Avatar uživatele
hapiky

Lze současný kurz rublu přirovnat k umělému udržování kurzu československé koruny před rokem 1989.

Jistá podobnost tu je, alespoň co se týká obchodovatelnosti měny.
https://www.e15.cz/…

Zajímavá 0 před 10 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

O čem to mluvíš? Koruna (bolševická Kčs, se kterou jsme platili v krámech) neměla žádný "uměle udržovaný kurz". NEMOHLA ho mít, nebyla konvertibilní. :o :(

Ale otázka je dobrá v jedné věci - JAK vysvětlit ZÁHADU mohutného posilování rublu vůči (nejen) koruně? Logicky by rubl měl alespoň nějak klesat. Jenže NAVZDORY sankcím, navzdory faktu, že Rusko válčí (tedy jasné faktory PRO SILNÉ OSLABENÍ rublu) je dnes rubl na pětiletém MAXIMU!?! (tedy i v době dávno "předcovidové")

Popřemýšlej o tom, ono to HODNĚ o čemsi vypovídá. Týká se to především NÁS SAMOTNÝCH a NAŠÍ situace. Nějaký humbuk na Ukrajině je pouhé odvádění pozornosti. TO JE TO, O CO DOOPRAVDY JDE! :( :( :(

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
_Bůh_

Jistě, je to obdobné. Volný trh to prostě není, a dnešní rubl nereflektuje jeho skutečnou hodnotu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nelze, To je úplně jiná situace.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Emefej

alien > o co tedy doopravdy jde? Od čeho Rusové "humbukem" na Ukrajině odvádí pozornost?

Avatar uživatele
hapiky

aliendrone: Hlavním faktorem jeho síly je totiž omezení trhu," dodává Tyleček s tím, že situace se dá přirovnat k umělému kurzu československé koruny k západním měnám před rokem 1989. "Kurz byl tehdy uměle udržován vysoko, o síle ekonomiky to však nevypovídalo vůbec nic," říká Tyleček.

Avatar uživatele
aliendrone

hapiky>>> Potíž je v tom, že tenkrát existovaly 2 druhy peněz (korun). Vnitřní měna (to byla ta se kterou se běžně platilo) a pak tzv. "devizová koruna". A s tou se obchodovalo "se západem". A ani ta neměla cochcárenský kurz, byl dán přímým vztahem ke zlatu pokud vím (západ naše papírky logicky nechtěl). :)

Síla ekonomiky rozhoduje zásadně teprve tehdy, pokud jde o papírky (měnu) podloženou JINÝMI PAPÍRKY (tzv. měnovým košem). Pokud máš "tvrdou měnu", tedy podloženou nějakou REÁLNOU HODNOTOU (např. komdoditou jako je ZLATO) či jakkoliv jinak, než "papírkově", tak můžeš mít výkonostně ekonomiku úplně směšnou a na kurzu to pranic nezmění.

Jenže taková měna jednak neumožňuje na lidech páchanou inflační zlodějnu a druhak mnohá další svinstva - (dlouhodobě) deficitní rozpočty atd.

Tyleček jen cintá účelové bláboly a odvádí tím pozornost, aby se lidé NEZAČALI PTÁT. Takže jedeme dál: "Hurá Ukrajina, sbohem naše peníze!" :( :( :(

Avatar uživatele
hapiky

https://www.e15.cz/…

Avatar uživatele
hapiky

Drap: Pokud seš si jistý, tak to aspoň trochu zdůvodni.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání