jinokrajec

Má na to zaměstnavatel právo?

Dobrý den, mám problém se zaměstnavatele. Dělám u něho od 25, února a za tu dobu mám celkem 258 hodin přesčasů. Na pohovoru mi bylo řečeno, že budu mít plat + cestovné + přesčasy. Denně jezdím 30km do práce a 30km zpět ( Přerov – Olomouc dolany ). Kvůli cestovnému jsem musel dát velký techničák k ofocení. Měsíčně dostávám 3000 – 3500 kč na cestovné, ae on mi tvrdí, že jsou to zaplacené přesčasy, tudíž mi vychází, že cestovné nemám zaplacené a platím si ho sám přesčasama . Jsem v právu, když chci zaplatit přesčasy, že tohle je cestovné a ne přesčasy? V kolonce vedle peněz co dostávám navíc je napsané cestovné a ne přesčasy. Prosím poraďte. Děkuji. S pozdravem Mirek Kupčík

Nejlepší odpověď
gecco

Asi jediná rozumná rada je – vezmi pracovní smlouvu (a vše, co máš podepsané zaměstnavatelem nebo jeho zmocněným zástupcem) a navštiv právníka…
___
Na tvůj dotaz ti nikdo relevantně neodpoví, nezná fakta…

Další odpovědi
Agneta

Běžná věc, běžná praxe … jsi pro něj jen „lidský zdroj“, no jistě, že jsi v právu, ale on si taky může najít jiného oslíka, který nebude protestovat, jako ty :D

ivzez

Na mzdu a na příplatky za práci přesčas nárok máte.
Na dopravné pouze v případě, že jste si je výslovně
sjednal v pracovní smlouvě (doprava do zaměstnání
je starostí zaměstnace).

Zbytek odpovědi máte u původně položeného dotazu.

fenomen

Někteří zaměstnavatelé přesčasy nevyplácejí ale pak hodiny z přesčasů odečítají od hodin z dovolené, jsi si jistý že ti je má vyplácet?

ivzez

@Fenomen:

Slyšela jsem, že toto někteří zaměstnavatelé dělají.
Je to porušování zákoníku práce a okrádání zaměstnanců.

Jakmile se to jednomu ze zaměstnanců přestane líbit,
obrátí se na inspektorát práce a zaměstnavatel bude mít
problémy (pokuta může menšího zaměstnavatele zničit).