ReHu

Lze použít nahrávku z autokamery pro případné podání trestního oznámení třeba za ohrožení?

Dnes mě málem sejmul magor, který se objevil v mém pruhu v protisměru. Vedle mne nalevo stojící odbočující kamion, napravo zábradlí nadjezdu.
Doplňuji:
Všem vám moc děkuji za obé názory.
Vzhledem k tomu, že jezdím často a celkem dost, potkávám podobných magorů hodně.
Někdy to je vážně o papulu.
Takže o výše uvedeném zcela vážně uvažuji.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Podle mého názoru lze, dokonce si myslím, že ani zákon na ochr. os.úd. neporušíš, protože to nezveřejníš, ale předáš PČR a PČR s os. údaji pracovat může.

Spíš bych viděla problém pro jaký § to tr. oznámení podáš? Dopravní přestupek není vždy porušením tr. zákona, ale to je na policii, aby to posoudila.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ano lze, ale je možné, že se budeš potýkat s porušením zákona na ochranu osobních údajů.
Pokud bude vidět jen auto a ne obličej řidiče a spolucestujících osob, mělo by to být OK.

Drap

Ano lze, ale záleží na soudu, zda nahrávku uzná jako důkaz. Na podání trestního oznámení to ale stačí.

cukrar

Ne, nejde, páč víte že podbné záběry lze natočit i ve studiu?
To by pak policie neřešila nic jiného, nežli udávání na druhé, pak zdali je to reálné či podvrh..

Já voděl reálné video cyklisty na dálnici, na specielním kole…
a pak se ukáže, že je to podvrh..

arygnoc

čo sa týka zákona o ochrane osobných údajov:

„Podle ustanovení § 5 odst. 2 písm. e) zákona o ochraně osobních údajů mohou být osobní údaje zpracovávány bez souhlasu subjektu údajů, pokud je to nezbytné pro ochranu práv a právem chráněných zájmů správce, příjemce nebo jiné dotčené osoby.“ … „Oprávněnými příjemci záznamu v případě incidentu tak bude zejména Policie České republiky, případně pojišťovna nebo soud.“

je iba na uvážení súdu (či v predbežnom konaní polícia, vyšetrovateľ), či takúto nahrávku ako dôkaz pripustí (môže, nemusí).

;-Q

postcd

nezapomeň se podělit o to jak to dopadne pokud to oznámení podáš

Dochy

Osobně si myslím, že bordel kolem ochrany osobních údajů spáchalo pár jedinců po (nebo spíš během) nějaké hodně dobré jízdy za použití psychotropních látek.
Doufám, že se časem dopracujeme k rozumnému řešení.

Pokud mám videozáznam jak mně někdo ohrožuje a chci jej použít u soudu, nebo u policie, pak je blbost aby někdo řešil jestli to viníkovi narušilo soukromí. Když jsem si dal tu práci a mám skušnej záznam, kterej technicky je možný použit k identifikaci, nebudu přeci zamatlávat ksicht aby z toho zas nebylo nic poznat.

Samozřejmě pokud někdo touto kamerou zachytí jak místní starosta zrovna rukou kontroluje přednosti stopařky na místě spolujezdce a pak to video použije buď k vydírání, nebo to zveřejní aby dotyčnému osladil život, ať jde klidně bručet.

setapouch

Nejde o ochranu práv pachatele, ale o ochranu práv těch, které zachytíš při nahrávání.

UOOU už k tomu letos vydal stanovisko a pokud si dobře pamatuju, je potřebná registrace. Kameru nemám, takže mě to nezajímalo. A hledat se mi to nechce.

Dochy

Raibek píše „Pokud bude vidět jen auto a ne obličej…“
Podle mně i ta registrace na hřadě je ptákovina.

Tak jsem našel nějaké vyjádření a pokud jsem četl dobře, pak kamera pro použití jako „černá skříňka“ je OK, pokud použití záznamu bude spočívat v předání policii. Zveřejnění záznamu už je problém.

JájsemRaibek

Ano lze, Ne, nejde – tak a teď si vyber :D

cukrar

Raibeku, ano odpovědi se liší, klidně dostanou bod od stejného poradceho, i když si protiřečí.

Musíme rozdělit problém na dvě části. Pokud se tazatel domnívá, že natočí video s přestupkem, předá ho policii, a ta začně stíhat viníka, to určitě tak nebude. A to je dobře.
Ale dovedu si představit případ, kdy policie stíhá někoho za nějaký přestupek a jako podpůrný argument použije i tento záznak.
Páč se stačí podívat do legislativy ohledně kontroly provozu na silnicích, kdo může dělat dohled a dělat záznam. To se pak dočkáme toho, že si každý kdo chce bude dělat záběry na křižovatce, ajk auta jezdí na červenou a vše předávat policii? Jako že si uděláme další dozor na hlídání přestupku.
jen to NE!!

ReHu

Boduju v této otázce i protichůdné odpovědi jako formu poděkování.

zzzlatokopka

Cukrare rehu se ptala na trestní oznámení a ty tady mluvíš o přestupku:-)))

Pokud by rehu na kameru nahrála někoho, jak se dopouští třeba obecného ohrožení, tak tr. ozn. podat s nahrávkou může, na tom se doufám shodneme:-)

Pokud by natočila někoho při dopravním přestupku, tak tr.ozn podat nemůže, protože dopravní přestupek není tr.čin, a co se týká pořizování záznamu o přestupku to si zmínil v diskuzi ty, takže s tím zase souhlasím já:-)))

Možná se někdy i shodneme:-DDD

cukrar

zzzlatokopko,
Věřím že se jednou a vícekrát shodneme, ale nedovedu si představit tazatelkou popsanou situaci a vyhodnocení jako trestný čin.

zzzlatokopka

No snad leda obecné ohrožení, pokud by měla šesterčata v batohu na zádech:-)))DDD
Já si taky nedovedu představit tu podstatu tr.činu, ale je pravda, že si hodně lidí myslí, že vše je trestný čin.

zzzlatokopka

Jsem na tvé straně:-) jen v tom „ohrožení“ vidím problém:-(
obecné nebude, to musí být podstatně víc ohroženejch:-)