plebs

Má něco společného vyhnání Sudeťáků z ČSR a odsun Palestinců na jih či nikoliv?

Na sociálních sítích je převážně nenávist ke všem Palestincům i slavný starosta z ODS rozšiřuje názor vybombardovat což schvaluje i vrchní dáma z armády.
I když Lisabonská smlouva a Listina základních práv které ČR schválila zcela dobrovolně a bez nátlaku má jiný názor.
Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu, pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení a.t.d.

Nejlepší odpověď
da ny

Zdánlivě se to nabízí.
Jsou tady země, které takové listiny příliš nezajímají. Mají své názory, nároky, svá práva.
Jistě víte, že nejen politické špičky USA, mají výhrady i k zacházení /vyhánění/stě­hování) Palestinců (a nemají, kam jít). Ten krok a způsob je také kritizován, stejně, jako zvěrstva, kterých se dopustil/dopouští Hamás.
Každý fanatismus je nebezpečný.
Náboženství, po staletí, je příčinou mnoha bojůvek a válek. To přece známe i ze Západu
(mydlili se protestanti s katolíkam a a naopak, ve Španělsku mají též letité bojůvky.

„Vždy, když se kácí les, létají třísky“, a tedy trpí i nevinní…

Část Sudetských Němců byly odsunuta, z mnoha, každému známých důvodů.
Smíšená manželství a nezatížení „drobnými válečnými zločiny, za Německo museli být v armádě a bojovat na frontě…).
Tady na Karlovarsku je jich stále spousta ( jejich potomků). V 60. letech jsem v MHD neslyšela nic, než němčinu. Jsou tady a byla typicky německá města a obce. Pořádají ještě dnes, pravidelná setkání (podobně tak v KV, Volyňští Češi).
Většina z nich, kteří opustili a museu opustit své domovy, byli odškodněn. V Německu dostali peníze, domky, byty. Což bylo odečteno z válečných reparací, které Německo mělo, vůči Česku. Ty pak jedna z vlád, velkoryse Němcům odpustila (v rámci „narovnání vztahů“ a smíření).. Řekové tak nezčinili…..Proto je tak EU, v čele s Německem, přece „podrželi“, v době krize.
Izrael je stát, vzniklý v roce 1949 a rozhodnutím světového společenství, jim bylo „povoleno“, založit stát, na území Palestiny. Tam měli, pravda, Židé i část území zakoupená.
Původně měli Židé přislíbeno a „zakoupené“ území, dnešního Krymu.
Půjčili Stalinovi. během války finanční prostředky, „výměnou“, za ono území.
Když přišel čas, navrátit půjčené peníze zpět (už měli stát na území Palestiny). Udělal Chruščov „strategický tah“.
Ze dne na den (asi r.1954(), bylo 90% Rusů v Ukrajině. Za ta léta se migrací a smíšením rodin stalo, že tam žilo mnoho lidí se státní příslušností k Ukrajině.
Chruščov připojil ruský Krym a současné „sporné, konfliktní ukrajinské území, k Ukrajině. Rusko se tak „vyhlo povinnost“, odevzdat Krym a finanční prostředky bohatým Židům (žijícím, především v USA).

NELZE, teda porovnávat neporovnatelné.

Další odpovědi
led

Nie.
Skôr by som povedala pripomína to udalosti z čias po Mnichove. Vtedy zo Sudet boli vyháňaní Češi.
Oblasť Sudet bola obývaná „národnostne“ zmiešaným česko-nemeckým obyvateľstvom už od čias českých kniežat ranného stredoveku. Až do vzniku národných štátov pohraničia kniežatstiev a kráľovstiev neboli presne vyhradené a bežne ho obývalo obyvateľstvo, hlásiace sa (dobrovoľne/ne­dobrovoľne) k tej, či onej národnosti podľa aktuálneho majiteľa panstva. V čase nástupu hitlerovského fašizmu sa začali zostrovať „rasové rozdiely“ medzi Sudetskými Nemcami a obyvateľmi hlásiacimi k českej národnosti, ktoré vyvrcholilo po Mnichove. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo po porážke Nemecka v roku 1945 oblasť Sudet patriacu k ČSR museli opustiť obyvatelia nemeckej národnosti.

