Frogman

Co znamená „tahat za nitky“?

Nejlepší odpověď
xxx3

skrytě ovládat – jako loutku.

Další odpovědi
annas

Idiom souvisí s loutkami, které loutkoherec vede určitým směrem tak, jak je to v příběhu nutné. V tomto případě tahá za nitky kladně.

Tahat za nitky člověka – vychází z podobnosti pohybu loutek.
U tahaní lidí jde o obrazné expresívní vyjádření v záporném smyslu – někdo další nutí někoho k něčemu, co třeba nechce dělat, manipuluje s ním.

Někdo se stává „loutkohercem“, který o všem rozhoduje a nepřipustí třeba jiný názor.

Je také možné tahat (vodit)t někoho za nos – slibovat, ale nesplnit.

led

Představte si místo loutky ovládáné nitkami, živé lidi. Nitě nevidíte, ale ty jejich pohyby a řeči řídite vy.
Koukněte na zasedání nějakého parlamentu, nemusí být český. Nemáte dojem, jako by to nemluvili z přesvědčení o své vůle a ze své mysli, ale jako by jin někdo něco napsal a oni to jenom čtou?
Tomu se říká popotahování za nitky z povzdálí.
Koukněte film Diktátor