dust8

Lze pivní přepravku pořídit i levněji než za 100 Kč zálohy?

Odpovědi
Edison

UTFG. Vypadá to, že ne. Pozor, zálohou si ji nekupuješ!!

Bobek 2

To je docela složitá otázka. Kupříkladu skleněné lahve bývaly – a některé dosud jsou – taky zálohované, ale vždycky a odjakživa se to bralo tak, že si tu láhev napřed i s obsahem koupíš, a pak ji zase za tu zálohu prodáš zpátky. Proto se také ta okénka na vracení lahví označovala „výkup lahví“.

Zcela jistě zde nejde ani o „zálohu“ ve smyslu § 1807 občanského zákoníku.

O vratných zálohovaných obalech pojednává § 9 zákona č. 477/2001 Sb. , o obalech. Záloha je zde definována jako zvláštní peněžní částka, která je přímo vázána k vratnému obalu použitému k prodeji výrobku a jejíž vrácení po vrácení tohoto obalu je kupujícímu při prodeji výrobku zaručeno. Z této formulace ovšem nevyplývá, jestli při těchto transakcích obal mění vlastníka. Teoreticky tedy v případě lahví nebo přepravek může jít jak o prodej a zpětný výkup, tak o výpůjčku (§ 2193 občanského zákoníku) a de facto sankci pro případ nevrácení vypůjčené věci.

zjentek

Všude stojí stovku. Kup ji, zahoď ji a obchod tím zhasl. Nikdo neví, že's ji kdy měl. GPS v sobě nemá a i kdyby, těžko by ti její držení prokázali. Pokud v tom nemáš jasno, plať cash, aby tě nevystopovali přes Visa. Master, nebo tak.

Edison

Zjentku, ač taková je realita, neznamená to, že by to tak bylo správné. Basa je stále vlastnictvím nejspíš pivovaru. Zálohovaný obal je zálohovaným obalem, ne, že zísskáváš vlastnická práva k němu. Nedostatky v prokazování držení je věcí jinou.

zjentek

Podle mýho pojem „ZÁLOHOVANÝ“ ti v tomto případě jen garantuje navrácení tvých peněz při vracení zboží, složil's zálohu a vrátí se ti v případě, POKUD VRÁTÍŠ zboží, ale přít se nebudu. Jen uvažuji logicky, čili hádám. Venkoncem tak fungují pro příklad i zástavarny. Podmínky je třeba vždy pročíst, podobně jako se bazíruje na nutné znalosti zdejšího kodexu. (;

Edison

Tak jsem k tomu něco našel: „Obaly, jež jsou dodavatelem poskytovány na zálohu zůstávají v majetku dodavatele, který je odpisuje jako jiný investiční majetek.
Dodavatel obal pronajímá zůstávají v majetku dodavatele, který je odpisuje jako jiný investiční majetek.“

https://ucetnic­tvi.studentske­.cz/2009/03/vrat­ne-obaly.html