Teraz poďme k oblasti Palestína.
Na prelome 2. a 3. tisícročia pred n.l. túto oblasť z juhovýchodných oblasti púšte prichádzajúci Potomci Abraháma miestnych bojoch v priebehu storočia porazili vtedajších miestnych obyvateľov v oblasti Palestíny medzi Mŕtvym morom a východným pobrežím Stredozemného mora…
Potom v dôsledku hladu sa presunuli do Egypta, ktorý opustili po 4 storočiach asi v roku 1300 pred n.l. (Mojžíš) s návratom za neustálych bojov s miestnymi obyvateľmi do oblasti, ktorú obývali už predtým a znovu ju obsadili. v 6.storočí Judeu dobyli Asýrčania (známe „Babylonské zajatie“ trvalo polstoročie). Po svojom návrate znovu bol vybudovaný Jeruzalem a začala „čistenie židovského obyvateľstva“ od cudzích vplyvov miestnych národov (zákaz manželstva Žida s nežidom)
Po zániku Judey Rímom v 1.storočí n.l. nad týmto území vládli rôzne vlády nielen židovské. Po križiackých vojnách oblasť dobyli Arabi.
Novodobý Židovský štát vznikol na tomto území najprv neoficiálne ako „národná domovina pre židovský ľud“ podľa Balfourovej deklarácie z roku 1917. Ako samostatný židovský štát vznikol až 14. mája 1948 pod názvom Izrael.

Takže, ak pozriete tieto črepiny histórie, isto si všimnete, že nemožno porovnávať Sudety s Judeou.

Ametyst

Vůbec nemá. Němci byli vysídleni na základě dohody vítězných velmocí. Nebyl to žádný rozmar československé vlády, aby bylo jasno.
Izraelci už nemají kam ustoupit, žijí namačkaní na území o rozloze Moravy. Palestince v Gaze 100× varovali, aby se uklidili, než začali útočit. Že vlastní lidi držel Hamás jako živé štíty, není vina Izraelců, kteří bojují o přežití.

EKSOT123

Ještě trochu k té Gaze a muslimům. Dělal jsem dříve v Rakousku s chlapama ze Sýrie a z Turecka. Celkem byli dobří, ale jak přišla řeč na Izrael, neexistovala žádná polemika. Nenávist. V Gaze podle AI měl v letošních průzkumech Hamás podporu asi 30 % obyvatel. Ve skutečnosti tam ale Izrael nenávidí většina, jen nejsou pro Hamás. Nechápu, že se novináři nepozastavují nad tím, že si Palestinci nikdy NESTĚŽOVALI a nestěžují na Hamás, že své vlastní lidi používají jako živé štíty. Lidé vždy jen kritizují Izrael. Proč asi. Novináři by museli napsat, že lidé jsou lstiví a ve skutečnosti berou jako svatou povinnost přispět ke zničení Izraele i za cenu vlastního života.
Za druhé světové války větší část muslimů fandila Hitlerovi, protože viděli, co dělá Židům. Před léty jsem zde měl příspěvek, svůj názor o tom, jak utrpení Židů za Hitlera, kdy byli označeni Davidovou hvězdou (symbolem Boží Trojice), znamenalo Boží omilostnění, konec éry vyhnanství a návrat do své země.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-ma-izrael-za-statni-znak-dva-trojuhelniky-slozene-do-tvaru-hvezdy
Palestinci ale s Židy nesoucítili, nepochopili Aláhovy plány a pokračují ve své nenávisti. Bohužel ani pravověrní Židé dobře nepochopili co se v Božích plánech děje a souvislosti s novým státem Izrael. Válčení a úmrtí jen prohloubily propast mezi oběma tábory. Jak to zastavit? Izraelci dlouho prokazovali trpělivost, musí si nějak zajistit bezpečné fungování, ale jak? Dělají to špatně, ale jak by to šlo lépe?

plebs

Tak jsem to probral u Zelené kočky.
Češi se umí nádherně nadchnout po roce 1945 vyhnat kolektivně všechny Sudeťáky, v roce 1948 sláva KSČ a Sovětskému svazu, v roce 1968 se soudruhy o lepším Ismu / soudruzi nás později v Moskvě hodili přes palubu /, v roce 1989 to bylo opatrnější nejsme jako oni počkali jsme na Rumunsko a NDR a poté byla sláva, později kolektivně proti všem Romům a také proti běžencům jiné pleti a nyní kolektivně všichni Palestinci jsou teroristé proto je zapotřebí povzbuzovat Izrael.
Ovšem daleko největší nadšení je když vyhrají čutálisté nebo hokejisti velké obrazovky staromák puberťáci střední věk i starci vlajky na autech no prostě nádhera a poté si vyberou toho s největší hokejkou a jelikož umí hokej tak jej dosadíme na Hrad.
A tak si tu nádherně v české kotlině žijeme a umíme se nadchnout a kdo má jiný názor nebo stojí v pozadí je čistokrevný dezolát.