Patad

Lze maturitní vysvědčení zneplatnit?

Dobrý den, zajímalo by mě jak je to s odebráním maturitního vysvědčením. Nějak se mi nechce věřit, že když se někomu prokáže, že u maturity podváděl, neexistuje žádný způsob, jakým by mu mohla škola nebo inspekce maturitu zneplatnit. Co si o tom myslíte vy?

Nejlepší odpověď
annas

Je možné odebrat maturitní vysvědčení, pokud někdo tvysvědčení získal neoprávně. Není zapsaný v maturitním protokolu..

Náročnost záleží na předsedovi, který je z jiné školy. U zkoušení jsou nejméně 3 jedinci, zkoušený a další žák sedí na potítku. Jedině že by se podvod prokázal přímo.. Pak by rozhodl předseda, zda dostane dotyčný druhý termín.

Jinak podvody se zpětně špatně prokazují. Jedině snad chybně opravená a nadhodnocená písemná maturitní práce.

Ale vím, že se hlásil někdo do abiturientského kursu, jeden údajný maturant. Jenže jeho vysvědčení vypadalo podezřelé, sekretářka pátrala v maturitním protokolu podezření bylo oprávněné, dotyčný vůbec nematuroval.

Jenže bůhvíkde jinde byl pečlivý pracovník na osobním oddělení, tudíž na podvod nepřišel.

Ale není žalobce, není soudce.

Další odpovědi
Kepler

Když to šlo u rychlokvaškách v případě plzeňské univerizity, proč by to nešlo u maturantů? Podvodníci na školách nemají co dělat. Většina poctivě studuje, jak by k tomu přišli? Zneplatnění je možné na základě trestního oznámení.

dubraro

Myslím, že to nebude jednoduché. Pokud se na podvádění přijde v průběhu nebo při vyhodnocování testů, lze vysvědčení nevydat. Ale jednou vydané již asi odebrat nepůjde.

DoTazatel

Myslím, že hlavně nikho maturita moc nevzrušuje a téměř nikoho nezajímá jestli ji někdo má. Úspěšný absolvent si jí tak možná může pověsit doma na zeď…

Určitě by to šlo, ale jak říkám, bylo by to zbytečné, protože u tohoto se tolik humbuku nedělá jako třeba u Bc. aj. vyšších titulů…

Patad

Právě že ne, posílám odkaz na konkrétní případ. Navíc sám cermat říká, že pokud se na podvod nepřijde ihned, nelze ho zpětně řešit a tudíž nejde zneplatnit. https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/podvody-u-letosnich-maturit-zustanou-nejspis-bez-trestu-nelze-je-uz-prokazat_20130620­0832_kpracharo­va
nebo
https://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/inspekce-gymnazium-pod-vysehradem-porusilo-zakon_69544.html#­.Utag1vu3NDU

Kepler

…tak je něco špatně.