Malvína

Lze se po nějaké době tykání vrátit k vykání? Je to v souladu s etiketou?

Krásný podvečer.

Celkem mě zajímá, jak vyřešit situaci, kdy jste si s někým tykali, ale nějak se to změnilo a již vám to není příjemné. Je možnost požádat o zpětné vykání, nebo je to drzé, nevhodné?
Bereme-li v potaz situaci, kdy podřízený o toto požádá nadřízeného.

Děkuji

Nejlepší odpověď
led

Ak pominie situácia, pre ktorú tykanie bolo navrhnuté, nie je problém sa vrátiť k vykaniu. Napríklad medzi dobou, keď ste si tykali, uplynul čas, zmenili sa vaše životné podmienky, stali ste sa najzájom cudzími ľuďmi, nikde nie je podmienka, že musíte zotrvávať v tykaní.
Napríklad,

  • istý kolega sa stal vyšším nadriadeným, z tohto dôvodu začal s vykaním. Na verejnosti sme si pri služobnom styku vykali a oslovovali sa titulmi a v súkromí sme prešli k tykaniu, ale tu sme neriešili služobné problémy.
  • Poznala som napríklad muža, ktorý si aj v súkromí s manželkou vykal (aby sa na verejnosti nepomýlili, alebo to bola od nich vzájomná zdvorilosť?)
  • Navrhla som mladšiemu kolegovi tykanie. Ospravedlnil sa, že „radšej bude vykať, aby si veľa nedovolil, ale vy mi tykajte, prosím“ (to sú jeho vlastné slová)

Tykanie a vykanie závisí nielen od spoločenských pravidiel, ale aj od samotného vzťahu medzi ľuďmi. Nikto vás nemôže prinútiť k tykaniu, ak vám je to nepríjemné.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že navhrnout opět oboustranné vykání není nic neetického. Zvlášť když vysvětlíš, co tě k tomu vedlo. Situace se změnila, už mi to není příjemné, takhle to bude lepší a korektnější…