami, tetinka - teti, Monička - Moni. Jsou to tedy tvary domáckých jmen vzniklé původně jako zkrácená podoba zdrobnělin utvořených příponou -inka, -ička nebo -ík, -íček: Šárinka – Šári, Stázička/Stázin(k)a – Stázi, Tomík/Tomíček – Tomi.

Potřeba tvořit citově zabarvené tvary jmen je však natolik silná, že tvary na -i pronikly a nadále pronikají i ke jménům, která zdrobněliny s -i/í- v příponě obvykle netvoří, např. Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki.
Předchází-li koncovému -i tvrdá souhláska, nemůžeme označit za chybné ani podoby s -y: Věri/Věry, Luki/Luky.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

ocko, to teda musím oponovat ;{)> "pátý pád od slova "máma" jiný pátý pád než "mami" mít nemůže"?? Ale může, co třeba "mámo" ;{))>

Jinak k otázce. Slovo "mami" není jen pátý pád, nýbrž i všech šest ostatních, neboť se jedná o nesklonnou zkráceninu (podobné je to např. u "teti" coby zdrobněliny od tety).


Avatar uživatele
Zlatý

V češtině se oslovení vyskytuje pouze v 5. pádu (Nováku, rybo, veliteli...).


Avatar uživatele
Pokročilý

Zajímavé tema takhle po ránu.
Předpokládám, ze je to jen zkrácenina slova maminko a tudíž skutečně jiný pád nemá.


Avatar uživatele

Tak tedy, to jsi překombinoval - bolaka inspirovala bolakova otázka. Tak aby byl někdo sám sobě inspirací, to vidím poprvé. Potom už přestávám nad Tvými dotazy uvažovat, proč jsou tak vyumělkované, sešroubované a velmi často divné. Ty prostě divně myslíš.

Na Tvůj dotaz inspirovaný tebou samým ti sděluji, že pátý pád od slova "máma" jiný pátý pád než "mami" mít nemůže. Kdybys chtěl přesto hledat tvar jiný, musel bys pátrat v jiných jazycích.
Doplňuji:
Ad guentos - je to správně a zřejmě Ti dvojsmysl bolakovy otázky unikl : 5. pád od oslovení "mami" je opět v 5. pádě oslovení "mami". Takže si to přečti ještě jednou. Uvědom si, že jde o bolakův dotaz a ty jdou pokaždé až za roh. Logiku tam nevložíš, protože na tu bys musel použít bolakův mozek. Jsem si jistá, že ty používáš mozek vlastní.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

ocko: jaký dvojsmysl? o čem to zas mluvíš hlavo?

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

takže quentos má pravdu, to mě nenapadlo..

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

teda, né že by mě nenapadlo že by quentos mohl mít pravdu :) ale nenapadlo mě, že "mami" je i kdoco, kohočeho, komučemu atd. , já to nikdá takhle neslyšel, a třeba věta: "Dnes si půjdeme s mami zajezdit na klíšťatech." , to zní jako pitomost, ne? lidi určitě ste se nespletli ?

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Jak jsem napsala, jako oslovení 5. pádu, jde užít i v 1. p. Třeba v 7. p. s mami - rve uši. Ale třeba půjdeme s Tony, s Moni zní lépe... Nespisovná výslovnost nezná někdy míru ...
--
Nedávno uvedl jeden uživatel otázku s výrazem "šokézní ukázka". Není to blbost, i když na netu se výraz objevuje? Zřejmě když existuje pompézní = okázalý , honosný, tak někdo vytvořil slovo šokézni jako víc šokující? Přitom šokující =. působící šok, ohromující. silně pohoršlivý.
Nebo velín je nesprávně utvořené od slovesa, protože přípona -ín = příbytek kravín, vepřín atd....

Avatar uživatele
Bronzový

gagaga

tak rikejte mamino a nedumejte nad padem ..
ocko , ja uz přestávám nad vasimi odpovedmi uvažovat, proč jsou tak vyumělkované, sešroubované a velmi často divné. vy prostě divně myslíte ... tak nejak bez spetky humoru .. absoplut. suchar .. sorry .. jedovata -iv-

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

nech ji, já myslím že ji Axl láme, včera byla docela v pohodě, dneska už zas péruje, asi jí to dal sežrat, že kolikrát jí on pomohl a teď se s náma paktí, že se pomalu stává jednou z nás ..a podobný hemzy.. víš jak von umí tahat za nitky, navíc zejtra je sobota, a to jí to dá sežrat i telefonicky.. o víkendu von vždycky volá zadáčko..takže ocko nejspíš ještě zkouší odčinit co se dá..

Avatar uživatele
Bronzový

gagaga

ne ... uz je to jinak ... z druhe strany uz neni zajem ...( vim to ).. ale nez to dotycna pochopi ( i kdyz se snazi ziskat opet ztracenou prizen ) tak to bude nekolik let jeste trvat .. :o
-iv-

Avatar uživatele

anonym

bolaku, nenapadlo tě alespoň jednou, že se můžeš s Axlem v mém případě mýlit?
Pomohl mi, když jsem potřebovala, ale zasahovat si do života nenechám od nikoho. Odčinit nemám potřebu nic vůči Tobě, němu, ani vůči nikomu jinému. Zvykni si, že se nemám chuť někam nechat "nacpat". Jedna "z nás" jsem snad v tom smyslu, že patřím mezi uživatele Odpovědí.cz.
Patřit kamkoliv nemám jinak zapotřebí. Jsem ráda sama sebou. Ostatně tohle dobře znáš. Taky jsi "originál".

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.