Weirdquestio

Má čeština společný výraz pro rodiče ženicha a nevěsty?

Ruština a ukrajinština mají slovo svat (mn.č. svaty), což je výraz pro rodiče ženicha a nevěsty. Rodiče ženicha označují rodiče nevěsty za „svaty“ a naopak, dokonce byl na toto téma natočen v rusko-ukrajinské koprodukci stejnojmenný seriál.

Obecně mi přijde, že v ruštině je více slov označující příbuzenské vztahy.

Nejlepší odpověď
annas

Ve staré češtině a mlžná v nářečí a na středním lovensku.

Tchán z obou stran je svat, tchyně svatka.

Svat/ Svatové— otcové ženicha a nevěsty, také staroosvtové, později se výraz přenesl na oddávajícího nebo jen svatebního hosta[2],
Svatka/svatky jsou matky ženicha a nevěsty, ´starosvatky

S

Teoreticky by se dalo říct, že šlo o svatovy – ze strany nevěsty i ženicha. .

Starosvat později obyčejně starší člověk, který byl pověřený vedením svatební hostiny.
Tedy pořadatel svatby, který zve svatební hosty, organizačně zabezpečuje průběh svatebního obřadu a následujících oslav

svatka – zeťova nebo snašina matka, též starosvatka,
V nové češtině už se neuvádí, možná v nářečí, jen podobné slovo svak = švagr – to je ale jiný význam. – švagr je bratr manžela nebo manželky.
Zřejmě ještě existuje na střední Slovensku viz odkaz

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=svat&­s=exact&c=3226&cs=­&d=kssj4&d=psp&d=og­s&d=sssj&d=or­ter&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ssn&d=h­ss

slovenský zdroj
Svatové— otcové ženicha a nevěsty

annas

Ve staré češtině a mlžná v nářečí a na středním lovensku.

Tchán z obou stran je svat, tchyně svatka.

Svat/ Svatové— otcové ženicha a nevěsty, také staroosvtové, později se výraz přenesl na oddávajícího nebo jen svatebního hosta[2],
Svatka/svatky jsou matky ženicha a nevěsty, ´starosvatky

S

Teoreticky by se dalo říct, že šlo o svatovy – ze strany nevěsty i ženicha. .

Starosvat později obyčejně starší člověk, který byl pověřený vedením svatební hostiny.
Tedy pořadatel svatby, který zve svatební hosty, organizačně zabezpečuje průběh svatebního obřadu a následujících oslav

svatka – zeťova nebo snašina matka, též starosvatka,
V nové češtině už se neuvádí, možná v nářečí, jen podobné slovo svak = švagr – to je ale jiný význam. – švagr je bratr manžela nebo manželky.
Zřejmě ještě existuje na střední Slovensku viz odkaz

https://slovnik­.juls.savba.sk/