dust8

Lze s 2. stupněm inval. důchodu chodit do rekval. kurzu? Uznala by se společně s důchodem i podpora v nezaměstnanosti?

Odpovědi
da ny

Řešila jsem, před 10 lety s ID 3. stupně.
Úřednici PÚ jsem musela utlouct argumenty. Nevěděla nic, nechtěla mne
ani zaregistrovat. Byla jsem i na rekvalifikačním kurzu, v době, kdy již nebyl nárok na finanční podporu PÚ, v době nezaměstnanosti.
Ono záleží na důvodu, na který je invalidní důchod přiznán (písmeno a) nebo b)).
Podmínkou je, že ID nemůže, ze zdravotních důvodů vykonávat své původní povolání! Tedy vystudoval školu, vyučil se a pracoval v oboru.
Pak s ohledem na změnu ve zdravotním stavu (onemocnění), nemůže toto povolání
vykonávat. Může však vykonávat jiné povolání (degradující) a ČSSZ /stát, předpokládalá, že bude pracovat nebo může být registrován na PÚ. Má nárok i na finanční podporu, jako jiní zaměstnanci, případně o registraci, jako uchazeč
o zaměstnání.
Příklad: učitel hudby přijde o sluch, byť částečně., strojvedoucí má těžké/středně
těžké zrakové onemocněné atp.
Zda je něco takového možné u lehčího typu ID (2. stupeň) si jistá nejsem.
Ani tím, zda se z takových důvodů ID nižšího, než 3. stupně přiznávají.
Ptejte se, hledejte na internetu, v zákonech a §, jako jsem před 10 lety hledala já :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.