asistentka11

Lze v mnou zakoupeném panelovém bytě – pro nabytí kousku místa v kuchyni – odříznout radiátor ?

Vím, že je v něm voda, potrubí bych zaslepila, netopím v něm – okolní byty mě vyhřívají, více místa bych potřebovala, lze to? Popř. jak postupovat? Děkuji :)

Nejlepší odpověď
Pepa25

Bez souhlasu SVJ nelze. Radiátory, resp. „celá soustava rozvodů tepla, včetně rozvodů v bytě, radiátorů a jiných otopných těles, včetně termostatických ventilů a zařízení sloužícího k rozúčtování nákladů na topení“ jsou součástí společných částí domu. Takže SVJ musí zajišťovat jejich funkčnost a vy do nich nemůžete jednostranně zasahovat.

EDIT: reaguji na doplnění „Jak postupovat?“ – viz co píši: je nutný souhlas SVJ. Připravte smysluplnou žádost (proč a jak chcete změnit) a požádejte o vyjádření správce domu nebo orgán SVJ.

Zdroj: https://www.svjon­line.cz/tipy/spo­lecne-casti-domu-dle-noveho-obcanskeho-zakoniku-noz-892012-sb

Další odpovědi
led

„okolní byty mě vyhřívají“ a čo budete robiť, keď aj vaši susedia urobia to isté ako vy?
Aj teraz kvôli vám, čiernemu, aha „čiernemu“ asi nesmiem, lebo ma napadnú pre rasizmus… tak radšejnapíšem, aj teraz kvôli vám, pasívnemu odberateľovi tepla musia vaši susedia platiť vyšší poplatok za odberané teplo, pretože vy šetríte…

Radiátor vo viac bytovom dome, aj vo vašom byte, je súčasť Centrálneho vykurovania, preto na jeho demontáž potrebujete súhlas prevádzkovateľa.

INRI

To bude v kuchyni zima, takže je to pitomost

elkon

Jestli vám to nedošlo, tak v topení je voda. A jistě tam máte nějakého správce. Tak je potřeba vše domluvit a zařídit, pokud to bude možné. Pak vypustit vodu a potrubí zaslepit. Zdá se, že si to představujete „jako Hurvínek válku“. Ale místnost bez radiátoru nedává smysl.

Ametyst

To je zajímavé, jak většina odpovědníků nerespektuje a hloupě shazuje rozhodnutí tazatelky. Ona v tom má jasno, navíc kuchyně nemá být vyhřáté, když se tam skladují potraviny. Navíc kde se vaří, je obvykle teplo. Neuvěřitelní demograti, tihle uživatelé. Protože Oni sami by to neudělali, nemá to udělat ani nikdo jiný. “Kam sem se to sakra dostal? “8-O

led

Ametyst, zabúdate na…
podobný problém sme riešili v paneláku, takže som sa mala o čo oprieť.
Pokiaľ chcete robiť akékoľvek zásahy do technológie, tj technického zariadenia bytu, (voda, plyn, elektrorozvod pred hodinami, kúrenie pred snímačom prijatej energie), nemôžte to vykonávať bez súhlasu majiteľa domu. Platí to aj v prípade družstevného bytu, vtedy vám to musí odsúhlasiť členská schôdza majiteľov bytov a domu.
V prípade demontáže radiátoru v kuchyni budete časť tepelnej energie dostávať aj zo susediacich priestorov, nielen zo sporáka (keď varíte).
Vy ušetríte to, čo susedia zaplatia.

Dochy

Teď jsem se zrovna nachomýtnul k jednání. Návrh pro rekonstrukci: zrušit příčku obývák-kuchyně, vznikne větší obývák plus kuch. kout, takže se poněkud zvýší účelnost prostoru jako místa, kde je možné se scházet. Panelák je zateplený, takže původní radiátory jsou nyní trochu předimenzované. Odstranění radiátoru v kuchyni by zas přidalo trochu prostoru.

Samozřejmě je otázka jak pak rozpočítávat náklady, ale je to spíše technicko organizační záležitost než něco přes co zkrátka vlak přejet nemůže.