Rokio

Má nárok zaměstnanec na mzdu i tehdy, pokud udělá více škody než k užitku?

Jsou firmy, kde za neúmyslné chyby zaměstnanec způsobenou škodu nehradí. Příkladem takové firmy je podnik, kde pracuje můj otec. Tam ještě nikdo nic neplatil.

příklad:

Seřizovač má mzdu 25.000 hrubého. V půlce měsíce nechtěně rozbije robotickou paži a způsobí škodu z vlastní blbosti za 50.000 Kč. Má nárok na mzdu a nebude nic platit (pokud je firma pojištěná)?

příklad2:

Operátor výrobní linky maximálně využívá čas k práci, ale jeho výkon je strašně nízký. Za měsíc splnil 30 % normy a jeho nadřízený ho chce propustit pro nedostatečný pracovní výkon. Má daný dělník nárok alespoň na minimální mzdu za odpracovaný měsíc, když na ni prakticky nedosáhl?

zdroj obrázku: pixabay.com – Joko_Narimo

Nejlepší odpověď
Kepler

Zaměstnanec právo na mzdu má, ale na druhé straně zaměstnavatel MŮŽE nárokovat náhradu škody i když je sám pro tyto účely pojištěn. Stejně jako když vám někdo rozbije auto a vyplacená pojistka z povinného ručení viníka nepokryje všechny náklady tobě vzniklé.

Další odpovědi
autacek

Ano, bohužel má nárok. Byť je to proti selskému rozumu. Navíc náhrada výše škody zaměstnancem je omezená.

Tak že zaměstnavatel musí vyplatit zaměstnanci vždy tolik, aby neumřel, plus jeho děti, exekuce, dluhy atd. a až pak si může stoupnout do fronty ať alespoň z části umoří, co za škodu mu byla způsobena..

Edison

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3FOLYFPtiCc
Jinak zaměstnavatel může nárokovat škodu vzniklou i z nedbalosti.