Sonix1864

Má doktorka povinnost razítkovat omluvenky středoškolákům?

Naše třídní neustále apeluje s tím, že jakmile jsme plnoletí, doktor má povinnost nám dát na omluvenku razítko. (Nechce omluvit hodiny, které si omlouváme sami, dokonce i když nám omluvenku napíší rodiče.) Doktorka mi ale řekla, že tuto povinnost nemá. Povinnost dát mi razítko by měla prý pouze v případě, že už bych chodila do práce a to pak razítko na potvrzení propustky ze zaměstnání.

Nevíte někdo jak to je? Klidně mi sem hoďte i příslušné zákony a jejich citace, ať to můžu třídní (nebo doktorce) vpálit do obličeje :D

Děkuji :)

Nejlepší odpověď
anonym

Platná legislativa nestanoví lékařům povinnost potvrzovat žákům omluvné listy, dávat na ně razítka apod. Pro úplnost je nutno konstatovat, že tuto povinnost nemůže závazně lékaři stanovit ani školní řád, který škola vydává v rámci zákonného zmocnění.

Povinnost vydávat žákům omluvenky není lékaři uložena žádným právním předpisem, jedná se o dobrou vůli lékaře. Vydávání omluvenek není výkonem hrazeným z veřejného zdravotního pojištění.

Metodický pokyn k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví (způsob omlouvání nepřítomnosti, řešení neomluvené nepřítomnosti a postup zúčastněných subjektů):

  1. Nepřítomnost nezletilého žáka základní a střední školy ve škole omlouvá v souladu s platnými právními předpisy zákonný zástupce žáka, zletilý žák omlouvá svou nepřítomnost sám.
  2. Základní a střední školy mohou požadovat, pokud to považují za nezbytné, doložení nepřítomnosti žáka z důvodu nemocni ošetřujícím lékařem žáka, resp. praktickým lékařem pro děti a dorost a to pouze jako součást omluvenky vystavené zákonným zástupcem nezletilého žáka nebo omluvenky vystavené zletilým žákem a to pouze v případě, že nepřítomnost žáka ve škole přesáhne 3 dny školního vyučování.
  3. Na dobu nepřítomnosti žáka ve škole, která předchází návštěvě lékaře žáka u ošetřujícího lékaře, resp. praktického lékaře pro děti a dorost, není tento lékař oprávněn vydat potvrzení o nemoci, neboť nelze jednoznačně a zodpovědně posoudit zdravotní stav žáka.
  4. Ve zcela výjimečných, individuálně stanovených případech (především v případě časté nepřítomnosti žáka nasvědčující zanedbávání školní docházky) může škola požadovat jako součást omluvenky potvrzení ošetřujícího lékaře, resp. praktického lékaře pro děti a dorost, o nemoci žáka i v případě nepřítomnosti, která nedosahuje délky uvedené v odst. 2.

www.tribune.cz

Další odpovědi
Lamalam

Lékař takovou povinnost nemá.

Cenobita

Myslím že je to nepsané pravidlo, že to lékař potvrzuje, ale je pravdou, že to lékař jako povinnost nemá. Osobně bych paní učitelku odkázal na ordinaci lékaře, že si tam může zavolat.

ivzez

Omlouvání žáků upravuje školský zákon,
podle něhož svou nepřítomnost omlouvá zletilý žák sám.

Škola ale má právo požadovat potvrzení od lékaře, organizace, …
podle toho, co žák uvádí jako důvod nepřítomnosti.

______

Teprve po odeslání jsem si vzpomněla na odpověď Cenobity:
Lékař by po telefonu neměl podávat žádné informace…

_____

Lékaři žádný zákon nenařízuje „razítkovat omluvenky“,
ale četla jsem zajímavý rozbor tuším na webu Férová nemocnice.

Podle tohoto rozboru by lékař měl vystavit potvrzení
v rámci ošetření (potvrzení by mělo částí ošetření).

_____

Podle mých zkušeností školy běžně omluvenky žáků přijímají.
Potvrzení vyžadují až v případě, že se objeví nějaký problém,
např. zvýšená absence, …

Takže bych to viděla u lékaře na velmi zdvořilou prosbu o potvrzení,
a ve škole velice zdvořilý odkaz na školský zákon.

Jakmile se žák, který neplní své povinnosti, někde začne ohánět
zákony, většinou proti sobě někoho popudí.

ivzez

Chtěla jsem do odpovědi přidat reakci na odpověď Cenobity, ale z nějakého neznámého důvodu se uložila jenom původní odpověď.

Lékař by neměl podat po telefonu žádné informace.