Má autista nárok na OZP?

Popř. jakákoliv jiná zvýhodnění vzhledem k systému?
Doplňuji:
Nalezl jsem odpověď – má! „včetně osob s poruchou autistického spektra“

https://portal­.mpsv.cz/soc/dzp/­prukaz

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Je několik forem autismu, třeba asperg je ve většině případů naprosto normální čllověk, tam na průkaz OZP není důvod.

Další odpovědi
Drap

Může posoudit pouze odborná komise. Nárok jako takový neni.

arygnoc

áno, ale iba ak postihnutie podstatne postihuje jeho schopnosť pohyblivosti.
takže ozp patrí podľa tejto vyhlášky iba vozíčkarom – aspoň by to tak malo byť.

;-Q

ahold

Odstavec 2 upřesňuje: Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP“ (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu. Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.