Avatar uživatele
Pokročilý

Lze nabít nenabíjecí (např. tužkovou) baterii?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Lze, ale je to nebezpečné. Nabitím se pouze oživí,přičemž nedosáhne zpět své kapacity. "Nabít" lze takto baterii např. položením na teplé místo-radiátor apod., ale jak říkám, jen se oživí.
Doplňuji:
cohehe-Nechtěl jsem zde uvádět drastický princip oživování jelikož je nebezpečný. Dá se to nahřát i na plotýnce kamen, ale jen po velmi krátkou dobu, dá se použít trafo třeba 12V, kdy se na chvíli pustí do baterie. Přesto je tento způsob jen a pouhým oživením a znovu zdůrazňuji, že nebezpečným.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

nelze
Doplňuji:
"zz" o tý nabíječce jsem taky uvažovala
vím, že byla je to dávno, jenže na co ji
mít, když jsem měla nabíjecí baterie a
rychlonabíječku :)


Avatar uživatele
Bronzový

Mohu potvrdit, že lze, ale: nikdy nedocílíme původní kapacity, dále nelze se o to pokoušet u článků, u kterých již prosakuje obsah pouzdrem a na obalu se tvoří fleky, případě jsou-li dlouho skladované v úplně vybitém stavu. Protože se v článku při nabíjení tvoří plyny, může při větších nabíjecích proudech dojít k explozi článku. Nejdůležitější je nabíjet malým proudem dlouhou dobu a ani nemusí mít impulzní průběh. V dávných dobách jsme si takto nabíjeli knoflíkové články do digitálních hodinek (tehdy zde velká vzácnost) a sehnat nové články nebyla legrace. Držák článku jsme si vyrobili z kolíčku na prádlo opatřeného kontakty. Nabíjeli jsme přes odpor asi 10kohm ze ss zdroje o napětí cca 12V, nebo přes menší odpor z ploché baterie po dobu několika dní (nevím už přesně zda 3 dny, nebo týden v kuse). Nabíjecí proud měl hodnotu kolem 100 mikroampér (maximálně) a článek pak dokázal krmit hodinky asi ještě 3 až 4 měsíce. Stejně se ale nikdy nevyrovnal článku novému. Toto se dalo ještě 2x až 3x zopakovat, pak už byl článek nepoužitelný. Jednou nedočkavý kolega zvýšil nabíjecí proud asi na 1 mA a po nějaké době (už nevím jaké) došlo k explozi. Pamatuji s na docela slušnou ránu a článek se roztrhl. Takže možné to je, ale nedoporučuje se. I těch zmiňovaných 50 mA v impulzech se mi zdá hodně, přestože neznám délku mezery mezi impulzy (uplatňuje se střední hodnota proudu). Nikdy jsem to neřešil z pohledu chemických dějů ve zmíněných článcích ale jen uvádím poznatky z praxe.
Doplňuji:
Teď vidím chybu, ten sériový odpor měl hodnotu asi 100kohm, nikoliv 10 kohm. Omlouvám se.


Avatar uživatele
Bronzový

Lze, dokonce se na to prodávala i speciální nabíječka, ale ta byla z trhu rychle stažena, pač by zlikvidovala obchod s prodejem akumulátorů.

Nedala se nabít 1000x tak jako uvadějí u těch nabíjecích, ale třeba 10x nabít šla.
Doplňuji:
http://technet.idnes.cz/…

Chtěla jsem si ji koupit, ale už se nedala sehnat:-(((


Avatar uživatele
Stříbrný

Souhlasím s JájsemRaibekem, akorát kromě toho radiátoru jsem kdysi kdesi četl o nějaké metodě oživováním mikropulsy o přesně definovaném napětí, proudu a střídě, což se však nedá udělat bez přesně navrženého (speciálně k tomuto účelu) elektronického obvodu; bohužel nemůžu sloužit zdrojem této informace, je to už dávno a nevím, odkud to vím.
Doplňuji:
No vida, zzzzz to má zdokumentováno :) palec


Avatar uživatele

Vyteče,vyhoří,vbouchne,ani alkaline a ani nic jiného!Jenom monočlánky určené k opakovaným nabíjecím cyklům?!


Avatar uživatele

Avatar uživatele
Bronzový

lze i trochu dobít tlakem (používám v kritických chvílích)...baterka má jakési grafitové jádro-to je velmi křehké, pozor na to.
Stačí ji pomuchlat trochu plechový obal (v zubech pro otrlé, kleštěmi nebo svěrákem pro normální lidi).

Kdysi jsem viděl nějaký pokus, jak to grafitové jádro rozpitvaly z baterky...daly do injekční stříkačky a přivedly póly na žárovku...když to mačkali tak žárovka svítila, tak jsem si řekl, že když ji trochu stlačím (byť z boku) tak by to mohlo také fungovat. Používám to třeba v bateriích do hodin, nebo v myši.


Avatar uživatele
Zlatý

Nelze a to z principu na kterém jsou baterie založeny!!!!!!! Jedná se o nevratný chemický děj !!!! Může se ale trošku oživit. Nemá to ale dlouhého trvání.
Kdyby se baterie nazývaly bateriemi a akumulátory akumulátory, bylo by vše o něco jasnější.

To o čem zde mluvíte nejsou normální baterie ale tzv. RAM baterie, které k nám přišly z USA ale nerozšířilo se jejich používání. RAM baterie sice měly na rozdíl od akumulátorů ( nabíjecích baterií) napětí 1,5 V , ale byly téměř nepoužitelné, protože nebyly schopné dodávat větší proud. Byly tak vhodné do hodin či dálkových ovladačů, ale v tomto segmentu nemohly klasickým bateriím konkurovat, ani obyčejným ZnCl !!! a to hlavně cenou.
Tyto baterie se ale musely nabíjet speciální !! nabíječkou určenou jenom pro tyto baterie.
Jejich výhodou také bylo to, že netrpěly samovybíjením. V tomto parametru je ale již dávno dohnaly přednabité nabíjecí baterie nové generace typu GP RE Cyko či Sanyo Enelope atp.

Doplňuji:
Jedna ptákovina větší než druhá.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Nene, mosoji. Koukni se na odkaz od zzzz a opravdu zde nemluvíme o RAM akumulátorech, ale o oživení alkalických PRIMÁRNÍCH článků.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 921
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.