Avatar uživatele
Reaper

Lze vyléčit Obsedantně kompulzivní porucha?

Dobrý den,
dnes jsem viděl jeden díl nejmenovaného televizního seriálu, kde jedna z hlavních postav řekla druhé, že trpí Obsedantně kompulzivní poruchou, protože vždy když klepe na něčí dveře, třikrát zaklepe a třikrát zopakuje jméno toho, kdo v bytě bydlí. Už dříve, když jsem se na seriál díval mi přišlo, že trpím něčím podobným a když se v seriálu vyskytlo jméno oné nemoci, neváhal jsem a vyhledal jsem si jí na wikipedii. Docela jsem se zděsil, protože jako blázen si nepřipadám (ikdyž mí přátelé by mohli tvrdit opak a který blázen o sobě netvrdí, že není blázen, že? :D), ale zjistil jsem, že mám skoro všechny příznaky, co na wikipedii jsou. (mimochodem, tady je ten článek: http://cs.wikipedia.org/…

Například tohle: "Typickými obsesemi jsou strach, že pacient vážně onemocní, zraní se nebo ublíží sobě nebo ostatním." Někdy prostě cítím, jako by mi něco v hlavě našeptávalo, ať to udělám, nebo se přihodí něco zlého. Nejčastěji jsou to činosti jako neustálé srovnávání taburetky, aby byla zarovnána s křeslem, načechrávání polštářů, srovnávání reproduktorů podél počítače a když už jsem u počítače: neustálé střídání rozlišení myší a ježdění s ní po obrazovce, někdy i třeba 5 minut, otevírání dveří "namaximum", dávání věcí tam, kam patří, nebo když se poškrábu v jednom oku, musím se hned poškrábat na opačném a tak to je i s ostatním částmi těla a mnoho dalšího. I mně to zní děsivě, když to sepisuji.

Co nechápu je, že na wikipedii piší, že začátek nemoci se vyskytuje někdy mezi 18. a 25. rokem, ale mně je 15. Proto se ptám,jestli lze tato porucha nějak vyléčit i bez antidepresiv, jak píšou na wikipedii. Předem děkuji za jakékoliv odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4030 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
venkovan

Buď se nad tím vším usměj, třeba je to jen projev změn v tělel které okolo 15 lůet púrobíhají a nebo se poraď se svou lékařkou aby tě poslala k dětskému psychiatrovi. Ale skoro si myslím, že by byl lepší dětský psychoterapeut. Rozdíl je v tom, že jeden "píše léky", druhý se snaží "naučit problém zvládat vědomím". Ale zpravidla obě profese při léčení spolupracují. Třeba ti dokáží v tvém podvědomí vyštrachat, že jsi se setkal s nemilou událostí která se stala po té co jsi měl něco udělat a neudělal to. nic neobvyklého - někdy se to tak v životě spojí, jen je potřeba si to vysvětlit.

Ale jinak moc to našeptávání neposlouchej. Zkus třeba jednou otevřít dveře na polovinu a uvidíš, že většinou projdeš, ale občas se do nich "nevejdeš".

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

myslím, že by bylo lepší ,kdyby ses tolik nepozoroval
v 15 letech máš život před sebou a ne se pozorovat při každém pohybu - možná jsi jen velký puntičkář - musíš mít vše v lajně

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví