Avatar uživatele
Malvína

Lze se po nějaké době tykání vrátit k vykání? Je to v souladu s etiketou?

Krásný podvečer.

Celkem mě zajímá, jak vyřešit situaci, kdy jste si s někým tykali, ale nějak se to změnilo a již vám to není příjemné. Je možnost požádat o zpětné vykání, nebo je to drzé, nevhodné?
Bereme-li v potaz situaci, kdy podřízený o toto požádá nadřízeného.

Děkuji

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, DoTazatel, Viktorie II. před 1604 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Ak pominie situácia, pre ktorú tykanie bolo navrhnuté, nie je problém sa vrátiť k vykaniu. Napríklad medzi dobou, keď ste si tykali, uplynul čas, zmenili sa vaše životné podmienky, stali ste sa najzájom cudzími ľuďmi, nikde nie je podmienka, že musíte zotrvávať v tykaní.
Napríklad,

  • istý kolega sa stal vyšším nadriadeným, z tohto dôvodu začal s vykaním. Na verejnosti sme si pri služobnom styku vykali a oslovovali sa titulmi a v súkromí sme prešli k tykaniu, ale tu sme neriešili služobné problémy.
  • Poznala som napríklad muža, ktorý si aj v súkromí s manželkou vykal (aby sa na verejnosti nepomýlili, alebo to bola od nich vzájomná zdvorilosť?)
  • Navrhla som mladšiemu kolegovi tykanie. Ospravedlnil sa, že „radšej bude vykať, aby si veľa nedovolil, ale vy mi tykajte, prosím“ (to sú jeho vlastné slová)

Tykanie a vykanie závisí nielen od spoločenských pravidiel, ale aj od samotného vzťahu medzi ľuďmi. Nikto vás nemôže prinútiť k tykaniu, ak vám je to nepríjemné.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Já myslím, že navhrnout opět oboustranné vykání není nic neetického. Zvlášť když vysvětlíš, co tě k tomu vedlo. Situace se změnila, už mi to není příjemné, takhle to bude lepší a korektnější…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek